eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Technologie mobilne a rynek nieruchomości

Technologie mobilne a rynek nieruchomości

2013-02-21 11:16

Technologie mobilne a rynek nieruchomości

Projektowanie wnętrza na tablecie © vovan - Fotolia.com

Telefony z dotykowymi ekranami i tablety powoli wchodzą także w sektor nieruchomości mieszkaniowych, oferując możliwości, które do tej pory były poza zasięgiem przeciętnego użytkownika i wiązały się z dużymi nakładami finansowymi lub koniecznością posiadania odpowiedniego sprzętu.

Przeczytaj także: Moda na projektowanie wnętrz

Biorąc pod uwagę rewolucyjny wręcz rozwój rynku technologii mobilnych i szybkie przechodzenie użytkowników na korzystanie z urządzeń mobilnych warto wykorzystywać możliwości jakich nam one dostarczają. Nieruchomości i wszystko co szeroko się z nimi wiąże, począwszy od momentu podjęcia decyzji o zakupie lub budowie własnego domu, poprzez etap poszukiwania ofert czy materiałów i firm wykonawczych a skończywszy na urządzaniu, są niezwykle wdzięcznym obszarem rozwoju w mobilach. W urządzeniach mobilnych dających nam komfort miejsca i czasu w jakim z nich korzystamy, bez problemu znajdziemy potrzebne informacje, wyszukamy najlepsze oferty oraz znajdziemy ich lokalizację na mapie i dokładny kontakt do właściciela. Dane udostępniane są w coraz doskonalszy i wygodniejszy sposób. Wiele ciekawych funkcjonalności dostępnych jest w formie aplikacji, ale pamiętać trzeba, że korzystamy z różnych systemów operacyjnych na różnych urządzeniach mobilnych. Popularne są tzw. m-ki, czyli lekkie strony mobilne, udostępniające dane w odpowiedniej formie. Bardzo interesującą metodą projektowana jest tzw. Responsive Web Design, który jest rozwiązaniem najbardziej uniwersalnym, pozwalającym efektywnie korzystać ze strony internetowej niezależnie od rodzaju posiadanego urządzenia stacjonarnego lub mobilnego, wyjaśnia Agnieszka Grotkowska – Dyrektor ds. Projektów Specjalnych Domiporta.pl.

Smartfon architektem

Zastosowanie mobilnych technologii wciąż się rozszerza, wprowadzając na rynek systemy łączące urządzenia wirtualne z realnymi. Tam, gdzie do tej pory używaliśmy gwoździ, kartek i ołówków, czy drogiego sprzętu pomiarowego, dziś możemy po prostu użyć własnego telefonu.

Obecnie, chcąc samemu szybko i precyzyjnie ocenić powierzchnię pomieszczeń i narysować ich rzuty, np. żeby zaplanować umeblowanie, wystarczy zainstalować darmową aplikację Magic Plan. Za pomocą aparatu wbudowanego w smartfona zmierzy ona dane pomieszczenia i narysuje ich plan, z dokładnością do ok. 15 cm. Takie narzędzie niekoniecznie więc przyda się przy projektowaniu mebli na wymiar, ale będzie pomocą dla właścicieli, architektów czy projektantów wnętrz, którzy chcą szybko oszacować możliwości aranżacyjne danej nieruchomości.

fot. vovan - Fotolia.com

Projektowanie wnętrza na tablecie

Zastosowanie mobilnych technologii wciąż się rozszerza, wprowadzając na rynek systemy łączące urządzenia wirtualne z realnymi. Tam, gdzie do tej pory używaliśmy gwoździ, kartek i ołówków, czy drogiego sprzętu pomiarowego, dziś możemy po prostu użyć własnego telefonu.


Dzięki smartfonom będziemy też mogli mieszkać bardziej oszczędnie i ekologicznie. Takie cele przyświecały producentom specjalnej nakładki na smartfona o nazwie IR-Blue, która zamieni telefon w kamerę termowizyjną pokazującą, z których miejsc w naszych domach ucieka ciepło. Samą aplikację IR-Blue będzie można ściągnąć za darmo z sieci, a za kamerę zapłacimy kilkadziesiąt dolarów. To prawdziwa rewolucja, gdyż do tej pory niewiele osób mogło sobie pozwolić na kontrolowanie ogrzewania za pomocą typowych kamer termowizyjnych. Dlatego też projekt IR-Blue zostanie sfinansowany przez użytkowników portalu kickstarter.com, w ramach którego użytkownicy wybierają i finansują najciekawsze pomysły na przedsięwzięcia.

Inteligentnie mieszkać

Dobrym przykładem połączenia technologii mobilnej z rzeczywistą może być zwykła żarówka. Co się stanie, gdy zamiast do zwykłego włącznika światła podłączymy ją do telefonu? Odpowiedzią jest system stworzony przez firmy Philips i Apple: specjalne żarówki ledowe, których czas działania, kolor i natężenie ustawimy za pomocą Iphone'a. Co ciekawe, dzięki takiej technologii możemy też sterować oświetleniem, gdy nie ma nas w domu, a także ustawiać programy czasowe.

Na podobny pomysł wpadli producenci aplikacji ShareKey, która ma zastąpić tradycyjne zamki w drzwiach odbiornikami łączącymi się z naszym telefonem za pośrednictwem technologii Bluetooth, WiFi iNFC (Near Field Communication). Kwestią dyskusyjną pozostaje bezpieczeństwo mieszkania w przypadku utraty telefonu lub problemów z jego oprogramowaniem, jednak twórcy przewidzieli takie sytuacje, umożliwiając generowanie tymczasowych tokenów lub całkowite odblokowanie drzwi w sytuacjach zagrożenia.

W ofercie firm produkujących systemy mieszkaniowe zaczynają pojawiać się już nie tylko pojedyncze urządzenia, a całe systemy centralnego sterowania domem, do których można mieć dostęp przez telefony komórkowe. Kolejnym krokiem "smartfonowej rewolucji" jest powstające w warszawskim Wilanowie osiedle Rezydencje Pałacowa, w którym zarządzanie bezpieczeństwem, oświetleniem, zasłonami, sprzętami domowymi, klimatyzacją, bramą wjazdową, garażową i monitoringiem odbywa się z poziomu tabletu lub smartfona.

Interaktywne plany

Coraz więcej osób nie wyobraża sobie już poruszania się po mieście bez wsparcia interaktywnych map dostępnych w telefonie. Dlatego też Google wprowadziło usługę Google Indoor Maps, pokazującą plany wnętrz budynków i dostępną na urządzeniach z systemem Android. Teraz już nie zgubimy się w centrum handlowym czy na lotnisku, gdyż na smartfonie podejrzymy układ korytarzy, zlokalizujemy bankomat, toaletę lub najbliższe wyjście. Możemy też sami pomóc rozwijać aplikację, wysyłając do Google plany budynków, które chcemy udostępnić.

Dlaczego piszemy o tym w kontekście mieszkaniowym? Bo skoro obecnie możemy w Google Street View obejrzeć z bliska nasze domy, to warto się zastanowić, w którą stronę będą rozwijać się mobilne technologie, i czy za kilka lat na Google Maps nie znajdą się też plany naszych mieszkań.

Milena Hernik,

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: