eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Upał w mieszkaniu: jak sobie z nim radzić?

Upał w mieszkaniu: jak sobie z nim radzić?

2010-07-19 11:45

Upał w mieszkaniu: jak sobie z nim radzić?

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Upał w mieszkaniu można ograniczyć wybierając lokal o odpowiednim położeniu, czyli przede wszystkim mniej narażony na działanie słońca. Później pozostaje walka z gorącem, w której skuteczną bronią są rolety, wyłączenie zbędnych urządzeń elektrycznych czy wreszcie zakup klimatyzatora. Urządzenie takie dla 50-metrowego mieszkania kosztuje średnio 6 tys. zł i podnosi lipcowy rachunek za prąd o minimum 90 zł.

Przeczytaj także: Jak radzić sobie z upałem w mieszkaniu?

Przez Polskę wciąż przechodzi fala upałów. Chociaż w naszym klimacie upalnych dni jest w roku niewiele, to są wyjątkowo dokuczliwe. Dlatego o problemie tym warto pomyśleć już na etapie wyboru mieszkania. Położenie lokalu w budynku ma bowiem duży wpływ na nasłonecznienie, a ono jest kluczowym czynnikiem przesądzającym o temperaturze w mieszkaniu.

Od południa cztery razy cieplej

Bardzo dużo ciepła dostaje się do mieszkania przez okna, dlatego bardzo ważne jest, na którą stronę świata są one zwrócone. W ciągu godziny od strony południowej do mieszkania dostać może się bowiem, aż cztery razy więcej ciepła niż od północy. Położenie lokalu w budynku ma także wpływ na to, ile ciepła przenika do lokalu od dachu i przez ściany. Źródła te dostarczają jednak nawet kilkanaście razy mniej ciepła niż okna. Warto jednak pamiętać, że nagrzane mury oddają ciepło długo po zachodzie słońca. Można przyjąć, że przez okna 50 – metrowego mieszkania w ciągu dwóch do trzech godzin może dostać się tyle ciepła, co przez dach i ściany przez całą dobę.

Oczywiście trzeba pamiętać, że to co jest wadą mieszkania w okresie upałów – przede wszystkim jego usytuowanie od strony południowej – staje się zaletą jesienią czy zimą (więcej światła, mniejsze koszty ogrzewania).
Rolety obniżą temperaturę w mieszkaniu

W przypadku gdy mieszkamy już w konkretnym lokalu, którego nie zamierzamy zmieniać, pozostaje nam walczyć z upałem stosując żaluzje, rolety, a nawet zwykłe zasłony. Najbardziej skuteczne są wszelkiego typu rolety instalowane na zewnątrz budynku, ponieważ nie tylko chronią przed promieniami słonecznymi, ale także zatrzymują ciepło na zewnątrz mieszkania.

W upalne dni ogranicz korzystanie z urządzeń elektrycznych

Z gorącem można też walczyć ograniczając wykorzystanie urządzeń elektrycznych, szczególnie w szczycie upału. Najwięcej ciepła wytwarzają: lodówka, telewizor, oświetlenie czy kuchenka mikrofalowa. Przeciętnie można przyjąć, że włączenie wszystkich podstawowych urządzeń elektrycznych na godzinę spowoduje wytworzenie takiej ilości ciepła, ile dostanie się w południe do mieszkania w ciągu 45 minut przez okna 50-metrowego lokalu, usytuowanego od strony południowej.
Pułapka z gorącym powietrzem

Źródłem ciepła, na które mamy najmniejszy wpływ jest dopływ świeżego powietrza, które jest niezbędne do życia, chociaż latem jest bardzo rozgrzane. Czyli mimo upału musimy pozostawić uchylone okna bądź zapewnić inny rodzaj wentylacji. Można przyjąć, że świeże powietrze dla trzech osób dostarcza o połowę mniej ciepła niż wynika z nasłonecznienia w samo południe.
Przeczytaj także: 10 sposobów na upał w domu 10 sposobów na upał w domu

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: