eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Koszty utrzymania mieszkania X 2012

Koszty utrzymania mieszkania X 2012

2012-11-16 10:37

Koszty utrzymania mieszkania X 2012

Koszty utrzymania mieszkania X 2012 © Comugnero Silvana - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Dynamika inflacji po raz pierwszy od 21 miesięcy spadła poniżej poziomu 3,5%. Koszty związane z utrzymaniem mieszkania rosły jednak w październiku w tempie 5,1% rok do roku. Takie są konsekwencje podwyżek cen energii.

Przeczytaj także: Koszty utrzymania mieszkania IX 2012

W październiku odczyt inflacji powrócił w końcu do widełek, które są akceptowane przez Radę Polityki Pieniężnej (+/-1 pkt. proc. od celu inflacyjnego 2,5%). GUS podał, że ceny dóbr i usług konsumpcyjnych były w październiku średnio o 3,4% wyższe niż przed rokiem. Jest to wartość zgodna z przewidywaniami ekonomistów. Najnowsze dane o inflacji można odczytywać tym bardziej pozytywnie, że listopadowa projekcja przygotowana przez NBP sugeruje, iż tempo wzrostu cen będzie dalej malało. Warto przypomnieć, że jeszcze w lipcu inflacja wynosiła 4%, a w czerwcu - 4,3%.

Co nie powinno nadmiernie dziwić, najmocniej w ostatnich 12 miesiącach rosły koszty transportu (o 6%) i koszty związane z użytkowaniem mieszkania (5,1%). W obu przypadkach warto jednak zauważyć, że roczna dynamika była niższa niż sugerowały analogiczne odczyty sprzed miesiąca. W ujęciu rocznym o 4,6% tańsze były w październiku odzież i obuwie, a o 0,1% niższe były koszty zagregowane w kategorii łączność (np. telefon, Internet).

fot. Comugnero Silvana - Fotolia.com

Koszty utrzymania mieszkania X 2012

Najmocniej drożał w ostatnich 12 miesiącach gaz (9,1%). Na kolejnym miejscu znalazła się dynamika wzrostu cen energii cieplnej.


Ceny gazu mogą spaść do poziomu z 2011 roku

W październiku roczny wskaźnik wzrostu kosztów utrzymania nieruchomości (5,1%) był o połowę wyższy niż średni wskaźnik wzrostu cen towarów i dóbr konsumpcyjnych, ale niższy niż we wrześniu (5,5%). Względem tego miesiąca w październiku trzeba było jednak na utrzymanie mieszkania wyłożyć o 0,2% więcej. Zdrożały: dostarczenie wody i wywóz śmieci (po 0,3% m/m), kanalizacja (0,2% m/m), stawki za najem (0,2% m/m), środki do prania i czyszczenia (o 0,1% m/m) oraz meble i elementy meblarskie (0,7% m/m) czy nośniki energii (0,2% m/m).

W ujęciu rocznym, w odróżnieniu od miesięcznego, zmiany cen nośników energii są bardziej dynamiczne. Dane GUS, pokazujące zmiany cen poszczególnych nośników energii, dostępne są za wrzesień. Najmocniej drożał w ostatnich 12 miesiącach gaz (9,1%). Na kolejnym miejscu znalazła się dynamika wzrostu cen energii cieplnej, za którą we wrześniu tego roku trzeba było płacić o 6% więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem. O niewiele mniej, bo 5,9% zdrożała w ciągu 12 miesięcy energia elektryczna. Po raz dziesiąty z rzędu odnotowano też malejącą dynamikę wzrostu cen opału, (5,1% r/r). Wciąż jest to jednak wynik wyższy niż wskaźnik inflacji. Trzeba też pamiętać, że już w przyszłym roku rynek energii może zostać uwolniony, co może skutkować skokowymi podwyżkami opłat za energię elektryczną. Z drugiej strony już jutro możemy poznać propozycję nowych taryf za gaz. Jeśli doszłoby do obniżek o 10%, to ceny błękitnego paliwa mogą spaść do poziomu sprzed roku.

fot. mat. prasowe

Ceny związane z użytkowaniem nieruchomości na tle inflacji

Dynamika inflacji po raz pierwszy od 21 miesięcy spadła poniżej poziomu 3,5%. Koszty związane z utrzymaniem mieszkania rosły jednak w październiku w tempie 5,1% rok do roku.


AGD w dół

W tempie wolniejszym niż inflacja tradycyjnie rosną natomiast ceny związane z wyposażeniem mieszkania i prowadzeniem gospodarstwa domowego. Tu wzrost wyniósł 2,3% (r/r) czyli był identyczny ze wskaźnikiem wrześniowym. W tej kategorii wynik niższy niż wskaźnik inflacji możliwy jest dzięki taniejącemu sprzętowi gospodarstwa domowego. We wrześniu trzeba było za niego płacić o 0,9% mniej niż w analogicznym okresie przed rokiem.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: