eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Wtórny rynek nieruchomości I 2013

Wtórny rynek nieruchomości I 2013

2013-02-12 13:53

Wtórny rynek nieruchomości I 2013

Wtórny rynek nieruchomości I 2013 © ArTo - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Styczeń 2013 nie przyniósł zmiany sytuacji na rynku nieruchomości. Statystki wskazują, że ceny ofertowe spadły średnio o 0,9%. Największe obniżki miały miejsce w Trójmieście. W Sopocie średnia cena spadła o niemal 6% w porównaniu z XII 2012, a oferty powyżej 10 tys. złotych za metr stanowią już tylko 11% podaży. W Gdyni styczniowa obniżka wyniosła 3,4%, a w Gdańsku 1,5%. Również w pozostałej czwórce z 7 najdroższych, analizowanych lokalizacji mamy do czynienia ze spadkami średnich cen: w Krakowie o 1,4%, we Wrocławiu o 0,9% a w Warszawie i Poznaniu o 0,7% - podaje wspólny raport sporządzony przez Szybko.pl, Metrohouse i Expandera.

Przeczytaj także: Wtórny rynek nieruchomości XII 2012

Zmiana trendu spadkowego jeszcze nie nastąpiła, ale w 2013 roku można się jej spodziewać. Warto odnotować, że w 5 miastach: Szczecinie, Opolu, Olsztynie, Toruniu i Białymstoku, w ostatnim miesiącu nastąpiły nieznaczne wzrosty średnich cen. Dodatkowo analiza tempa zmian w wymienionych lokalizacjach pozwala na prognozowanie stabilizacji cen ofertowych w tych miastach. Dodatkowo cztery z rzędu obniżki stóp procentowych oraz ceny na poziomie z jesieni 2006 roku mogą stać się bodźcem do wzrostu popytu na nieruchomości. Będzie to prowadziło do stopniowego wyhamowywania spadków cen i ich stabilizacji.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym I 2012 – I 2013

Styczeń 2013 nie przyniósł zmiany sytuacji na rynku nieruchomości. Statystki wskazują, że ceny ofertowe spadły średnio o 0,9%.


CHARAKTERYSTYKA MIESZKAŃ OFEROWANYCH NA SPRZEDAŻ

Mieszkania budowane po 1995 roku, czyli w zaledwie ostatnich dwóch dekadach stanowią niemal połowę ofert wystawionych na sprzedaż. Co więcej aż 23,5% to budynki powstałe i sprzedawane już w trakcie i po boomie na rynku nieruchomości. Jednocześnie należą one do najdroższych wystawionych na sprzedaż mieszkań. Mieszkania budowane po 2007 roku są o 11% droższe niż średnia cena w danym mieście, a nawet o 17% w porównaniu z ofertami w blokach z wielkiej płyty. Ta grupa ogłoszeń w dużym stopniu wpływa na wysokość cen ofertowych i dalsze obniżki cen powinny nastąpić w tym segmencie rynku.

fot. mat. prasowe

% udział różnych typów budynków w podaży

Mieszkania budowane po 1995 roku, czyli w zaledwie ostatnich dwóch dekadach stanowią niemal połowę ofert wystawionych na sprzedaż.


Największy wybór ofert mają osoby poszukujące mieszkań 2 pokojowych, stanowią one ponad 41% wszystkich ofert. Mieszkanie 3 pokojowe to kolejne 34% podaży. Niewielki odsetek mieszkań wystawionych na sprzedaż to duże nieruchomości 5 i 6 pokojowe – zaledwie 2%. Z drugiej strony zapotrzebowanie na takie mieszkania jest małe.

fot. mat. prasowe

Udział w rynku wg ilości pokoi

Największy wybór ofert mają osoby poszukujące mieszkań 2 pokojowych, stanowią one ponad 41% wszystkich ofert.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: