eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Inwestycje w nieruchomości: lokalizacje prestiżowe

Inwestycje w nieruchomości: lokalizacje prestiżowe

2011-03-28 10:50

Inwestycje w nieruchomości: lokalizacje prestiżowe

Ceny ofertowe mieszkań i domów na Saskiej Kępie – porównanie ze średnimi cenami obowiązującymi © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Na pierwszy rzut oka nie wyróżniają się spośród innych części miasta. Zdarza się, że nie mają bardziej rozwiniętej infrastruktury w porównaniu z innymi dzielnicami oraz nie zawsze znajdują się w ścisłym centrum. Jednak ceny nieruchomości tam zlokalizowanych często mogą przyprawić o zawrót głowy. Mowa o prestiżowych lokalizacjach.

Przeczytaj także: Inwestycje w nieruchomości budują fortuny

W każdym z dużych polskich miast są dzielnice lub osiedla, których zamieszkiwanie często jest uznawane za przejaw snobizmu. Kupno luksusowego mieszkania, apartamentu lub rezydencji wykończonej w najwyższym możliwym standardzie niekoniecznie wystarczy do odpowiedniego podkreślenia swojego statusu społecznego. Prawdziwą satysfakcję daje posiadanie takiej nieruchomości w miejscu, które od wieków uchodzi za prestiżowe, lepsze od innych.

Na fakt, że dany adres jest wyjątkowy, wpływa co najmniej kilka czynników. Jednym z najważniejszych wydaje się być aspekt historyczny okolicy oraz obiektów tam zlokalizowanych. Przyjrzyjmy się czterem polskim aglomeracjom i obszarom na ich terenie, których zamieszkiwanie jest uznawane za swego rodzaju nobilitację.

Warszawa

Jedną z wizytówek stolicy, pełniącą funkcję sypialni elit, jest Saska Kępa. Jest to część miasta wchodząca w skład dzielnicy Praga Południe, zlokalizowana pomiędzy Wisłą, Parkiem Skaryszewskim, Kamionkiem, Grochowem i Gocławiem. Jej największy rozkwit miał miejsce w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Wtedy to Saska Kępa zyskała status elitarnej części miasta. Na jej terenie licznie osiedlała się warszawska inteligencja oraz realizowana była zabudowa o charakterze willowym otoczona dużą ilością zieleni.

Przełomowym wydarzeniem było odbudowanie mostu Piłsudskiego łączącego Pragę Południe ze Śródmieściem Warszawy. Most został wysadzony przez wojska rosyjskie wycofujące się z miasta w roku 1915. Odbudowa trwała prawie 5 lat i została zakończona w roku 1926. Na rozwój Saskiej Kępy wpłynęły też plany zorganizowania przez stolicę wystawy światowej. Informacje o planowanym przedsięwzięciu pojawiały się wielokrotnie w prasie w trzech pierwszych dekadach dwudziestego wieku. Saska Kępa z uwagi na swoje płaskie ukształtowanie oraz położenie blisko centrum miała być idealnym miejscem na ulokowanie terenów wystawowych.

fot. mat. prasowe

Ceny ofertowe mieszkań i domów na Saskiej Kępie – porównanie ze średnimi cenami obowiązującymi

Ceny ofertowe mieszkań i domów na Saskiej Kępie – porównanie ze średnimi cenami obowiązującymi w Warszawie

W swojej historii Saska Kępa doświadczyła również trudnych okresów. Jednym z nich była II wojna światowa, podczas której zniszczono 20% willowej zabudowy dzielnicy. Z kolei po wojnie komunistyczne władze próbowały zakłócić elitarny charakter Saskiej Kępy realizując zabudowę pozbawioną jakichkolwiek walorów architektonicznych. Pomimo to, Saska Kępa utrzymała status dzielnicy prestiżowej i jest obecnie jedną z najmodniejszych lokalizacji w Warszawie.

Unikalny charakter Saskiej Kępy tworzy zabudowa jednorodzinna. Chcąc kupić dom w tej dzielnicy musimy się liczyć z wydatkiem rzędu 11 000 zł za metr kwadratowy. Jest to prawie 40% więcej niż wynosi średnia cena metra kwadratowego domu w stolicy. Przy powierzchni domu ok. 150 mkw. daje nam to kwotę mocno przekraczającą 1,5 mln zł. Warto dodać, że średnia powierzchnia domu oferowanego do sprzedaży wynosi ponad 200 mkw.

 

1 2 3

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: