eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Odśnieżanie chodników i dachów na osiedlu

Odśnieżanie chodników i dachów na osiedlu

2012-12-01 00:15

Odśnieżanie chodników i dachów na osiedlu

Odśnieżanie © Edler von Rabenstein - Fotolia.com

U progu sezonu zimowego sen z powiek wielu właścicieli nieruchomości spędza nieuchronna perspektywa zmagania się z opadami śniegu i odśnieżaniem. Zarówno właściciele budynków, jak i ich administratorzy czy zarządcy powinni wiedzieć, kto odpowiada za odśnieżanie poszczególnych części nieruchomości. Taka wiedza przyda się także lokatorom, aby mogli zgłaszać swoje uwagi co do nieodśnieżonych chodników czy dróg. Nie można także zapominać o takiej istotnej czynności jak odśnieżanie dachów.

Przeczytaj także: Odśnieżanie budynków. Kiedy jest konieczne?

- Jednym z najważniejszych aktów prawnych regulujących oraz określających obowiązki związane z odśnieżaniem samej nieruchomości oraz terenu wokół niej jest „Prawo budowlane” (Dz. U. 1994 Nr 89 poz. 414) – mówi Marcin Sodo z firmy Nawigator Nieruchomości, zajmującej się kompleksowym zarządzaniem nieruchomościami. Ustawodawca nakłada w nim na właściciela lub wyznaczonego przez niego zarządcę obowiązek użytkowania nieruchomości zgodnie z jej przeznaczeniem oraz utrzymywania jej w odpowiednim stanie technicznym, czyli niezagrażającym życiu i zdrowiu mieszkańców i innych osób znajdujących się w bezpośredniej bliskości budynku. Kwestia usuwania śniegu na osiedlu jest zawarta między innymi w ustępie drugim artykułu 61 Prawa budowlanego. Zgodnie z tym przepisem właściciel bądź zarządca nieruchomości musi z zachowaniem należytej staranności zapewniać mieszkańcom bezpieczeństwo podczas użytkowania budynku, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z wystąpieniem niekorzystnych czynników zewnętrznych. Jednym z tych czynników, które wymienia ustawodawca są zjawiska atmosferyczne, takie jak intensywne opady.

Dach musi być odśnieżany

Szczególnie ważnym obowiązkiem właścicieli i zarządców nieruchomości jest odśnieżanie dachów budynków. Śnieg zalegający na powierzchni dachu może stanowić szereg zagrożeń. Z jednej strony jest to niekorzystny czynnik oddziałujący negatywnie na konstrukcję dachu, zwłaszcza w czasie roztopów i wahań temperatury, a z drugiej – w zależności od indywidualnych cech budynku – może również stanowić zagrożenie dla przechodniów oraz samochodów poruszających się po drogach osiedlowych. Z tego powodu ustawodawca nakłada na zarządcę bądź właściciela nieruchomości obowiązek usuwania nadmiaru śniegu z dachu oraz wykonywania doraźnej kontroli stanu technicznego dachu oraz całego budynku.

Odśnieżanie budynku nie kończy się na dachu

Sformułowania zawarte w Prawie budowlanym powodują, że zarówno zarządca jak i właściciel nieruchomości zobowiązani są do usuwania wszelkich efektów występowania opadów śniegu oraz niskich temperatur, które mogą powodować zagrożenie zdrowia i życia mieszkańców czy osób postronnych. Poza odśnieżaniem dachu są to w szczególności prace związane z usuwaniem nawisów śnieżnych na elewacji, sopli oraz brył śniegu i logu.

Kto może odśnieżać dachy?

- Właściciele nieruchomości narzekają, że usługi firm specjalizujących się w odśnieżaniu dachów są dość drogie, a nawet, że te firmy wykorzystują uwarunkowania klimatyczne i wyciągają z rynku jak najwięcej pieniędzy, ponieważ znajdują utrzymanie tylko przez kilka tygodni w roku. Jest to zdecydowanie błędne przekonanie – podkreśla Marcin Sodo. Najczęściej ci sami właściciele nie wiedzą bowiem, że przepisy prawa pracy ściśle regulują kwestię tego, kto może wykonywać takie prace, jak odśnieżanie dachu. Jeśli odśnieżany dach nie jest z każdej strony osłonięty ścianą, której wysokość wynosi co najmniej 150 cm i znajduje powyżej jednego metra to osoba odśnieżająca go musi legitymować się aktualnymi dokumentami zaświadczającymi, że posiada uprawnienia do prac na wysokości. Dodatkowo takie osoby muszą być odpowiednio przeszkolone, a na czas odśnieżania dachu lub usuwania śniegu i lodu z elewacji właściciel nieruchomości lub jej zarządca są zobowiązani utworzyć specjalną strefę ochronną, aby w pobliżu budynku nie znalazły się osoby postronne.

fot. Edler von Rabenstein - Fotolia.com

Odśnieżanie

Jeśli wzdłuż nieruchomości nie ma chodnika, a ruch pieszych odbywa się po wydzielonej części drogi publicznej znajdującej się bezpośrednio przy granicy nieruchomości, to również musi być ona uprzątnięta.


Czysty chodnik to bezpieczny chodnik

- Prawo budowlane oraz Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. 1996 nr 132 poz. 622) nakładają ponadto na właściciela nieruchomości (lub wybranego przez niego zarządcę) obowiązek utrzymania w należytym stanie chodników wzdłuż nieruchomości oraz dróg wewnętrznych (osiedlowych) – mówi Stanisław Łukasik z rady osiedla Łokietka w Zielonkach. Tym samym właściciel nieruchomości musi usunąć z ciągów komunikacyjnych śnieg, lód i błoto pośniegowe. Dodatkowo jeśli wzdłuż nieruchomości nie ma chodnika, a ruch pieszych odbywa się po wydzielonej części drogi publicznej znajdującej się bezpośrednio przy granicy nieruchomości, to również musi być ona uprzątnięta.

Ustawodawca zwalnia właściciela nieruchomości z obowiązku odśnieżania i oczyszczania chodnika jedynie w sytuacji, gdy na tym chodniku dopuszczony jest płatny postój czy parkowanie samochodów. Wtedy jest to już zadanie zarządcy drogi (najczęściej gminy). Właściciel nieruchomości zobowiązany przez prawo do odśnieżania chodników i dróg osiedlowych musi również pamiętać, że ustawodawca szczegółowo określił to, jakich środków naturalnych i chemicznych można używać do oczyszczania dróg i chodników w zimie. Te informacje znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 27 października 2005 r. (Dz.U. 2005 Nr 230 poz.1960), które stanowi załącznik do Ustawy o ochronie przyrody (Dz.U. 2004 nr 92 poz. 880).

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: