eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Koszty ogrzewania warto kontrolować

Koszty ogrzewania warto kontrolować

2013-02-15 11:58

Koszty ogrzewania warto kontrolować

Koszty ogrzewania warto kontrolować © Gudellaphoto - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Nieumiejętność oszczędzania energii we własnym domu lub mieszkaniu sprawiła, że rachunki Polaków za ogrzewanie w poprzednim sezonie grzewczym przekroczyły 95 mld zł. Raport "Polacy a wydatki na ogrzewanie" przygotowany w ramach kampanii "Odzyskaj kontrolę" pokazuje, że mamy świadomość, jak ważna dla nas i dla środowiska jest energia. Jednak wielu Polaków nie potrafi zapanować nad jej zużywaniem. Firma Danfoss opracowała poradnik przedstawiający, jak w prosty sposób zmniejszyć konsumpcję energii i koszty za ogrzewanie, a także zapewnić komfort w domu.

Przeczytaj także: Sezon grzewczy 2023. Rachunki za ogrzewanie podbijają wyższe ceny energii

„Raport analizujący podejście Polaków do sezonu grzewczego i ogrzewania pokazuje, że potrzebujemy wskazówek, jak kontrolować zużycie energii w swoich mieszkaniach i domach. Dlatego w ramach kampanii „Odzyskaj kontrolę” przygotowaliśmy poradnik, który przedstawia jak unikać najczęściej popełnianych błędów i, tym samym redukować koszty ogrzewania.” - mówi Dorota Jezierska, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu, Danfoss Poland.

fot. mat. prasowe

Polacy a kontrola nad wydatkami na ogrzewanie

34% Polaków deklaruje, że nie radzi sobie z kontrolą wydatków na ogrzewanie.


Chociaż odzyskanie kontroli nad zużyciem energii i wydatkami na ogrzewanie wydaje się być niemożliwe, to wbrew pozorom nie jest takim trudnym zadaniem. Analiza rocznych wydatków jest pierwszą i najważniejszą rzeczą, którą należy zrobić. Można wtedy zobaczyć, jak zmieniała się ich wysokość. Według raportu „Polacy a wydatki na ogrzewanie” takiej analizy dokonuje tylko połowa z nas. Przyczyn różnic w opłatach za ogrzewanie może być kilka. Dlatego, aby odpowiednio przygotować się do sezonu grzewczego warto je poznać.

Szczelne mieszkanie to mniejsze zużycie energii

Szczelność mieszkania, czy domu jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na wydatki na ogrzewanie. Nieszczelne okna i drzwi, ale także niewystarczająca izolacja ścian, dachu, czy podłogi mogą
w znaczący sposób zwiększyć opłaty. Według raportu „Polacy a wydatki na ogrzewanie” tylko część z nas ma tego świadomość. Przed lub w trakcie sezonu grzewczego okna i drzwi uszczelnia 45% Polaków. 28% wymienia okna, a ¼ decyduje się na dodatkową izolację cieplną budynku lub mieszkania.

fot. Gudellaphoto - Fotolia.com

Koszty ogrzewania warto kontrolować

Szczelność mieszkania, czy domu jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na wydatki na ogrzewanie. Nieszczelne okna i drzwi, ale także niewystarczająca izolacja ścian, dachu, czy podłogi mogą w znaczący sposób zwiększyć opłaty.


Nieumiejętne korzystanie z systemów grzewczych może zwiększyć wysokość opłat

Nie każdy wie, że mieszkanie można naturalnie ogrzać światłem słonecznym, nie narażając się na dodatkowe wydatki. Jest to możliwe, gdy na zewnątrz budynku temperatura jest wysoka i świeci słońce. Ponad połowa Polaków zapomina także o przykręceniu termostatów grzejnikowych podczas wyjazdów, czy otwierania okien. Wyjeżdżając na kilka dni nie pamięta o tym 51% Polaków, a przy wietrzeniu pomieszczenia 53%.

„Około 60% badanych analizuje ponoszone wydatki oraz stara się odkładać na rzecz przyszłych, wyższych rachunków. Ciekawe jest to, że badani wolą odkładać określoną sumę pieniędzy na większy rachunek, niż systematycznie pamiętać o regulowaniu temperatury w momencie wietrzenia, czy wyjazdu na urlop.” – komentuje dr Agnieszka Popławska z Wydziału Zamiejscowego w Sopocie Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, psycholog zajmująca się zachowaniami ekonomicznymi społeczeństwa.

Wpływ na wysokość opłat ma również stan termostatów grzejnikowych. Według raportu „Polacy a wydatki na ogrzewanie” przygotowanego w ramach kampanii firmy Danfoss „Odzyskaj kontrolę” termostaty posiada tylko 59% Polaków. Dodatkowo, co dziesiąte urządzenie ma ponad 10 lat. Ma to duże znaczenie, ponieważ starsze i nieodpowiednio eksploatowane termostaty mogą być mniej sprawne i zużywać więcej energii.

fot. mat. prasowe

Czy stan termostatów ma wpływ na wysokość opłat za ogrzewanie?

Wpływ na wysokość opłat ma również stan termostatów grzejnikowych.


Ogrzewanie ważne nie tylko dla portfela

Temperatura panująca w domu wpływa na samopoczucie domowników. Dlatego musi być dopasowana do rodzaju pomieszczenia oraz pory dnia i roku. Jednak według raportu „Polacy a wydatki na ogrzewanie” aż 40% Polaków nie dostosowuje temperatury do rodzaju pomieszczenia. To poważny problem, ponieważ nieodpowiednia temperatura może być przyczyną licznych chorób, a także może osłabiać koncentrację.

Odpowiednio ustawione termostaty, w zależności od rodzaju pomieszczenia, znacznie zmniejszają zużycie energii i jednocześnie podnoszą komfort przebywania w danym pokoju.

fot. mat. prasowe

Idealna temperatura do pomieszczenia

Temperatura panująca w domu wpływa na samopoczucie domowników. Dlatego musi być dopasowana do rodzaju pomieszczenia oraz pory dnia i roku.


Ogrzewanie to nie tylko kwestia wysokości rachunków i domowego budżetu. Aż 2/3 Polaków ma świadomość, że stan instalacji grzewczej ma wpływ na środowisko naturalne. Polacy wiedzą, że zarządzanie energią w swoim domu lub mieszkaniu to również troska o przyrodę. W czasach, gdy coraz częściej poruszana jest kwestia szybko zużywanych zasobów nieodnawialnych źródeł energii jest to bardzo dobry znak.

O kampanii
Inicjatorem ogólnopolskiej kampanii „Odzyskaj kontrolę” jest firma Danfoss, światowy dostawca rozwiązań dla ogrzewnictwa oraz chłodnictwa i klimatyzacji, producent najnowszej generacji termostatów grzejnikowych living by Danfoss. Akcja ma na celu uświadomienie Polakom, jakie znaczenie dla środowiska, zdrowia oraz domowego budżetu ma odpowiednia regulacja temperatury w domu i stosowanie nowoczesnych rozwiązań grzewczych. Kampania jest kontynuacją zeszłorocznego projektu „Każdy stopień ma znaczenie”.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Danfoss i kontrola kosztów

    PiotrC / 2013-03-22 12:51:17

    W maju 2008 r. postanowiłem zainstalować pompę ciepła Danfoss.
    Zamówienie i dostawa: Na podstawie danych o istniejącym systemie i potrzebach, Danfoss polecił pompę powietrzną DHP-A. Obiecana dostawa w ciągu 2 tygodni, rzeczywista po 4 miesiącach, zły typ, trzeba było odesłać. Danfoss nie podpisuje umowy bezpośrednio tylko wyłacznie przez autoryzowany serwis – jak to niebezpieczne patrz dalej.
    Montaż, październik 2008: Trzeba zlecić autoryzowanemu serwisowi, z listy Danfoss. Montaż trwał praktycznie dwa lata, ponieważ autoryzowany technik nie wiedział jak włączyć pompę do istniejącej instalacji. Na każdym etapie był nadzorowany przez pracownika Danfoss, odbierającego prace. Mimo to, wszystkie błędy montażu i wady urządzenia musiałem wykrywać sam w trakcie prób eksploatacji.
    Próby eksploatacji: pompa, jedno z najdroższych takich urządzeń na rynku, za 10.000 Euro, zgodnie z deklaracją producenta powinna zapewnić: duże oszczędności energii, możliwość współpracy z istniejącym systemem ogrzewania gazowego, możliwość indywidualnej regulacji oraz wieloletnie niezawodne działanie.
    Żadne z tych kryteriów nie zostało spełnione. Urządzenie jest bardzo zawodne, wymaga nieustannych wizyt serwisantów w każdym sezonie. Niektóre awarie tylko zatrzymywały urządzenie ale inne były potencjalnie śmiertelnie groźne dla użytkownika (np. awaria pompy wodnej wewnątrz urządzenia, powodująca zalanie instalacji pod napięciem i rozlanie wody w pomieszczeniu).
    Urządzenia nie dało się zintegrować z istniejącym systemem ogrzewania gazowego, co więcej zdegradowało ten system, ponieważ konieczne było pozbawienie go sterowania i automatyki. Sama pompa ciepła okazała się niesterowalna, bez możliwości regulacji temperatury w domu. Bezwładność jest kilkugodzinna, co powoduje, że najsłabiej grzeje w dzień a najmocniej w nocy. Użytkownik nie ma wpływu na bieżące parametry pracy, ingerencja manualna daje efekt dopiero po wielu godzinach.
    Urządzenie, jeśli w ogóle działa, to tylko w temparaturach dodatnich. Około 0C system co staje się bardzo mało wydajny, przy -8C urządzenie trzeba całkowicie wyłączyć, mimo, że producent gwarantuje pracę do -20C. Urządznie nie może być w ogóle używane przy niskiej temperaturze (nawet gdyby było sprawne) przez co najmniej 6 tygodni w roku, wtedy kiedy jest najbardziej potrzebne, o czym producent nie informuje.
    Urządznie nie daje żadnej długoterminowej oszczędności energii. To co ewentualnie osiągane jest przy ogrzewaniu wody latem, tracone jest przy braku działania lub wadliwym działaniu zimą.
    Typowy „sezon grzewczy”: W ostatnim sezonie (listopad 2012 – marzec 2013) pompa działała tylko przez tydzień. Przez kolejne 4 tygodnie trwały próby naprawy. Danfoss sugerował zakup i wymianę kolejnej drogiej części, ale oczywiście bez jasności, czy to cokolwiek pomoże. Ostatecznie pompa została wyłączona całkowicie z systemu. Do dziś nie ma żadnej reakcji Danfoss.
    Odpowiedzialność Danfoss: Przez pierwsze miesiące nie dostałem żadnej odpowiedzialnej reakcji z firmy, ani z Polski ani z Danii. Przez kolejne 4 lata nie udało się ustalić dlaczego pompa nie spełnia żadnego z kryterów ani dlaczego po prostu nie działa. Nie udało się ustalić warunków rekompensaty za wadliwy sprzęt. Kiedy zdecydowałem oddać sprawę do sądu Danfoss przypomniał, że mam umowę z autoryzowanym technikiem a nie z Danfoss. Firma odmawia sprzedaży urządzeń bezpośrednio unikając w ten sposób wszelkiej odpowiedzialności prawnej i za wadliwy sprzęt i za nieprawdziwe informacje w materiałach marketingowych.
    Podsumowanie: urządzenie nie spełnia żadnego kryterium obiecywanego przez producenta. Nie nadaje się do eksploatacji w polskim klimacie. Nie działa w temparaturze poniżej 0C. Nie daje się regulować. Nie daje się włączyć w istniejący system tradycyjnego ogrzewania gazowego. Jest zawodne i wymaga nieustannych napraw. W przypadku awarii może być zagrożeniem zdrowia i życia użytkownika. Klient jest pozostawiony bez pomocy.
    odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: