eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Elewacja domu - jaki tynk wybrać?

Elewacja domu - jaki tynk wybrać?

2010-11-06 00:15

Bezpieczeństwo i komfort mieszkańców domu mogą iść w parze z estetyką. Jest to możliwe, gdy dokładnie przemyślimy dobór tynku oraz solidnie wykonamy elewację. Dzięki temu zabezpieczymy ściany zewnętrzne przed uszkodzeniem i wpływem warunków atmosferycznych, przypominają specjaliści z ES Polska.

Przeczytaj także: Budowa domu: jak rozplanować prace?

Tynk to wciąż najpopularniejsze wykończenie murowanych ścian zewnętrznych. Nadaje się zarówno do wykończenia ścian jedno- , dwu- i trójwarstwowych. Obecnie na rynku mamy duży wybór różnych tynków elewacyjnych.

JAKA ŚCIANA TAKI TYNK

Rodzaj tynku należy dopasować do charakteru podłoża (muru) oraz konkretnych warunków otoczenia. Nasz wybór powinien być podyktowany technologią budowy ścian konstrukcyjnych. Ściany jednowarstwowe nie są ocieplone, dlatego w tym wypadku tynk powinna cechować duża paroprzepuszczalność. Na ścianach drewnianych i wykonanych z pustaków stosujemy tradycyjną zaprawę tynkarską. „Inaczej na ścianach dwuwarstwowych z izolacją termiczną, tutaj wskazane są tynki cienkowarstwowe. Z kolei na ściany składające się z trzech warstw (jeśli ostatnia to cegły lub pustaki), można używać zarówno tynków tradycyjnych, jak i cienkowarstwowych”, mówi Bartłomiej Zięba, menedżer budowy, ES Polska.

TYNKI ZEWNĘTRZNE - ELEWACYJNE

Pamiętajmy, że przy wyborze elewacji, priorytetem powinna być dla nas odporność materiału na działanie warunków atmosferycznych. „Materiał musi spełniać swoje funkcje i chronić przed deszczem, śniegiem, mrozem, wiatrem, mocnym słońcem oraz przed licznymi zanieczyszczeniami chemicznymi, zawartymi w powietrzu i wodzie deszczowej. Starajmy się wybierać materiały proste w pielęgnacji i takie, które można bez problemu odnawiać i naprawiać. Zwróćmy także uwagę, czy prawidłowo wiąże się z podłożem”, dodaje Bartłomiej Zięba.

RODZAJE TYNKÓW ELEWACYJNYCH


Wśród różnych rodzajów tynków elewacyjnych wyróżniamy: tynki tradycyjne, mieszanki tynkarskie oraz tynki cienkowarstwowe.

Tynki tradycyjne

Do tynków tradycyjnych zaliczamy tynki cementowe lub cementowo – wapienne. Tynki cementowe są najmocniejsze, dlatego stosuje się je, w miejscach, gdzie mur ma kontakt z wilgocią (ściany piwnic, cokoły) oraz na powierzchniach narażonych na uszkodzenia mechaniczne. Ze względu na ciężką obrabialność, można je modyfikować dodając wapna, wskutek czego uzyskujemy tynk cementowo – wapienny. „Dawniej przygotowywało się go na budowie, mieszając poszczególne składniki. Są one nakładane kolejno w trzech warstwach: najpierw obrzutka, następnie narzut i ostatnia warstwa tynku – gładź. Wprawdzie tynki cementowo – wapienne są mniej wytrzymałe od cementowych, ale na ich korzyść przemawia większa paroprzepuszczalność i lepsza akumulacja ciepła”, tłumaczy Bartłomiej Zięba. Obecnie, aby mieć gwarancję dobrej jakości tynku, wystarczy skorzystać z gotowych, fabrycznie przygotowanych mieszanek, które miesza się z wodą. Mieszanki cechują wysokie właściwości techniczne, łatwość przygotowania i nakładania, ponadto stosując je oszczędzamy materiał, czas i finanse.

Tynki cienkowarstwowe

Używa się ich głównie do wykańczania elewacji ścian, które są ocieplone metodą lekko mokrą (technologia BSO). „Tynk układa się na siatce zamocowanej na warstwie izolacji cieplnej i zatopionej w masie klejącej. Ten rodzaj tynków ma wiele zalet: bogatsza kolorystyka, różnorodność faktur, łatwość wykonania. Ich wspólną zaletą jest ochrona płyty styropianu i wełny mineralnej przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych i korzystny wpływ na estetykę budynku”, mówi Bartłomiej Zięba. Tynki cienkowarstwowe można podzielić w zależności od rodzaju użytego w nich spoiwa.

 

1 2

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: