eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Czy warto inwestować w ziemię?

Czy warto inwestować w ziemię?

2012-12-03 10:54

Czy warto inwestować w ziemię?

Czy warto inwestować w ziemię? © Ruud Morijn - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (9)

W obiegowej opinii istnieje pogląd mówiący o tym, że ziemia nigdy nie traci na wartości, dlatego też inwestycje w grunty zawsze będą dochodowe. Warto jednak wiedzieć, że takie stwierdzenie nie zawsze pokrywa się z rzeczywistym stanem rzeczy. Nie wszystkie inwestycje w grunty pozwalają osiągać dochody inwestorom. W niektóre nieruchomości gruntowe w praktyce nie warto inwestować, a jeśli już - to w dłuższej perspektywie czasu. Specjaliści rynku inwestycyjnego najczęściej wskazują, że inwestycje w grunty, podobnie jak inwestycje w złoto, są dobrą lokatą kapitału długoterminowego. Nie można więc oczekiwać, że przyniosą one zyski w ciągu roku czy dwóch - wynika z analizy serwisu www.ofertygruntow.pl.

Przeczytaj także: Inwestowanie w ziemię może być opłacalne

Sytuacja polskiego rynku nieruchomości

W ciągu ostatnich kilku lat ceny ziemi w Polsce generalnie wzrastały, co sprawiło, że inwestycje w grunty stały się bardziej popularne – nie tylko w dłuższym horyzoncie czasowym, ale też w średnim okresie. Na rynku przeważa popyt gruntów nad podażą. Jest więcej chętnych na zakup gruntów, niż samej ziemi na sprzedaż. Taka sytuacja winduje ceny nieruchomości gruntowych.

W co opłaca się inwestować? Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, choć eksperci analizując bieżące ceny gruntów mówią, że dobrą inwestycją jest zakup gruntów rolnych, które w późniejszym czasie można odrolnić i przekształcić w nieruchomości przeznaczone pod zabudowę. Grunty rolne są znacznie tańsze od gruntów pod zabudowę, dlatego też taka inwestycja nawet w krótszym okresie czasu może przynieść znaczne dochody.

fot. Ruud Morijn - Fotolia.com

Czy warto inwestować w ziemię?

Specjaliści rynku inwestycyjnego najczęściej wskazują, że inwestycje w grunty, podobnie jak inwestycje w złoto, są dobrą lokatą kapitału długoterminowego.


Cechy gruntów jako narzędzia inwestycyjnego

Inwestowanie na rynku kapitałowym wiąże się dziś z dużym poziomem ryzyka ze względu na malejące ceny akcji na giełdach światowych. Co prawda, możliwość wypracowania wysokich stóp zwrotu wciąż przyciąga do giełdy inwestorów, ale wielu z dotychczasowych graczy poszukuje innych, mniej ryzykownych sposobów inwestowania kapitału. Lokaty terminowe oraz obligacje skarbu państwa oferują bezpieczny tryb inwestowania, ale niższe stopy zwrotu. Większe zyski mogą przynieść inwestycje w grunty. Nieruchomości gruntowe mają wiele zalet, jeśli chodzi o ich wartość inwestycyjną. Inwestowanie w nie wiąże się z niskim poziomem ryzyka, pozwalają na ochronę kapitału przed inflacją, a jednocześnie dają satysfakcjonujący zarobek swoim właścicielom, o ile ci zadbają o podniesienie wartości gruntu w czasie.

Problematyczne w inwestowaniu w grunty jest to, że trudno jest oszacować wartość nieruchomości w przyszłości. Nie wiadomo więc, jaką stopę zwrotu z takiej inwestycji można wypracować.

Na korzyści narzędzia inwestycyjnego, jakim są grunty, przemawia to, że ziemia jako taka jest dobrem skończonym, którego człowiek nie jest w stanie wyprodukować. Jest to zasób wyczerpywalny, dlatego też zawsze będzie przeważał w tym względzie popyt nad podażą. Można się spodziewać, że w najbliższych latach wzrośnie zainteresowanie inwestorów gruntami znajdującymi się w promieniu od 10 do 50 km od aglomeracji miejskich. Miasta rozbudowują się, więc będą potrzebowały więcej przestrzeni dla swoich mieszkańców. Tym samym wzrosną ceny gruntów, nie tylko budowlanych, ale również rolnych, które można przekwalifikować na działki budowlane, w pobliżu dużych miast. Aglomeracje takie jak Warszawa czy Wrocław rozbudowują się w bardzo szybkim tempie, dlatego też zapotrzebowanie na nieruchomości gruntowe zgłaszają nie tylko inwestorzy prywatni, chcący wybudować dla siebie dom jednorodzinny pod miastem, ale i developerzy, planujący szeroko zakrojone inwestycje w osiedla mieszkalne. W ten sposób inwestorzy tworzą nowe dzielnice miast w miejscach, które były do niedawna uznawane za peryferie aglomeracji.

 

1 2 ... 4

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • inwestowanie w ziemię

    mrzona / 2013-06-26 01:09:49

    Z tego artykułu jednoznacznie wynika, że opłaca się inwestować w grunty rolne, najlepiej w te, które da się przekształcić w działki budowlane. Za inwestowaniem w ziemię rolną przemawia jeszcze to, że powstało wiele programów bezpiecznego inwestowania w ziemię, czyli jest w czym wybierać. Ja preferuję indywidualne, typu Briland, ponieważ dostajesz papier, poświadczający, że ten grunt jest Twój. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: