eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Zakup mieszkania na rynku wtórnym: o czym pamiętać?

Zakup mieszkania na rynku wtórnym: o czym pamiętać?

2012-03-17 00:15

Przeczytaj także: Kupno nieruchomości na rynku wtórnym


DOKUMENTY


Przystępując do zawarcia umowy, także przedwstępnej, żądajmy od sprzedającego okazania dokumentów; po pierwsze potwierdzających, że dana osoba rzeczywiście jest właścicielem przedmiotu naszej umowy a po drugie także takich, które pozwolą nam ocenić stan prawny lokalu. Podstawowym dokumentem, jakim powinien się legitymować sprzedający jest dokument nabycia przez niego zbywanego prawa do lokalu oraz drugi dokument potwierdzający, że prawo to przysługuje mu w chwili obecnej. Dokumenty nabycia mogą być różne, najczęściej spotykanym dokumentem jest akt notarialny obejmujący np. umowę sprzedaży czy darowizny, ale może to być także inny dokument, np. stwierdzający nabycie spadku, w przypadku zaś praw spółdzielczych może to być chociażby przydział ze spółdzielni. Oprócz dokumentu nabycia, który może pochodzić sprzed wielu lat, pamiętajmy o aktualnym dokumencie potwierdzającym, że naszemu sprzedającemu zbywane prawo przysługuje na dany moment. W przypadku spółdzielczych własnościowych praw do lokalu będzie to aktualne zaświadczenie wydane przez właściwą spółdzielnię mieszkaniową natomiast w przypadku tzw. lokali hipotecznych (a także w przypadku niektórych spółdzielczych własnościowych praw do lokali), będzie to aktualny odpis z księgi wieczystej prowadzonej dla lokalu. Zgodnie z obowiązującą zasadą jawności ksiąg wieczystych, każdy z nas ma prawo wglądu do takiej księgi i choć dotychczas było to trochę utrudnione, gdyż wymagało od nas wizyty w sądzie wieczystoksięgowym, to jednak w dzisiejszych czasach mamy narzędzie, które daje nam możliwość zweryfikowania stanu prawnego danego lokalu niemalże w każdym momencie, jest to elektroniczna wyszukiwarka ksiąg wieczystych, którą możemy znaleźć pod adresem: www.ms.gov.pl. Sprawdzenia treści księgi wieczystej najlepiej dokonywać bezpośrednio przed zawarciem umowy tak, aby wyeliminować ryzyko powstania nowych wpisów, czy też nowych wzmianek ostrzegających nas o toczących się a jeszcze nierozpoznanych sprawach związanych z wybranym przez nas lokum. Nie znaczy to oczywiście, że nie możemy nabywać lokalu obciążonego długiem, w szczególności kredytem bankowym. Nie jest to przeszkodą w transakcji, pod warunkiem, że dokonamy odpowiednich zapisów w umowie, tak aby docelowo kupujący nabył nieruchomość bez ponoszenia odpowiedzialności za długi i obciążenia zbywcy.

Do samej umowy sprzedaży będziemy potrzebować także dodatkowych dokumentów, których rodzaj zależy od charakteru transakcji, przy czym do standardowych dokumentów należy zaświadczenie z właściwego urzędu potwierdzające, że w danym lokalu nikt nie jest zameldowany.

Do momentu złożenia naszego podpisu pod umową przedwstępną, możemy się jeszcze na spokojnie zastanowić jakie są nasze możliwości i jakie nasze oczekiwania, co taką umową chcielibyśmy sobie zagwarantować a z czego ostatecznie możemy zrezygnować. W przypadku jeśli przy zakupie nieruchomości posiłkujemy się kredytem, warto podjęte przez nas zobowiązania, w szczególności co do kwot i terminów zapłaty, uzgodnić z naszym doradcą kredytowym.

Niezależnie od powyższych wskazówek, pamiętajmy że każda sytuacja jest inna, a nabycie mieszkania to na tyle poważna transakcja, że jeśli chcemy należycie zabezpieczyć swoje interesy, warto jednak zainwestować w swoje bezpieczeństwo i skorzystać z pomocy profesjonalisty w powyższym zakresie.

Małgorzata Zapart, prawnik

poprzednia  

1 2 3

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • koszty utrzymania - co trzeba sprawdzić przed kupnem

    MarekW12 / 2014-01-14 13:51:18

    Dzięki za cenne wskazówki. Pierwsze mieszkanie kupiłem z żoną trochę pochopnie. Myśleliśmy wtedy głównie o cenie i lokalizacji. Teraz, kupując drugie mieszkanie, już wiem, że bardzo ważne są też koszty użytkowania (zwłaszcza jak z pojawieniem się dzieci, chcemy kupić większe mieszkanie a przecież sam koszt wychowania naszych maluchów jest już dużym obciążeniem…). Na koszty użytkowania składają głownie koszty ogrzewania- więc tym razem kupując mieszkanie patrzę już czujniejszym okiem na technologię budowy i usytuowanie samego mieszkania w bloku (nie od strony zachodniej ani nie na ostatnim piętrze). Skorzystałem również z fajnego kalkulatora energetycznego, gdzie sobie wpisuje parametry mieszkań o których myślę ile jeszcze można by zaoszczędzić na lepszej izolacji (co jest też dobrym argumentem negocjacyjnym). Polecam kalkulator z portalu Oszczędny dom; http://www.oszczednydom.pl/programs/kalkulator/ odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: