eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Stan deweloperski bez definicji

Stan deweloperski bez definicji

2011-08-23 13:32

Przeczytaj także: Na jaką sprzedaż mieszkań liczą deweloperzy?


Drzwi antywłamaniowe popularne, ale nie standardowe

Jak podaje Home Broker, najczęściej w opisach „standardu deweloperskiego”, jakie otrzymują klienci przed zakupem mieszkania, pojawiają się informacje o zastosowaniu drzwi antywłamaniowych. Takie rozwiązanie zadeklarowano w 12 na 20 przebadanych projektów. Znacznie rzadziej pojawiają się niższej klasy drzwi wzmocnione i antywyważeniowe. PBG Erigo przyznaje także, że w inwestycji na Złotowskiej 51 zastosowała drzwi płycinowe. Jest to dużo tańsze rozwiązanie, które nie gwarantuje takiej ochrony, jak w przypadku drzwi antywłamaniowych.

Parapetowy zawrót głowy

Największe zróżnicowanie oferty wykończeniowej deweloperów widoczne jest w przypadku rodzajów zastosowanych parapetów. O palmę pierwszeństwa walczy tu PCV i konglomerat. Te pierwsze wydają się gorszym rozwiązaniem – są bowiem wrażliwe na działanie wysokich temperatur. Parapety z konglomeratu podobne są do naturalnego kamienia, ponieważ zrobione są z kruszywa i spoiwa (żywicy). Teoretycznie powinny więc być bardziej trwałe niż te z PCV. Droższym rozwiązaniem są parapety z marmuru, przez co częściej trafić można na nie w projektach o podwyższonym standardzie. Występują one w jednym na 10 przebadanych przez Home Broker projektów. Najrzadziej spotykane są parapety z płyty MDF, czyli produktu drewnopochodnego, który często wykorzystywany jest obecnie w meblarstwie. Na powierzchni takiego parapetu stosowana jest najczęściej okleina. Parapety z MDF są wrażliwe na zamoczenie.

Rozbieżności w ofercie „stanu deweloperskiego” proponowanej przez poszczególnych deweloperów mogą się też pojawić w zakresie instalacji wodno-kanalizacyjnej. Rury doprowadzające i odprowadzające wodę wyprowadzone są najczęściej z centralnego pionu i doprowadzone do miejsca, w którym w projekcie przewidziano montaż zlewu czy umywalki. Zdarza się jednak, że deweloper kończy swoją pracę na centralnym pionie, a rury do umywalki czy zlewu właściciel mieszkania musi już doprowadzić samodzielnie. Prawo nakłada natomiast na dewelopera obowiązek wykonania instalacji elektrycznej i zamontowania gniazdek.

Najczęściej spotykane obecnie rozwiązania w standardzie deweloperskim:
  1. Wylewka betonowa lub cementowa,
  2. Okna z PCV,
  3. Parapety z konglomeratu lub PCV,
  4. Drzwi antywłamaniowe,
  5. Na ścianach tynk gipsowy niepomalowany.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: