eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

2012-11-01 00:20

Przeczytaj także: Jak oszczędzać energię w domu?


Tylko wymiana okien na takie z niższym współczynnikiem U (oznaczającym przepuszczalność) pozwoli zatrzymać wewnątrz jedną trzecią ciepła więcej. To rachunek o 5 proc. niższy. Docieplenie ścian pozwala go obniżyć o kolejne dziesięć procent. A wymiana wentylacji na mechaniczną - następne 20-25 proc.

Czasem wystarczy zamontować za wiszącymi na ścianach grzejnikami izolacyjne ekrany z folii aluminiowej. Ich koszt jest niewysoki, a oszczędność spora. Ekran odbija ciepło, w efekcie czego wydajność kaloryferów jest o około 10 proc. wyższa.

Poziom czwarty: rodzaj instalacji grzewczej

Pewne znaczenie ma także rodzaj wybranej instalacji grzewczej. Tradycyjnie w większości budynków montowane są kaloryfery. Jednak zastosowanie bardziej przemyślnych rozwiązań pozwala sporo zaoszczędzić.

Jednym z bardziej popularnych w ostatnim czasie sposobów dostarczania ciepła do domu jest ogrzewanie podłogowe. Panuje przekonanie, że można dzięki niemu obniżyć rachunki za energię cieplną nawet o 30 proc. Tak nie jest.

Co prawda ogrzewanie podłogowe pozwala efektywniej wykorzystać produkowane ciepło, ponieważ komfort cieplny odczuwamy przy niższej temperaturze powietrza, jednak oszczędności nie będą aż tak duże. Można je porównać z tymi, które odczujemy zmniejszając temperaturę w mieszkaniu o 1 stopień (czyli około 5 proc. rocznie).

Warto także wykorzystywać urządzenia regulacyjne, takie jak sterowniki źródła ciepła (to w domu). Za jego pomocą można programować temperaturę na różnych poziomach w różnych pomieszczeniach i w różnym czasie.

A jeśli ktoś nie chce robić dużych przeróbek, może pomyśleć o czym innym. Na przykład o odsunięciu mebli od grzejników na odległość 10 cm lub zamontowaniu parapetów i półek nad kaloryferami. W ten sposób zaoszczędzić można nawet 10 proc. ciepła.

Poziom piąty: świadectwo energetyczne

Teoretycznie istnieje sposób, żeby przeskoczyć wszystkie opisane wyżej poziomy i poznać energochłonność budynku od razu. Służą temu świadectwa energetyczne. To z nich każdy kupujący mieszkanie powinien dowiedzieć się, ile będzie płacił za ogrzewanie.

Na formularzu świadectwa znajdują się informacje o tym, z jakich źródeł pochodzi energia czy sprawność instalacji i szczelność budynku. Powinien je posiadać każdy nowy budynek i mieszkanie. Tak jest w przypadku mieszkań kupowanych od dewelopera, jednak na rynku wtórnym jest z tym znacznie gorzej.

Według projektu nowelizacji ustawy o charakterystyce energetycznej budynku od początku roku 2013 nie będzie możliwości rejestracji umowy notarialnej bez świadectwa. Na razie jednak kupujący lokale muszą radzić sobie bez tego udogodnienia i grać w skomplikowaną grę na własną rękę.

Michał Świech

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: