eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Duże mieszkanie czy własny dom?

Duże mieszkanie czy własny dom?

2010-05-04 09:22

Przeczytaj także: Duży metraż mieszkania niepopularny


Na zasadniczą różnicę natykamy się już na etapie gromadzenia dokumentów – przy zakupie mieszkania obok zaświadczeń o zatrudnieniu przedstawiamy tylko najbardziej potrzebne dokumenty, a przy budowie domu lista ta się automatyczne wydłuża. Każdy kto się zdecyduje na budowę domu jest zobligowany do przygotowania projektu technicznego, wypisu, pozwolenia na budowę, harmonogramu wszystkich etapów budowy, wyrysu z ewidencji gruntów oraz Księgi Wieczystej i podstawy nabycia działki. Dla porównania, przy zakupie nieruchomości odpowiednia dokumentacja to tylko umowa przedwstępna kupna, Księga Wieczysta i podstawa nabycia mieszkania przez sprzedającego.

W przypadku pożyczki na budowę domu charakteryzuje się ona dłuższym okresem karencji w spłacie części kapitałowej raty kredytu, co można uznać za plus. Ta różnica jest związana z dłuższym okresem realizacji inwestycji niż w przypadku zakupu mieszkania. Trzeba wziąć także pod uwagę, że koszt wyceny domu przez rzeczoznawcę jest wyższy niż w przypadku lokali mieszkalnych, to zaś wyraźny minus.

Co łączy obydwa rodzaje kredytów to fakt, że oferty kierowane do kredytobiorców nie różnią się między sobą pod względem oprocentowania czy opłat jednorazowych (prowizja, ubezpieczenie wkładu własnego). Dlatego też niezależnie od tego czy dana osoba stara się o kredyt na budowę domu czy zakup mieszkania, może ona liczyć na te same parametry kredytu.

Kredyt na zakup mieszkania wypłacany jest jednorazowo, natomiast na budowę domu w transzach. Przed wypłaceniem kolejnej zawsze najpierw musimy się rozliczyć z tego co już do tej pory zostało zrobione. W zależności od banku może to być inspekcja przez pracownika banku koszty, której wahają się 150-200 zł (DnB Nord, BZ WBK, Gospodarczy Bank Wielkopolski, MultiBank, Nordea, PKO BP, Polbank, BNP Paribas), rozliczenie w formie przedstawienia faktur na zakupione materiały i oświadczenia kredytobiorcy o poniesionych kosztach (Kredyt Bank, Bank Pocztowy, Alior Bank, Bank Polskiej Spółdzielczości) lub tylko zdjęcia wykonane przez kredytobiorcę (Allianz Bank, Getin Noble Bank, Millennium).

Kolejnym ważnym elementem przy budowie domu jest czas jaki bank da nam na zakończenie budowy. Generalnie banki dają kredytobiorcy 24 miesiące karencji w spłacie kapitału na zakończenie inwestycji od daty podpisania umowy lub uruchomienia pierwszej transzy. Jest jednak 5 banków które przedłużą nam ten okres nawet do 36 miesięcy. Są to: Allianz Bank, MultiBnak, Alior Bank, PKO BP oraz BNP Paribas. Musimy zdążyć z budową w ciągu 30 miesięcy, gdy weźmiemy kredyt w BOŚ Bank i BGŻ Bank, natomiast tylko 18 miesięcy w Raiffeisen Bank. Okres karencji jest także czynnikiem wpływającym na koszt kredytu. Osoba, która buduje dom podczas trwania inwestycji oddaje do banku tylko odsetki – nie spłaca wtedy kapitału, który pomniejszałby zadłużenie. Oznacza to, że saldo zadłużenia jest takie samo po zakończeniu budowy, jak w momencie przyznania kredytu. Natomiast kredytobiorca, który kupił gotowe mieszkanie na rynku wtórnym od razu płaci ratę kapitałowo-odsetkową. Szybciej spłacany kapitał powoduje szybsze zmniejszanie zadłużenia, od którego naliczane są odsetki. Jednakże różnica pomiędzy tymi dwoma wariantami, przy przykładowym kredycie 400 000 tys. jest niewielka w skali kredytu 30 letniego. Obrazuje to poniższa tabelka.

fot. mat. prasowe

Ostatnim istotnym czynnikiem decydującym o wyborze banku, do którego zwrócimy swoje kroki w sprawie kredytu na budowę domu jest kwestia posiadania lub nie działki budowlanej. Banki, które oferują kredyt na jednoczesny zakup działki i budowę na niej domu to: BPH, Euro Bank, Getin Noble Bank, Alior Bank, Gospodarczy Bank Wielkopolski, Bank Pocztowy, Millennium Bank i PKO BP. W wypadku takiej pożyczki pierwsza transza jest wypłacana na zakup działki, a kolejna dopiero po przedstawieniu pozwolenia na budowę zgodnie z harmonogramem budowy.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: