eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Ceny mieszkań warto negocjować

Ceny mieszkań warto negocjować

2012-08-23 00:20

Przeczytaj także: Ceny ofertowe a transakcyjne mieszkań V 2013


… i w przypadku „dwójek”

Dane o transakcjach, w których pośredniczyły w tym roku Home Broker i Lion’s House pokazują ponadto, że skala możliwego do osiągnięcia upustu różni się też znacznie w zależności od wielkości nieruchomości, a nawet technologii budowy. Wbrew pozorom w przypadku mieszkań używanych na największe ustępstwa przy negocjacjach nie idą właściciele wielkiej płyty, ale osoby, które chcą sprzedać lokal w kamienicy – wynika z danych Home Broker i Lion’s House. Przeciętny wynik negocjacji wyniósł w przypadku mieszkań używanych sprzedanych w tym roku 4,2% dla mieszkań współczesnych (zbudowanych po 2000 roku), 4,4% w przypadku lokali w blokach z wielkiej płyty i 5,2% gdy nieruchomość znajdowała się w kamienicy. – Może to wynikać z faktu, że właściciele kamienic mniej chętnie obniżają ceny ofertowe w pogoni za rynkowymi trendami. W efekcie aby doszło do transakcji muszą bardziej skorygować cenę przy negocjacyjnym stole – zauważa Aleksandra Wojdyła, kierownik oddziału Home Broker z Warszawy. Nie bez znaczenia jest też fakt, że mieszkania w kamienicach są przeważnie droższe i większe niż w przypadku tych w wielkiej płycie, co jak pokazują statystyki nie pozostaje bez wpływu na skalę negocjacji.

I tak na przykład na najmniejszy upust mogą liczyć nabywcy siadający do stołu negocjacyjnego z właścicielem mieszkania dwupokojowego. Takie nieruchomości cieszą się największą popularnością odpowiadając za prawie połowę transakcji mieszkaniami używanymi w 33 miastach, w których działa Home Broker. W efekcie możliwy do uzyskania upust jest najmniejszy. Wyniósł on w tym roku przeciętnie 4,3%. Niewiele więcej (4,6%) można „wytargować” kupując kawalerkę. Jeszcze łatwiej o upust siadając do stołu negocjacyjnego w przypadku mieszkań trzypokojowych i większych. Można to wiązać zarówno z popularnością tych nieruchomości jak i ich ceną. W przypadku relatywnie droższych mieszkań trzypokojowych przeciętny wynik negocjacji w tym roku wyniósł 5,3%. Mieszkania największe (przynajmniej czteropokojowe) odpowiadając za jedynie 5,5% zawartych transakcji wymagały w tym roku od właścicieli ustępstw przy ustalaniu ostatecznej ceny na poziomie 5,5% ich poziomu ofertowego.

fot. mat. prasowe

Przeciętny wynik negocjacji

Skala możliwego do osiągnięcia upustu różni się w zależności od wielkości nieruchomości


Upust zależy od ceny

Na największe upusty mogą liczyć nie tylko nabywcy mieszkań największych, ale też najdroższych. Zgodnie z danymi Home Broker i Lion’s House lokale o wartości ponad 1 mln złotych podlegały negocjacjom cenowym na średnim poziomie 7,5%. – Nabywcy lokali z najwyższej półki są często trudnymi, bo doświadczonymi partnerami do negocjacji. W efekcie przeważnie wymagają większych obniżek niż statystyczny nabywca mieszkania z segmentu popularnego – tłumaczy Rafał Gójski, doradca Lion’s House z Warszawy.

Przeciętny wynik negocjacji maleje wraz z kurczącą się wartością nieruchomości i tak kupując mieszkanie o wartości od 100 do 400 tys. zł w tym roku można było liczyć już tylko na upust w wysokości 4,4%. Co ciekawe w przypadku lokali wartych mniej niż 100 tys. zł skala możliwych negocjacji była porównywalna do tej obserwowanej w przypadku apartamentów (6,8%). Powodów takiego stanu rzeczy może być wiele. Po pierwsze lokale o najniższej wartości częściej nabywane są za gotówkę, a finansując w taki sposób transakcję kupujący wymagają przeważnie sporych ustępstw cenowych. Nie można też zapomnieć, że w tym zakresie cenowym są też tzw. „nieruchomości z problemami” oraz mieszkania w gorszym standardzie.

fot. mat. prasowe

Przeciętny wynik negocjacji - wartość nieruchomości

Lokale o wartości ponad 1 mln złotych podlegały negocjacjom cenowym na średnim poziomie 7,5%


Im niższy standard, tym skuteczniejsze negocjacje

Statystyki potwierdzają, że im niższy standard mieszkania, tym większa skala negocjacji. Trudno się temu dziwić. Dla kupującego zły stan techniczny mieszkania stanowi skuteczny zasób argumentów przy negocjacji ceny ze sprzedającym. Dane Home Broker pokazują, że w przypadku używanych mieszkań niewykończonych lub wymagających remontu przeciętna skala negocjacji wynosiła w tym roku 5,2% i była o 1 pkt. proc. wyższa niż w przypadku mieszkań wykończonych w wysokim standardzie i to pomimo ich wyższej ceny.

fot. mat. prasowe

Przeciętny wynik negocjacji - stan nieruchomości

W przypadku używanych mieszkań niewykończonych lub wymagających remontu przeciętna skala negocjacji wynosiła w tym roku 5,2%


Bartosz Turek

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: