eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Światowy rynek najmu opiera się kryzysowi

Światowy rynek najmu opiera się kryzysowi

2012-03-29 11:58

Aktywność na rynkach najmu nieruchomości nie maleje, pomimo kryzysu zadłużenia w Europie i USA. Autorzy raportu "Global Economic Pulse" firmy Cushman & Wakefield wskazują na zróżnicowaną prognozę dla rynków nieruchomości w obu Amerykach, Europie oraz krajach Azji i Pacyfiku oraz poprawę sytuacji w drugiej połowie 2012 r. na niektórych rynkach dzięki wyższemu wzrostowi gospodarczemu.

Przeczytaj także: Co czeka polski rynek nieruchomości komercyjnych?

Duży wolumen transakcji najmu nieruchomości biurowych w ostatnich 12 miesiącach świadczy o tym, że spowolnienie gospodarcze nie zniechęciło wielu najemców.

Maria Sicola, dyrektor zarządzająca i dyrektor działu badań w obu Amerykach firmy Cushman & Wakefield, powiedziała: „Obserwujemy wzrost aktywności na rynkach najmu, ponieważ wiele organizacji modyfikuje portfele nieruchomości i strategie w oczekiwaniu na kolejny cykl wzrostu gospodarczego”.

AMERYKA PÓŁNOCNA I POŁUDNIOWA – wzrost optymizmu

W 2011 r. odnotowano spadek koniunktury w obu Amerykach, ponieważ kryzys zadłużenia spowodował wzrost ostrożności wśród inwestorów i firm oraz radykalne spowolnienie tempa wzrostu gospodarczego w Stanach Zjednoczonych, będących główną siłą napędową regionu. Jednak podstawowe dane dotyczące tego rynku wskazują na poprawę w 2012 r.

Ken McCarthy, starszy ekonomista i dyrektor zarządzający działu badań firmy Cushman & Wakefield, powiedział: „Wszystkie najważniejsze czynniki nadal sprzyjają wzrostowi: niskie stopy procentowe, niezaspokojony popyt i poprawa na rynkach pracy”.

Poprawa sytuacji gospodarczej w Ameryce Północnej i Południowej może również spowodować wzrost aktywności na rynku najmu nieruchomości komercyjnych. W Stanach Zjednoczonych rośnie popyt na nieruchomości biurowe i magazynowe przy ograniczonej podaży. W 2011 r. wartość transakcji sprzedaży w obu Amerykach wzrosła o 51%. Lepsze wskaźniki gospodarcze w połączeniu z dużym zainteresowaniem inwestorów nieruchomościami mogą przyczynić się do wzrostu w tym regionie – w USA nawet o 25%.

EUROPA – wolniejsze tempo ożywienia

Pogłębiający się kryzys zadłużenia i bankowy uderzył w europejską gospodarkę, osłabioną już przez wzrost inflacji i stóp procentowych. Większość państw Starego Kontynentu stoi teraz w obliczu spowolnienia wzrostu i ograniczenia udzielanych kredytów. Prognozy dla tego regionu nadal wskazują na umiarkowany wzrost pod koniec bieżącego roku. Wyniki gospodarki w pierwszym półroczu będą słabe, ale w drugiej połowie roku przewiduje się większy wzrost przy niższej inflacji i bardziej stabilnym popycie w skali światowej.

Sytuacja na rynkach nieruchomości w Europie jest bardzo zróżnicowana – na niektórych podaż jest ograniczona, a na innych obserwuje się stabilizację. Inwestorzy będą nadal bardziej zainteresowani najważniejszymi miastami i aktywami oferującymi ochronę przed dekoniunkturą. Z tego względu stopy kapitalizacji będą różnicować się jeszcze bardziej, przy czym na najważniejszych rynkach pozostaną na dotychczasowym poziomie lub się zmniejszą, a na rynkach drugorzędnych mogą wzrosnąć.

AZJA I PACYFIK – powolny wzrost

Dynamika rozwoju gospodarczego regionu Azji i Pacyfiku napawa optymizmem. Stabilny wzrost PKB, który utrzymał się w ubiegłym roku dzięki silnemu popytowi wewnętrznemu i inwestycjom, może nieznacznie spowolnić w 2012 r.

Sigrid Zialcita, dyrektor zarządzająca działu badań w krajach Azji i Pacyfiku firmy Cushman & Wakefield, powiedziała: „Rosnący wolumen obrotów handlowych w regionie i mocne fundamenty najważniejszych gospodarek tej części świata, tj. Chin, Indonezji i Indii, przyczynią się do stosunkowo silnego wzrostu gospodarczego w krajach Azji i Pacyfiku”.

Sytuacja na rynkach nieruchomości będzie nadal bardzo zróżnicowana w całym regionie. Utrzyma się silny popyt wśród najemców na powierzchnię biurową, ale absorpcja będzie przebiegać wolniej niż w 2011 r. Inwestorzy będą nadal poszukiwać stabilnych aktywów w atrakcyjnych lokalizacjach i oferujących stabilny dochód w najważniejszych miastach z dużymi węzłami komunikacyjnymi.

Do pobrania:

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: