eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Rynek nieruchomości w Polsce I 2013

Rynek nieruchomości w Polsce I 2013

2013-01-24 09:50

Rynek nieruchomości w Polsce I 2013

Rynek nieruchomości w Polsce I 2013 © Petair - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Początek roku zaznaczył się wyraźnym wzrostem aktywności klientów zainteresowanych zakupem mieszkań. Prowadzonym przez nich poszukiwaniom sprzyja duży wybór ofert i spadek cen mieszkań, który np. we Wrocławiu wyniósł w ciągu roku blisko 9%. Jednak wśród pośredników dominuje sceptycyzm; tylko co piąty jest zdania, że w tym roku nastąpi poprawa sytuacji na rynku - wynika z najnowszego raportu ekspertów portalu nieruchomości domy.pl i firmy doradztwa finansowego Open Finance.

Przeczytaj także: Rynek nieruchomości w Polsce XII 2012

Po grudniowym marazmie na wtórnym rynku mieszkaniowym nowy rok przyniósł wyraźne oznaki ożywienia. Obserwowany od początku stycznia wzrost liczby osób przeglądających aktualne oferty sprzedaży z pewnością nie jest jeszcze jaskółką zwiastującą nadchodzącą już poprawę koniunktury w branży, ale pozwala wierzyć, że liczba zawieranych transakcji kupna-sprzedaży mieszkań będzie powoli rosnąć. Ofert jest tyle i wybór tak duży, że zainteresowani zakupem nie powinni mieć problemu ze znalezieniem optymalnego M.

Zgoła odmienna sytuacja panuje na rynku domów i działek; tu wskaźniki popytu wciąż „szorują po dnie”. Ofert jest mnóstwo, a zainteresowanych nimi jak na lekarstwo. Zmiana tej sytuacji wymaga jeszcze czasu, ale przede wszystkim znacznych obniżek cen przez oferentów. Obecnie, przy znacznym spadku stawek na rynku mieszkaniowym, zakup za wygórowaną cenę domu czy drogiej działki pod jego budowę często stoi w rażącej sprzeczności z rachunkiem ekonomicznym.

Sceptyczni pośrednicy

Chociaż z nowym rokiem wzrosło zainteresowanie potencjalnych nabywców mieszkaniami używanymi, to jednak wśród osób zajmujących zawodowo pośrednictwem w obrocie nieruchomościami dominuje przeświadczenie, że w 2013 roku sytuacja na rynku ulegnie pogorszeniu. W ankiecie przeprowadzonej przez portal domy.pl taką opinię wyraziło aż 42% pośredników.

O połowę mniejsza jest grupa pośredników mająca odmienne zdanie w tej kwestii. Co piata osoba trudniąca się zawodowo obrotem nieruchomościami przekonana jest, że w 2013 roku sytuacja na rynku sprzedaży mieszkań poprawi się.

fot. mat. prasowe

Przewidywania pośredników

Stosunkowo duży odsetek (37%) badanych stanowili pośrednicy, zdaniem których sytuacja na rynku w 2013 roku będzie podobna do tej z roku 2012, czyli nie zmieni się w sposób istotny.


Stosunkowo duży odsetek (37%) badanych stanowili pośrednicy, zdaniem których sytuacja na rynku w 2013 roku będzie podobna do tej z roku 2012, czyli nie zmieni się w sposób istotny.

fot. Petair - Fotolia.com

Rynek nieruchomości w Polsce I 2013

Początek roku zaznaczył się wyraźnym wzrostem aktywności klientów zainteresowanych zakupem mieszkań.


Kredyty nowe: Już bez Rodziny na Swoim

Tylko do końca grudnia ubiegłego roku można było składać wnioski o kredyty hipoteczne w ramach programu dopłat Rodzina na Swoim. Nic więc dziwnego, że w grudniu padł rekord roku 2012 jeśli chodzi o liczbę udzielonych kredytów z dopłatami do odsetek. Banki sprzedały ich 5599. Złą wiadomością dla klientów jest data wprowadzenia następcy RnS, czyli programu Mieszkanie dla Młodych. Wg ostatnich informacji klienci będą mogli z niego skorzystać dopiero na przełomie 2013 i 2014 roku.

Na szerokim rynku ofert kredytów hipotecznych nie dzieje się w ostatnich miesiącach wiele, Raiffeisen Polbank przedłużył swoją promocję, ale nie sposób w niej otrzymać marżę niższą niż 2,15 p.p. w złotym i 2,99 w euro, dużo ciekawiej wygląda pakietowa oferta PKO BP, w której marża w pierwszym roku wynosi 1,1 p.p., a potem od 1,35 p.p. Ale bank wymaga od klienta wykupienia m. in. ubezpieczenia od utraty pracy na 4 lata, posiadania bądź zakupu rachunku w banku i karty kredytowej (którą można zastąpić ubezpieczeniem na życie). Nadal jednak wybór na rynku jest aktualnie marny. Kredytów walutowych prawie już nie ma, a te w złotych są coraz droższe i banki coraz częściej wymagają od wkładu własnego.

Jedyną dobrą wiadomością dla potencjalnych kredytobiorców są spadające stopy procentowe i idący w ślad za nimi WIBOR. Od wakacyjnego szczytu 3-mies. stawka obniżyła się o ponad 110 punktów bazowych. To nie tylko obniża raty kredytowe, ale i podnosi zdolność kredytową zainteresowanych zakupem mieszkania.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: