eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Koszty ogrzewania domu a zużycie energii

Koszty ogrzewania domu a zużycie energii

2010-03-11 13:11

Przeczytaj także: Jak obniżyć zużycie energii, ciepła i gazu w obiektach przemysłowych i handlowych?

Dla przykładowego wolnostojącego domu jednorodzinnego, usytuowanego w przestrzeni średnio-osłoniętej o powierzchni ok.160 m2 i 2,8 m wysokości, w którym zamieszkuje czteroosobowa rodzina, szacunkowe roczne koszty ogrzewania wyglądają następująco:
  1. Energia elektryczna:
    • szacowana roczna wielość zużywanej energii w kWh wynosi w przedziale 20 000 kWh – 24 650 kWh
    • szacowany roczny koszt energii wynosi ok. 9000 zł
  2. Energia elektryczna z zastosowaniem kolektorów słonecznych:
    • szacowana roczna wielkość zużywanej energii w kWh wynosi w przedziale 17 000kWh – 21 350 kWh
    • szacowany roczny koszt energii wynosi ok. 7 700 zł
  3. Gaz płynny:
    • szacowana roczna wielość zużywanej energii w kWh wynosi w przedziale 22 200kWh – 27 750 kWh
    • szacowany roczny koszt energii wynosi od ok. 7 450 zł
  4. Gaz płynny z zastosowaniem kolektorów słonecznych:
    • szacowana roczna wielkość zużywanej energii w kWh wynosi w przedziale 19 450 kWh – 24 340 kWh
    • szacowany roczny koszt energii wynosi od ok. 6 100 zł
Eksperci programu „Gaspol kibicuje klimatowi” zwracają zatem uwagę, iż rozważając instalację np. kolektorów słonecznych, nie należy brać pod uwagę jedynie wysokiego kosztu jednorazowej inwestycji (ok. 10 000 zł za zakup zestawu solarnego wraz z montażem), ale również fakt, że inwestycja taka zwróci się już po ok. 7 latach użytkowania, pozwalając tym samym na dalsze oszczędności.

„W Polsce wciąż najbardziej popularne nośniki energii to węgiel, olej opałowy i gaz ziemny. Wiedza na temat alternatywnych, nowoczesnych rozwiązań energetycznych jest niewielka. Często rozwiązania te postrzegamy jako kosztowne nie zdając sobie sprawy, że inwestycje te mogą się zwrócić już po kilku latach, a następnie pozwolić na dalsze oszczędności. Warto zatem dokładnie przeanalizować, jakie rozwiązanie energetyczne będzie dla naszego domu najkorzystniejsze” – mówi mgr Kamil Dolata, ekspert programu „Gaspol kibicuje klimatowi”.

Dom przyszłości – dom pasywny

Dzięki systematycznemu ulepszaniu koncepcji domu energooszczędnego, powstała w ostatnich latach idea domu pasywnego, czyli budynku, który potrzebuje minimalnej ilości energii do ogrzania wnętrza. Ciepło w domu pasywnym zapewnia przede wszystkim jego odpowiednia izolacja, a także energia słoneczna. Dodatkowe potrzeby cieplne realizowane są przez odzysk ciepła z powietrza zużytego, urządzeń elektrycznych i podgrzewanie powietrza wentylującego budynek. Analizując zapotrzebowanie na energię w domu pasywnym okazuje się, że jest ono czterokrotnie niższe niż w przypadku budownictwa standardowego i wynosi: 15kWh/m2 rocznie, czyli 1,5l oleju opałowego lub 1,5m3 gazu ziemnego na m2 budynku w skali roku.

Rozwiązanie, jakim jest dom pasywny jest jeszcze stosunkowo mało popularne i dość kosztowne. Jednak tendencja, aby projektować domy, w których możemy osiągnąć wysoki komfort termiczny dbając równocześnie o ochronę środowiska naturalnego, staje się powszechna i zyskuje coraz więcej zwolenników – podsumowują eksperci.

poprzednia  

1 2

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: