eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Zaległy czynsz rzadziej niż dług w elektrowni

Zaległy czynsz rzadziej niż dług w elektrowni

2012-12-05 12:31

Zaległy czynsz rzadziej niż dług w elektrowni

Chętniej płacimy za mieszkanie niż za energię © WavebreakMediaMicro - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

12,9% Polaków zalega w opłatach za media, czyli np.: gaz, prąd czy wodę - wynika z danych Eurostatu. Daje nam to dopiero 23 miejsce wśród krajów europejskich. Znacznie lepiej wypadamy pod względem terminowości regulowania rat kredytów mieszkaniowych bądź czynszów najmu. Terminów nie dotrzymuję tylko 5,7% Polaków, a wynik ten i tak jest zawyżony ze względu na przyjętą metodę obliczeń.

Przeczytaj także: Kartą Visa opłacisz rachunki za prąd i gaz

Zgodnie z danymi Eurostatu, we wszystkich krajach Unii ok. 7% obywateli ma problem z zapłatą rat kredytowych (właściciele mieszkań) lub czynszów (najemcy). Znacznie częściej Europejczycy zalegają z opłatami za media, a relatywnie rzadko z ratami pożyczek lub z ratami leasingowymi. Ogólnie lepsza sytuacja płatnicza ma miejsce w tzw. krajach „starej Unii”. Znacznie częściej z opłatami związanymi z mieszkaniem (tj. raty, czynsz, media itp.) zalegają obywatele mieszkający na terenie nowych krajów członkowskich.

Polacy płacą rzetelnie

W gronie tym Polska wyróżnia się bardzo pozytywnie. Nad Wisłą bowiem relatywnie mało osób zalega w zapłacie rat, czynszów lub opłat za media. Problem z terminowym opłacaniem rat kredytowych lub czynszów najmu ma tylko 5,7% obywateli. Daje nam to 9. miejsce na 31 badanych krajów. Co warte podkreślenia dane Eurostatu zostały tak przekształcone, że przytoczony odsetek pokazuje ile osób posiadających kredyt hipoteczny lub wynajmujących mieszkanie ma zaległości w opłacaniu rat lub czynszów. Jako rzetelni klienci nie są więc brani pod uwagę obywatele, którzy mając mieszkanie na własność nie spłacają kredytu hipotecznego. Gdyby takiego przeliczenia nie stosować, to okazałoby się, że tylko 1,5% osób mieszkających nad Wisłą zalega z ratami kredytów hipotecznych lub zapłatą za najem. Byłoby to jednak sporym nadużyciem, gdyż sporo Polaków posiada na własność nieruchomość mieszkalną, która nie stanowi zabezpieczenia dla hipotecznego długu.

fot. WavebreakMediaMicro - Fotolia.com

Chętniej płacimy za mieszkanie niż za energię

12,9% Polaków zalega w opłatach za media, czyli np.: gaz, prąd czy wodę - wynika z danych Eurostatu.


Warto w tym miejscu zauważyć też, że zgodnie z danymi KNF, problem z regularnym regulowaniem rat kredytu mieszkaniowego w złotych ma zaledwie 3,9% osób spłacających kredyt w rodzimej walucie i 1,7% spłacających dług wyrażony w walucie.

Polacy rzetelniej niż przeciętny obywatel krajów nowoprzyjętych do wspólnoty płacą też za media, czyli np. energię, wodę czy gaz. Problem z zaległościami w płaceniu za nie ma 12,9% Polaków. Dla porównania średnia dla krajów „nowej Unii” to 17,1%.

Dane Eurostatu pokazują też, że Polacy rzetelnie opłacają raty pożyczek i raty leasingowe. Jedynie 3,3% osób ma zaległości w regularnym regulowaniu rat z tego tytułu. Na tle krajów nowoprzyjętych jest to dobry wynik (tam średnia to 4,3%). Niestety „surowe” dane Eurostatu posiadają pewną niedoskonałość - traktują one osoby np. nieposiadające zobowiązań z tytułu pożyczek i leasingu jako osoby niemające zaległości w płaceniu, co powoduje lepsze odczyty. Problem ten dotyczy wszystkich badanych kategorii. Dlatego też wyniki dotyczące terminowości płacenia rat hipotecznych i czynszów zostały stosownie przekształcone (o czym wspomniano wyżej). W przypadku zaległości w opłatach za media dodatkowe szacunki nie były one konieczne, bo można w dużym uproszczeniu przyjąć, że opłaty te dotyczą wszystkich obywateli.

fot. mat. prasowe

Zaległości w opłatach za mieszkanie w krajach europejskich

Dane Eurostatu pokazują też, że Polacy rzetelnie opłacają raty pożyczek i raty leasingowe. Jedynie 3,3% osób ma zaległości w regularnym regulowaniu rat z tego tytułu. Na tle krajów nowoprzyjętych jest to dobry wynik (tam średnia to 4,3%).


 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: