eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Dobra umowa to bezpieczny wynajem mieszkania

Dobra umowa to bezpieczny wynajem mieszkania

2012-09-28 10:18

Dobra umowa to bezpieczny wynajem mieszkania

Dobra umowa to bezpieczny wynajem mieszkania © fotodesign-jegg.de - Fotolia.com

Dla bezpieczeństwa zarówno właściciela nieruchomości, jak i najemcy, usługa najmu mieszkania powinna być uregulowana umową. Pierwsza ze stron powinna zadbać o dobre zabezpieczenie się na wypadek dewastacji mieszkania czy nieopłacania czynszu przez najemcę. Druga z kolei - zabezpieczyć się przed utratą kaucji, niespodziewanymi wizytami właściciela czy też koniecznością opuszczenia lokalu z dnia na dzień.

Przeczytaj także: Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie?

Na rynku najmu mamy właśnie szczyt sezonu. Największe natężenie poszukiwań lokali do wynajęcia przypada bowiem na okres sierpień-wrzesień. Studenci, którzy już w najbliższy poniedziałek rozpoczną rok akademicki, mają ostatnią okazję aby znaleźć dach nad głową. A gdy już to zrobią powinni swoje interesy zabezpieczyć w umowie – radzi Home Broker, który podpowiada dziś obu stronom umowy na co zwrócić szczególną uwagę podpisując taki dokument.

W każdej umowie najmu powinny znaleźć się następujące elementy:
  1. Dane osób zawierających umowę,
  2. Opis przedmiotu umowy,
  3. Wysokość opłat i terminy ich uiszczania,
  4. Czas trwania umowy oraz warunki wypowiedzenia,
  5. Prawa i obowiązki stron,
  6. Wysokość i sposób rozliczania kaucji.


Osoby fizyczne wynajmujące mieszkanie mogą podpisać umowę o tzw. najem okazjonalny. W odróżnieniu od tradycyjnych umów pozwala ona właścicielowi na łatwiejsze pozbycie się z mieszkania najemcy, który nie wywiązuje się z podpisanej umowy. Wymagane jest tu oświadczenie, w którym najemca zobowiązuje się wyprowadzić na żądanie właściciela. Taki dokument musi być poświadczony przez notariusza, co łączy się z kosztem nieprzekraczającym 200 zł. Najemca musi ponadto wskazać miejsce, w którym będzie mógł zamieszkać na co zgodę wyraża właściciel. Taka forma umowy najmu jest w Polsce mało popularna pomimo większego bezpieczeństwa wynajmującego.

fot. fotodesign-jegg.de - Fotolia.com

Dobra umowa to bezpieczny wynajem mieszkania

Umowy najmu mieszkania nie podpisuje się zwyczajowo w obecności notariusza, zatem to na stronach umowy ciąży obowiązek wylegitymowania się wzajemnie

Dokumenty potwierdzające własność do wglądu

Umowy najmu mieszkania nie podpisuje się zwyczajowo w obecności notariusza, zatem to na stronach umowy ciąży obowiązek wylegitymowania się wzajemnie. Najemca musi ponadto sprawdzić, czy osoba, która podaje się za właściciela lokalu faktycznie nim jest. Umowy najmu zwykle podpisuje się szybko, ale trzeba koniecznie wygospodarować czas na sprawdzenie takich dokumentów jak księga wieczysta, akt notarialny czy członkostwo w spółdzielni. Może się oczywiście zdarzyć, że wynajmujący nie będzie właścicielem lokalu, ale powinien w takiej sytuacji posiadać pisemne pełnomocnictwo od właściciela do dysponowania nieruchomością.

Z punktu widzenia właściciela ważne jest z kolei to, żeby wszystkie osoby, które będą korzystały z lokalu były stronami umowy. W takiej sytuacji może bowiem pociągnąć do odpowiedzialności wszystkich najemców na wypadek gdyby przestali opłacać czynsz czy dokonali jakichś zniszczeń w mieszkaniu.

W pewnych sytuacjach umowę można zerwać

Umowę najmu można zawrzeć na określony czas, np. 12 miesięcy albo bezterminowo. W tym drugim przypadku warto jednak określić okres wypowiedzenia. Może on wynosić np. miesiąc albo trzy miesiące. Jest to zabezpieczenie dla obu stron– dla najemcy, że nie zostanie pozbawiony dachu nad głową z dnia na dzień, a dla wynajmującego – że w analogiczny sposób nie straci lokatora.

Pamiętajmy jednak, że w określonych sytuacjach właściciel ma prawo wypowiedzieć umowę ze skutkiem natychmiastowym. Takie prawo, wynikające z kodeksu cywilnego, przysługuje mu w sytuacji, gdy najemca:
  1. Zalega z czynszem.
  2. Dewastuje lokal,
  3. Zakłóca porządek domowy,
  4. Podnajmuje mieszkanie bez zgody właściciela,


Uwaga! Gdy czynsz najmu standardowo płacony jest w okresach miesięcznych, np. do 10. dnia miesiąca, to żeby wynajmujący mógł wypowiedzieć umowę gdy najemca zalega z czynszem, zaległość musi obejmować dwie płatności. Co więcej, wynajmujący musi dać najemcy kolejny miesiąc na zapłatę zaległego czynszu. W efekcie więc dopiero po trzech miesiącach może domagać się natychmiastowego opuszczenia lokalu.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Problemy z umową najmu

    marczewskajustyna / 2016-03-20 01:27:16

    Polecam przejrzenie bloga o umowie najmu mieszkania pod adresem http://umowanajmu.info/category/umowa-najmu-mieszkania/ Mnóstwo rzetelnej wiedzy odnośnie wynajmu mieszkania. Ale niestety ta wiedza nie nastraja optymistycznie... odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: