eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Budowa domu: od czego zacząć?

Budowa domu: od czego zacząć?

2010-04-08 00:15

Wiosna od zawsze kojarzyła się z powiewem świeżości, który zawsze przynosił całe mnóstwo niesamowitych pomysłów na życie. Nastanie kolejnej, ożywczej pory roku może sprawić, że wpadniemy na odważny pomysł wybudowania własnego kąta. Jest to wręcz idealny czas, aby nieśmiało świdrującą, od paru zapewne lat, w naszych głowach ideę zamienić w czyn. Jak zauważają eksperci z firmy architektonicznej ARCHETON - łatwo powiedzieć, gorzej wykonać, ale z drugiej strony trzeba sobie powiedzieć - jeśli nie teraz to kiedy?
Trudne początki

- Budowa domu to niewątpliwie morze przedsięwzięć, formalności i wręcz ocean stresu, jaki z tym wszystkim się wiąże. Ale perspektywa posiadania domu z ogródkiem, sporej ilości miejsca, swoboda mieszkania, zupełna niezależność, której mieszkanie w bloku nigdy nie da, są wręcz bezcenne i w zasadzie stanowią pewien motor napędowy, kiedy brakuje już sił i wytrwałości – mówi Anna Macina specjalista ds. marketingu firmy architektonicznej ARCHETON Sp. z o.o.

Ilość wydanych pozwoleń na budowę domu jednorodzinnego w poprzednim roku wyniosła 96 032. Ponadto Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego przewiduje, że w obecnym roku liczba pozwoleń zwiększy się o 5%. Można byłoby się pokusić o dokładniejsze zbadanie przyczyn takiego stanu rzeczy, ale wydaję się, że coraz więcej osób, które właśnie teraz wchodzą w etap środka kariery (tzn. mają już za sobą jakiś staż pracy) pragną lepiej zainwestować w swoje życie, budując dom, który niewątpliwie jest inwestycją na całe życie – ponadto może on potem równie dobrze posłużyć dzieciom czy wnukom.

Najpierw działka

Jak wskazują eksperci sam pomysł, determinacja oraz chęć rozpoczęcia działań nie wystarczą, jest to „coś” na dobry początek, ale niechybnie trzeba podjąć konkretne kroki. Pierwszym z nich będzie niewątpliwie wybór działki pod budowę domu. Najlepiej już wtedy wiedzieć, jaki rodzaj domu chcemy mieć. Dla celów modelowych przyjmijmy, że będziemy budować dom jednorodzinny. Przy czym pamiętajmy, że niska cena nie powinna być decydującym kryterium wyboru – musimy bowiem dokładnie przeanalizować położenie działki, jej bliskość do infrastruktury (komunikacja), sąsiedztwo z innymi działkami, które przecież mogą kiedyś zostać przeznaczone na budowę choćby supermarketu.

Dlatego, jak radzi ARCHETON, najlepiej kupić działkę objętą miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego – jest to prawo miejscowe, uchwalane przez Radę Gminy w celu określenia przeznaczenia poszczególnych działek, obszarów znajdujących się na terenie gminy. Dobrze by było, gdyby rzeczywiście działka, którą chcemy kupić, była objęta tym planem, niestety nie jest tak w każdym przypadku. O ile w niektórych gminach taki plan istnieje, to są również gminy, w których tego planu nie ma. Wtedy musimy złożyć wniosek o wydanie decyzji ustalającej warunki zabudowy. Taką decyzję wydaje wójt, burmistrz lub prezydent miasta – niestety czeka się na nią kilka miesięcy, a czasem i dłużej.

W odróżnieniu od pierwszej sytuacji, gdzie uchwała, prawo miejscowe czyli wspomniany plan zagospodarowania przestrzennego, decyduje co może a co nie (i czy w ogóle) być wybudowane na danej działce, w tym drugim przypadku to organ wykonawczy (wójt, burmistrz, prezydent miasta) rozstrzyga o sposobie zagospodarowania danego terenu. Poza tym tutaj trzeba też więcej się namęczyć. Do wniosku o wydanie takiej decyzji trzeba dołączyć informacje o inwestorze, rodzaju domu, trzeba oznaczyć teren pod zabudowę na mapach oraz zawrzeć charakterystykę inwestycji - dobrze w takim przypadku skorzystać z pomocy architekta.

 

1 2

następna

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.