eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Kupno domu: ważna dobra lokalizacja

Kupno domu: ważna dobra lokalizacja

2012-06-04 13:31

Kupno domu: ważna dobra lokalizacja

Kupując dom jestem przygotowany na codzienne dojazdy © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Z ankiety przeprowadzonej przez agencję nieruchomości Metrohouse & Partnerzy S.A. wynika, że kupując dom zwracamy uwagę na jak najkrótszy dojazd do pracy. Szczegółowa lokalizacja jest także dyktowana m.in. bliskością szkół i przedszkoli.

Przeczytaj także: Kupno domu łatwiejsze niż sprzedaż

Nie więcej niż 10 km

Prawie połowa ankietowanych (49 proc.), którzy w okresie kwiecień-maj 2012 r. wypełnili ankietę na stronie www.metrohouse.pl twierdzi, że wybierając dom jest przygotowana na dojazdy do pracy nie dłuższe niż 10 km. Co czwarty ankietowany akceptuje dojazd do 20 km. Znacznie mniej jest osób, które są przygotowane na codzienne dojazdy do 30 i 40 km. Klienci kupujący domy przywiązują coraz większą uwagę do odległości do miejsca pracy i szkół swoich dzieci. – U podstaw stoją też względy ekonomiczne, rosnące ceny paliwa, a także brak rozwiniętej infrastruktury dojazdowej (np. szybka kolej miejska). To wszystko powoduje, że nawet gdy cena domu wydaje się atrakcyjna, brakuje chętnych na zakup jeśli dojazd do miejsca pracy zajmuje zbyt wiele czasu, tłumaczy Marek Janta, dyrektor regionalny Metrohouse & Partnerzy. Krąg zainteresowanych ofertą położoną z dala od miasta stanowią zwykle osoby mieszkające i pracujące w najbliższych okolicach.

fot. mat. prasowe

Kupując dom jestem przygotowany na codzienne dojazdy

Większość respondentów nie chce pokonywać dystansu dłuższego niż 10 km


Auto najczęstszym środkiem transportu do pracy

Z badań Głównego Urzędu Statystycznego „Dojazdy do pracy w 2010 roku na podstawie Badań Aktywności Ekonomicznej Ludności” wynika, że spośród aktywnych zawodowo Polaków 35,8 proc. przemierza do pracy dystans do 5 km, a kolejne 46,3 proc. od 6 do 20 km. W przypadku osób dojeżdżających do pracy do 5 km czas dojazdu w 98 proc zajmuje nie więcej niż pół godziny. Wśród osób dojeżdżających od 6 do 20 km dojazd trwa w 71 proc. do 30 minut, a dla 28 proc. nie więcej niż godzinę. Najchętniej wybieranym środkiem transportu jest samochód. W charakterze kierowcy dojeżdża nim do pracy 55 proc. osób aktywnych zawodowo. Kolejne 9 proc. stanowią pasażerowie aut.

– Mając na uwadze obecne ceny paliwa klienci przed dokonaniem zakupu coraz bardziej skrupulatnie liczą koszty dojazdu do miejsca pracy, czy dowozu dzieci do szkoły. Przy codziennych przebiegach ok. 80 km, co nie jest niczym nadzwyczajnym wśród osób mieszkających na przedmieściach i mających rodziny, średni roczny koszt paliwa przekracza 9 tys. zł, mówi Marek Janta. Do tego należałoby doliczyć serwis auta, jego ubezpieczenie i często podwoić uzyskany wynik, bo standardem stały się dwa auta w rodzinie.

fot. mat. prasowe

Struktura pracujących w 2010 r.

Struktura pracujących w 2010 r. wg dojazdów do pracy

fot. mat. prasowe

Średnie szacowane wydatki na paliwo

Średnie szacowane wydatki na paliwo w zależności od dystansu


 

1 2

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: