eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Zakup mieszkania od dewelopera: co ważne?

Zakup mieszkania od dewelopera: co ważne?

2010-06-21 10:30

Przeczytaj także: Co zmienia nowa ustawa deweloperska?


Trzy razy lokalizacja

Lokalizacja to często najistotniejszy dla kupujących parametr inwestycji. Trudno się dziwić, ona decyduje o odległości od szkoły czy od pracy, czasie spędzonym w korkach, czyli po prostu wygodzie związanej z codziennym życiem. Dlatego warto przede wszystkim sprawdzić, jak daleko inwestycja położona jest od centrum i czy dzielnica cieszy się zainteresowaniem mieszkańców miasta (na wypadek konieczności sprzedaży mieszkania czy po prostu po to, aby można było liczyć na wzrost jego wartości). Kolejne ważne aspekty związane z lokalizacją to natężenie hałasu (jeśli w pobliżu jest arteria komunikacyjna, dobrze, aby były ekrany akustyczne), a także infrastruktura (odległość od szkoły, przedszkola, sklepów, przystanku autobusowego, tramwajowego, metra, a także strefa taxi).

Komórki lokatorskie i winda w każdym budynku

Home Broker podaje, iż na standard wykończenia składa się rodzaj zastosowanych materiałów budowlanych, np. wypełnienie ścian zewnętrznych, rodzaj elewacji, obecność windy i jej typ, rodzaj okien, obecność parapetów, a także balkonów i komórek lokatorskich. Najprostsza wersja elewacji to tynk mineralny, ale deweloperzy stosują też kamienie naturalne czy drewno, czasem tylko w postaci elementów, a czasem wykonując całą elewację z drogich materiałów. One decyduje przede wszystkim o walorach estetycznych. Ściany działowe mogą być wypełnione betonem komórkowym, ale lepiej, aby była to cegła czy pustak ceramiczny. W niektórych inwestycjach mieszkania wyposażone są w parapety, nawet niekiedy marmurowe, a w innych w ogóle ich brak. Mieszkania nie zawsze mają balkony i przynależne do nich komórki lokatorskie. Im więcej przypada ich na jeden lokal w inwestycji, tym można ją wyżej ocenić. Ważne jest też czy budynek ma windę. Szczególnie cenione są inwestycje, które są w nie wyposażone, chociaż nie ma takiej konieczności (do czterech kondygnacji). Jeszcze lepiej, gdy winda jest cichobieżna.

Dodatkowe atrakcje i bezpieczeństwo

Kolejny ważny aspekt to otoczenie inwestycji. Szczególnie ważny jest tu odsetek terenów zielonych. Jeśli wynosi ponad 40%, projekt można uznać za bardzo atrakcyjny. Informacje na ten temat można znaleźć w warunkach zabudowy lub w planie miejscowym. Ważne są też dodatkowe atrakcje, jak plac zabaw, basen, klub fitness. Podnoszą one wartość inwestycji. Warto też od razu sprawdzić czy budynek jest ogrodzony i chroniony, czy jest recepcja i monitoring.

Relatywna cena

Gdy już sprawdzimy, jaką użyteczność/jakość oferuje deweloper na koniec trzeba ocenić czy proponowana cena jest do niego adekwatna. Cenę trzeba porównać ze średnią dla miasta, dzielnicy. Ważne jest też czy deweloper dopuszcza możliwość negocjacji cenowych i jak dużych. Cena może odpowiadać oferowanej jakości, ale też być w stosunku do niej atrakcyjna (gdy jest dosyć tanio uwzględniając lokalizację i standard), bądź nieatrakcyjna – podsumowuje Home Broker.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: