eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Apartament: co go wyróżnia?

Apartament: co go wyróżnia?

2010-06-22 12:57

Apartament: co go wyróżnia?

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Prestiżowa lokalizacja, wysoki standard budynku i mieszkania, powierzchnia przynajmniej 100 m kw., pełna ochrona, dodatkowe usługi, kilka łazienek i garderoby w mieszkaniu - to tylko niektóre cechy, jakimi powinien odznaczać się apartament. Pojęcie to jest jednak powszechnie nadużywane. Home Broker szacuje, że zaledwie kilka procent oferty apartamentów może faktycznie aspirować do tego miana.

Przeczytaj także: Jakie cechy definiują apartament?

W terminologii związanej z rynkiem nieruchomości brakuje jasnej definicji słowa apartament. W efekcie mamy dość dużą swobodę w używaniu tego określenia. Być może problem wynika stąd, że angielskie słowo apartament oznacza po prostu lokal mieszkalny („apartament” w naszym rozumieniu to po angielsku luxury apartment czy superior luxury apartment). Specyfikacja apartamentu nie jest też określona w polskim prawie budowlanym. Mieszkanie o takim standardzie musi spełniać te same wymogi, co każdy inny lokal mieszkalny. To prowadzi do szeregu nadużyć, zarówno po stronie deweloperów, jak i osób sprzedających mieszkania na rynku wtórnym. Zdaniem Home Broker, na porządku dziennym jest nazywanie apartamentem lokalu o podwyższonym standardzie.

Tylko 15% mieszkań spełnia kryterium powierzchni

Opierając się na dostępnych definicjach apartamentu, Home Broker określił najważniejsze wymogi, jakie powinien spełniać lokal tej kategorii. Kupującym powinno to pomóc w ocenie czy mieszkanie, którego nabycie rozważają może aspirować do miana apartamentu. Wymogi te dotyczą: lokalizacji, estetyki budynku, standardu wykonania i wykończenia, powierzchni i wysokości, rozkładu, wyposażenia budynku, rodzaju ochrony czy wreszcie usług dostępnych na terenie osiedla.

Sprawdzono też, jaki odsetek ofert sprzedaży apartamentów, zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego, spełnia tak określone wymogi. Jeśli wziąć pod uwagę tylko kryterium powierzchni (min. 100 m kw.), spełniające je mieszkania stanowią tylko 15% wszystkich ofert sprzedaży lokali określanych mianem apartamentów. Ponieważ na definicję apartamentu składają się też inne wymogi, spełniających je lokali jest w ofercie „apartamentów” nie więcej niż kilka procent.

Prestiżowa lokalizacja

Lokalizacja apartamentowca powinna być prestiżowa. W okolicy muszą być teatry, muzea, galerie i inne centra kultury i rozrywki. Priorytetem są dobra komunikacja i bezpośrednie sąsiedztwo terenów zielonych. W opinii Home Broker, ważna jest też roślinność na podwórku oraz estetyczny widok z okna. Nie oznacza to jednak, że każdy budynek o podwyższonym standardzie zlokalizowany w warszawskim Śródmieściu czy na Mokotowie jest apartamentowcem.

Luksus w budynku

Kolejnym ważnym czynnikiem jest architektura budynku apartamentowego. Musi być nienaganna, czemu służyć powinien projekt znanego architekta. Sama budowa wymaga ponadto zastosowania najwyższej jakości materiałów zarówno konstrukcyjnych (np. cegły) jak i wykończeniowych (np. szlachetne drewno, metal, kamień naturalny). Błędem byłoby ponadto projektowanie dużej liczby lokali na piętrze. Warunkiem koniecznym jest obecność windy w budynku nawet, gdy nie wymaga tego prawo. Sama winda powinna być wysokiej jakości i emitować minimum hałasu.

Na dachu apartamentowca powinny być zlokalizowane przestronne tarasy widokowe z zielenią. Ochrona, recepcja, monitoring, instalacje inteligentnego budynku i klimatyzacja są obecnie standardem w wysokiej jakości projektach. Ważne są też specjalne miejsca parkingowe dla gości oraz wydzielony podjazd dla taksówek.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: