eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Kupno działki - o czym warto pamiętać?

Kupno działki - o czym warto pamiętać?

2010-11-20 00:12

Budowa domu to skomplikowany proces, wymagający wielu starań i poświęceń z naszej strony. Ale za to nagrodą są własne cztery kąty. Decyzja o wyborze gruntu pod budowę domu, to jednocześnie wybór lokalizacji na lata, przypominają specjaliści z ES Polska. Dlatego też powinna być dokładnie przemyślana przy uwzględnieniu wielu czynników.

Przeczytaj także: Przekształcenie działki rolnej w budowlaną

Proces budowy należy rozpocząć od kupna odpowiedniej działki, ponieważ projekt domu zawsze można zmodyfikować i do niej dopasować. Podstawowe pytania, jakie musimy sobie zadać to: jak dużej przestrzeni poszukujemy i jaki ma być kształt parceli? Praktycznym i korzystnym rozwiązaniem będzie wybór działki proporcjonalnej, w kształcie prostokąta. W przypadku, gdy mamy już wybrany projekt, to wybór działki musi być podyktowany rozmiarami i rozkładem, które są w nim zawarte.

Z pośrednikiem czy na własną rękę?

To pytanie zadawane przez wiele osób, które chcą urzeczywistnić marzenia o własnym lokum. Zaufanie specjaliście ma wiele dobrych stron. Wygodnym rozwiązaniem może okazać się skorzystanie z konsultacji i doradztwa inwestora zastępczego, który zajmie się również budową naszego domu. „Współpraca z inwestorem zastępczym to rozwiązanie bezproblemowe. Tym bardziej, że gdy jedna firma zajmuje się kompleksowo wszystkim: począwszy od wyboru działki, poprzez dostosowanie do niej projektu architektonicznego, po realizację i kontrolę budowy, to wówczas odpowiedzialność za projekt jest jasna. A to korzystnie wpływa na koordynację prac i dokonanie optymalnego wyboru”, tłumaczy Wojciech Rutowicz, menadżer projektu z firmy ES Polska. W przypadku, kiedy decydujemy się na samodzielne poszukiwania działki, powinniśmy liczyć się z tym, że zajmie nam to o wiele więcej czasu i uwagi.

Dogodna lokalizacja

Lokalizacja to jeden z parametrów, który rozstrzyga o wartości rynkowej naszej nieruchomości. „Zwróćmy uwagę na dojazd, miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, odległość od centrum, dostępność mediów lub możliwość ich doprowadzenia. Równie istotny jest swobodny dostęp do instytucji tj.: szkoła, przychodnia, sklep czy poczta. Warto obliczyć czas dojazdu zarówno w godzinach szczytu, jaki i w trudnych warunkach pogodowych. Weźmy pod uwagę także stan drogi dojazdowej, jeśli wymaga ona utwardzenia, będzie nas to kosztować sporo czasu i formalności w gminie”, mówi Wojciech Rutowicz. Dlatego sprawdźmy różne koncepcje komunikacyjne, np. czy w razie potrzeby będziemy mogli skorzystać z autobusu, pociągu lub komunikacji miejskiej i podmiejskiej.

W zgodzie z prawem

Jeśli wybraliśmy już wymarzoną działkę, czas dowiedzieć się, jaki jest jej stan prawny. W tym celu musimy udać się do gminnego wydziału architektury i urbanistyki, aby tam sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Z planu dowiemy się, jakie przeznaczenie ma konkretny grunt: czy dany teren jest przeznaczony pod jednorodzinną, czy też wielorodzinną zabudowę mieszkaniową, czy nie jest przeznaczony na uprawy rolne albo leśne. Jeśli działka nie obejmuje zabudowy jednorodzinnej, wówczas musimy z niej zrezygnować.

„Zainteresujmy się ewentualnym planowanym sąsiedztwem w pobliżu naszej działki. Niestety niedopatrzenie może w tym wypadku powodować fatalne skutki, w postaci pojawienia się w przyszłości uciążliwych inwestycji: hałaśliwej fabryki, wysokich obiektów budowlanych czy obwodnicy autostrady. Grunt nie może być w żadnym wypadku położony na terenach zalewowych”, podpowiada Wojciech Rutowicz. W planie zagospodarowania mogą znajdować się ustalenia dotyczące warunków zabudowy, które określają szczegóły wyglądu nowych domów: konieczność nawiązania do architektury istniejących już budynków, wysokość (ilość pięter), kształt dachów, kolor elewacji itp. Wypisy i wyrysy z planu może uzyskać każdy, a nie tylko właściciel nieruchomości.

 

1 2

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: