eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Pozwolenie na użytkowanie przed zakończeniem budowy

Pozwolenie na użytkowanie przed zakończeniem budowy

2012-10-22 09:24

Pozwolenie na użytkowanie przed zakończeniem budowy

Kiedy pozwolenie na użytkowanie? © Fotolyse - Fotolia.com

Zgodnie z przepisami ustawy Prawo budowlane z dnia 7 lipca 1994 r. (Dz. U. 2010.243.1623 t.j.) przystąpienie do użytkowania obiektu budowlanego powinno zostać poprzedzone zawiadomieniem organu nadzoru budowlanego o zakończeniu budowy (art. 54). Wyjątki od powyższej zasady zawarte są w art. 55, w którym wymienione zostały przypadki, w których przystąpienie do użytkowania obiektu budowlanego musi zostać poprzedzone decyzją administracyjną- pozwoleniem na użytkowanie, wydawanym na wniosek inwestora przez organ nadzoru budowlanego.

Przeczytaj także: Za brak pozwolenia na użytkowanie obiektu budowlanego grozi kara

Jednym z wyjątków od ustanowionej w art. 54 zasady, jest przewidziana w art. 55 pkt 3 możliwość przystąpienia do użytkowania obiektu budowlanego przed wykonaniem wszystkich robót budowlanych. W przypadku takim, zgodnie z treścią powyższego artykułu, należy uzyskać ostateczną decyzję o pozwoleniu na użytkowanie. Przyjmuje się, że powyższy przepis może dotyczyć dwóch sytuacji. Pierwsza z nich związana jest z realizacją inwestycji wieloobiektowych, kiedy inwestor zamierza oddać do użytkowania tylko niektóre z planowanych obiektów. Druga dotyczy inwestycji jednoobiektowych i możliwości udzielenia pozwolenia na użytkowanie obiektu, mimo iż pozostały do wykonania jeszcze pewne roboty budowlane lub roboty wykończeniowe.

Wydanie pozwolenia na użytkowanie obiektu budowlanego możliwe jest po przeprowadzeniu przez nadzór budowlany obowiązkowej kontroli. Zgodnie z treścią art. 57 ust. 6 „wniosek o udzielenie pozwolenia na użytkowanie stanowi wezwanie właściwego organu do przeprowadzenia obowiązkowej kontroli (art. 59a). Zakres takiej kontroli wskazuje treść art. 59a, natomiast zasady jej przeprowadzenia zawarte są w art. 59c-59f.

Stwierdzenie w trakcie kontroli jakichkolwiek nieprawidłowości, które skutkują wymierzeniem kary, obliguje organ nadzoru do wydania decyzji o odmowie udzielenia pozwolenia na użytkowanie i przeprowadzenia postępowania w trybie art. 51. (art. 57 ust. 7).

fot. Fotolyse - Fotolia.com

Kiedy pozwolenie na użytkowanie?

Zgodnie z przepisami ustawy Prawo budowlane z dnia 7 lipca 1994 r. przystąpienie do użytkowania obiektu budowlanego powinno zostać poprzedzone zawiadomieniem organu nadzoru budowlanego o zakończeniu budowy


Organ nadzoru budowlanego jest również zobowiązany odmówić udzielenia pozwolenia na użytkowanie obiektu budowlanego w sytuacji, gdy inwestor nie spełnił wymagań formalnych, określonych w art. 57 ust.1-4.

Zaznaczyć należy, że przystąpienie do użytkowania obiektu budowlanego z naruszeniem obowiązujących w tym zakresie przepisów ustawy tj. art. 54 i 55, zagrożone jest poważną karą finansową z tytułu nielegalnego użytkowania obiektu budowlanego (art. 57 ust. 7).

Co więcej, zgodnie z treścią art. 59 ust. 3, w przypadku pozytywnego wyniku przeprowadzonej kontroli, pomimo niewykonania części robót wykończeniowych lub innych robót budowlanych związanych z obiektem, organ nadzoru w wydawanym pozwoleniu na użytkowanie obiektu budowlanego może określić termin wykonania tych robót.

Powyższe nie dotyczy jednak instalacji i urządzeń ochrony środowiska, których niewykonanie, zgodnie z treścią art. 59 ust. 4, uniemożliwia udzielenie pozwolenia na użytkowanie.

Spełnienie przez inwestora wskazanych wymagań ustawowych powoduje, że organ nadzoru zobowiązany jest do udzielenia pozwolenia na użytkowanie obiektu budowlanego.

Należy także zaznaczyć, że inwestor, który uzyskał pozwolenie na użytkowanie, pomimo nie ukończenia robót budowlanych, obowiązany jest zawiadomić właściwy organ o zakończeniu robót budowlanych prowadzonych po przystąpieniu do użytkowania obiektu na podstawie pozwolenia na użytkowanie (art. 59 ust. 4a).

Karolina Kapuścik, Aplikant w Gliwicach

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: