eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Inwestycje w grunty: 19% rocznie

Inwestycje w grunty: 19% rocznie

2013-01-18 12:52

Inwestycje w grunty: 19% rocznie

Grunty rolne © hopsalka - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Od końca 2007 roku ceny ziemi rolnej wzrosły już o 276,5%. Trend wzrostowy trwa na tym rynku nieprzerwanie od prawie 8 lat. W trzecim kwartale 2012 roku za hektar gruntu w obrocie prywatnym trzeba było zapłacić ponad 25,6 tys. zł.
Przeciętna cena hektara gruntów ornych wzrosła w trzecim kwartale 2012r. o 605,9 zł – wynika z danych GUS publikowanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Oznacza to kwartalny wzrost o 2,4% z poziomu 25 033,7 do 25639,6 zł za ha. W ujęciu rocznym progres wyniósł aż 30%, bo w trzecim kwartale 2011 roku przeciętny hektar został wyceniony w obrocie prywatnym na 19 726,3 zł. Tempo wzrostu cen gruntów ornych jest więc bliskie rekordowemu, który obserwowano w latach 2007 – 2008. Wtedy to też padł rekord na tym rynku. W drugim kwartale 2007 roku roczny wzrost ogólnego poziomu cen gruntów osiągnął poziom 34,7%. Biorąc pod uwagę cały okres, za który dostępne są dane o cenach ziemi w obrocie prywatnym, wzrost można oszacować na 276,5%. O tyle właśnie zdrożał przeciętny hektar licząc od końca 2004 roku, po trzeci kwartał 2012 roku. Oznacza to, że średnioroczny wzrost cen gruntów osiągnął poziom aż 18,7%.

fot. mat. prasowe

Ceny gruntów ornych w obrocie prywatnym

W drugim kwartale 2007 roku roczny wzrost ogólnego poziomu cen gruntów osiągnął poziom 34,7%. Biorąc pod uwagę cały okres, za który dostępne są dane o cenach ziemi w obrocie prywatnym, wzrost można oszacować na 276,5%.


Zima okresem okazji na rynku gruntów

Dziś jednak na polach zalega gruba pokrywa śnieżna, która powoduje, że popyt na nieruchomości gruntowe jest znacznie ograniczony. Potencjalni nabywcy obawiają się zakupu „kota w worku”. Problemem są bowiem zimowe oględziny nieruchomości. Po pierwsze wcześnie zapada zmrok, a ponadto dojazd do pokrytych śniegiem działek bywa utrudniony. Zimą trudniej jest także poprawnie określić topografię i ukształtowanie terenu, aby uniknąć zakupu działki na obszarach podmokłych lub narażonych na zalanie. Wielu kupujących przesuwa więc moment podjęcia decyzji o zakupie na wiosnę. Z drugiej strony sprzedający widząc sezonowy spadek popytu na mieszkania niekiedy decydują się na obniżki cen. Robią tak jedynie właściciele, którym zależy na czasie i nie mogą czekać na wiosenne ożywienie na rynku.

fot. mat. prasowe

Roczna dynamika wzrostu cen gruntów ornych

Przeciętna cena hektara gruntów ornych wzrosła w trzecim kwartale 2012r. o 605,9 zł – wynika z danych GUS publikowanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Oznacza to kwartalny wzrost o 2,4% z poziomu 25 033,7 do 25639,6 zł za ha.


fot. hopsalka - Fotolia.com

Grunty rolne

Od końca 2007 roku ceny ziemi rolnej wzrosły już o 276,5%.


Badania Home Broker pokazują, że gdyby na rynku gruntów nie działał silny trend wzrostowy cen ziemi, to sezonowe podwyżki cen można by było obserwować w ograniczonym zakresie w pierwszym i najmocniej w drugim kwartale roku. Są to okresy, kiedy zaczyna być ciepło, a więc rośnie też popyt na grunty. Z drugiej strony gdyby nie działał silny trend wzrostowy, to sezonowe zmiany na rynku powodowałyby spadki cen mieszkań w trzecim i czwartym kwartale roku. Nie szukając daleko przykładów w pierwszym kwartale 2012 roku ceny gruntów zanotowały wzrost aż o 20,2% (kw./kw.). Na taką zmianę mógł mieć wpływ popyt na grunty zgłaszany przez inwestorów szukających bezpiecznej przystani dla kapitału, ale bez wątpienia spotęgowany został przez relatywnie przyjazną aurę. Przypomnijmy, że przełom roku 2011 i 2012 był nienaturalnie ciepły, co mogło przenieść część popytu z okresu wiosennego na zimowy. Tezę tę potwierdzałoby częściowo fakt, że w kolejnym kwartale (drugi kwartał 2012 r.) wzrost był już na poziomie tylko 0,9% (kw./kw.).

fot. mat. prasowe

Sezonowe zmiany cen gruntów ornych

Badania Home Broker pokazują, że gdyby na rynku gruntów nie działał silny trend wzrostowy cen ziemi, to sezonowe podwyżki cen można by było obserwować w ograniczonym zakresie w pierwszym i najmocniej w drugim kwartale roku.


 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.