eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Umowa pośrednictwa w obrocie nieruchomościami

Umowa pośrednictwa w obrocie nieruchomościami

2013-04-22 10:10

Przeczytaj także: Umowa na wyłączność to szybsza sprzedaż mieszkania


Umowa pośrednictwa (niezależnie czy z klauzulą wyłączności) powinna przede wszystkim określać:
  1. datę i miejsce zawarcia umowy;
  2. strony umowy – w umowie powinny się znaleźć dane klienta oraz dane podmiotu, z którym klient popisuje umowę (przedsiębiorcy), a także dane pośrednika odpowiedzialnego zawodowo za jej wykonanie, numer jego licencji zawodowej, etc.
  3. przedmiot umowy – w przypadku umowy pośrednictwa sprzedaży lub wynajmu, jest to określenie precyzyjnie nieruchomość, (adresu, powierzchni, nr księgi wieczystej, etc.). W przypadku umowy pośrednictwa kupna lub najmu, przedmiot umowy można określić bardziej ogólnie: np. mieszkania, lokal, nieruchomość gruntowa o powierzchni …, itp.
  4. zakres umowy – przez umowę pośrednictwa pośrednik lub przedsiębiorca, zobowiązuje się do wykonania określonej pracy (zgodnie ze standardami zawodowymi), przede wszystkim do dokonywania czynności zmierzających do doprowadzenia do zawarcia umowy sprzedaży, najmu czy kupna. Natomiast zamawiający – klient zobowiązuje się do zapłaty pośrednikowi lub przedsiębiorcy wynagrodzenia.
  5. czas trwania umowy – umowa pośrednictwa może zostać zawarta na czas oznaczony lub nieoznaczony. Powinien być w niej określony sposób, w jaki umowa może zostać wypowiedziana.
  6. wynagrodzenie – w umowie pośrednictwa powinno zostać określone wynagrodzenie, jakie przysługiwać będzie pośrednikowi za wykonanie umowy. Zazwyczaj wynagrodzenie określane jest procentowo liczone od ceny transakcyjnej nieruchomości. Obecnie prowizje za usługi pośrednictwa wahają się pomiędzy 1,5-3 % ceny transakcyjnej (+VAT) w przypadku umowy pośrednictwa kupna lub sprzedaży. W umowie można określić, iż wynagrodzenie będzie płatne w dwóch ratach (po 50%) – pierwsza rata płatna po podpisaniu umowy przedwstępnej (w formie umowy cywilnej bądź w formie aktu notarialnego), druga rata po podpisaniu umowy przyrzeczonej.

Osobnej analizy wymaga sytuacja, w której strony umowy pośrednictwa nie zawarły umowy w formie wymaganej dla swojej ważności (w formie pisemnej), a pomimo to usługa pośrednictwa została zrealizowana przez przedsiębiorcę na rzecz klienta.

Marcin Zadrożny, Aplikant adwokacki

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: