eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Inwestowanie w ziemię nie zawsze opłacalne

Inwestowanie w ziemię nie zawsze opłacalne

2012-04-03 11:15

Przeczytaj także: Inwestowanie w ziemię dobre na kryzys


Kupcami dużych areałów są właściciele większych firm i rolnicy będący właścicielami dużych gospodarstw, którzy kupują 200 – 300 hektarowe gospodarstwa niejednokrotnie płacąc gotówką. Wśród kupujących kilkusethektarowe gospodarstwa rolne jest grupa osób działających na zlecenie inwestorów z zagranicy, którzy poprzez polskie spółki prawa handlowego kupują gospodarstwa, zabezpieczając swoją własność na hipotekach kupowanych nieruchomości i omijając zakaz nabywania ziemi rolnej przez cudzoziemców bez zgody Ministerstwa.

W przypadku braku dostępności kredytów preferencyjnych ciekawym rozwiązaniem dla inwestorów może być zakup na kredyt hipoteczny siedliska ze starym domem i kilkuhektarową działką, którą można przekształcić w osiedle działek pod zabudowę, dokonując podziałów geodezyjnych i występując o wydanie warunków zabudowy. A następnie sprzedać z zyskiem działki rolne z warunkami zabudowy dla osób zainteresowanych budową domu jednorodzinnego w danej okolicy.

Lepiej kupować grunty gotowe pod zabudowę, czy lepiej odralniać ziemię?

Decyzja o zakupie działki rolnej lub budowlanej zależy od preferencji kupującego. Osobiście wolałbym kupić dużą działkę siedliskową i zapłacić za nią tyle samo co za małą działkę budowlaną. Ciekawą alternatywą niedocenianą przez kupujących jest zakup działki rolnej z warunkami zabudowy, na której również można wybudować dom. Jest to prosty sposób, aby za te same pieniądze kupić kilka razy większą działkę pod budowę domu.

W których regionach Polski grunty rolne najlepiej się sprzedają?

W ostatnim roku najwięcej ofert sprzedaży ziemi rolnej zgłaszanych do Banku Ziemi pochodziło z województw zachodniopomorskiego, dolnośląskiego, lubuskiego i warmińsko-mazurskiego co ma bezpośrednie przełożenie na najlepszą sprzedaż w tych regionach. Jeśli chodzi o ceny transakcyjne sprzedaży gruntów rolnych pod uprawę, są one bardzo zbliżone do cen transakcyjnych podawanych przez ANR. Jeśli cena ziemi rolnej jest droższa niż średnia cena podawana przez ANR, po prostu nie znajduje nabywcy. Zdecydowanie trudniej jest znaleźć większe gospodarstwo rolne na sprzedaż w województwie małopolskim, wielkopolskim, śląskim i mazowieckim.

Z punktu widzenia inwestora jest jedno ważne pytanie, nad którym warto się zastanowić dziś analizując zmiany zachodzące na rynku ziemi. A mianowicie co będą kupować cudzoziemcy w Polsce po 1 maja 2016 roku kiedy zostanie uwolniona sprzedaż ziemi dla cudzoziemców?

Zachęceni tańszymi cenami ziemi w Polsce i zauroczeni naturą cudzoziemcy prawdopodobnie będą kupować u nas siedliska, gospodarstwa rolne i działki rekreacyjne w miejscach o walorach przyrodniczych. Obserwując popyt jakim cieszy się wśród zagranicznych inwestorów ziemia w Rumunii, która od momentu wejścia do Unii Europejskiej umożliwiła zakup ziemi obcokrajowcom, którzy założą spółkę w Rumunii. Należy przypuszczać, że wielu inwestorów z zagranicy z chęcią wybierze się na zakupy ziemi do Polski już za cztery lata. Jest to szansa do zarobienia na inwestycji w ziemię.

Bartek Jankowski, doradca obrotu ziemią

poprzednia  

1 2 3

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

  • Re: Inwestowanie w ziemię nie zawsze opłacalne

    Paulinna / 2013-05-16 13:19:11

    "Jeśli myślimy o inwestowaniu w grunty pod zabudowę, warto zainwestować w zakup kilkuhektarowej działki rolnej, na której powstanie po odrolnieniu niewielkie osiedle działek budowlanych pod 30-50 domów jednorodzinnych. Jeśli oferowane przez nas działki budowlane będą w pełni uzbrojone, w atrakcyjnej lokalizacji i niezbyt daleko od miasta możemy liczyć na zainteresowanie nabywców i osiągnąć wielokrotny zwrot z inwestycji w ziemię. (...) Proces przekształcania ziemi rolnej na budowlaną warto zlecić fachowcom."

    Zgadzam się z tym, zwłaszcza że powstało sporo bezpiecznych programów inwestowania w grunty rolne, typu: Briland. odpowiedz ] [ cytuj ]

  • mrzona / 2013-06-26 01:20:37

    Zgadzam się z główną tezą artykułów, że można dużo zarobić na inwestowaniu w grunty rolne, ale niesie to z sobą pewne ryzyko. Dlatego - myślę - że warto skorzystać z pomocy profesjonalistów. Z dostępnych programów inwestowania w ziemię najbardziej odpowiada mi Briland. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: