eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Dom Development buduje Żoliborz Artystyczny

Dom Development buduje Żoliborz Artystyczny

2013-05-17 00:12

Dom Development buduje Żoliborz Artystyczny

Wizualizacja inwestycji © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Dom Development S.A. wprowadza do sprzedaży nową inwestycję na mapie Warszawy - Żoliborz Artystyczny - położoną przy ul. Powązkowskiej 7/13. Na powierzchni 10 ha zostało rozplanowane wieloetapowe osiedle, na którym docelowo powstanie 1 700 mieszkań. W I etapie powstaną trzy budynki, w których znajdą się 223 mieszkania. Planowane oddanie do użytku I etapu osiedla Żoliborz Artystyczny to IV kwartał 2014 roku.

Przeczytaj także: Dom Development buduje Osiedle Wilno II

Żoliborz Artystyczny to nowa część Żoliborza, nawiązująca swoim stylem i nazewnictwem do najlepszych międzywojennych wzorców rozwoju dzielnicy. Wspólnie z Urzędem Dzielnicy Żoliborz oraz środowiskami żoliborskimi, Dom Development stworzył unikalny koncept urbanistyczny, zwracając szczególną uwagę na harmonijny rozwój całego miasta. Żoliborz Artystyczny ma ambicje zostać tętniącą życiem artystyczną częścią dzielnicy otwartą dla całego miasta. Miejscem oddającym hołd artystom związanym z Żoliborzem, takim jak, m.in.: Czesław Niemen, Kalina Jędrusik, Zbigniew Zapasiewicz, Jerzy Kawalerowicz. Artyści oraz ich twórczość, zostaną upamiętnieni w nazwach ulic, bulwarów oraz kolonii, które zostały zaprojektowane na osiedlu.

Żoliborz Artystyczny będzie drugą inwestycją Dom Development sprzedawaną w oparciu o rachunek powierniczy prowadzony przez BRE BANK.

Osiedle Żoliborz Artystyczny to inwestycja składająca się docelowo z ośmiu kolonii (składających się z kilku budynków), w których powstanie łącznie 13 budynków. W samym jej centrum, przy bulwarze imienia Czesława Niemena o szerokości 52 metrów, zaprojektowana została siedmiopiętrowa dominanta, której wyjątkowość podkreśla przejrzysta tafla wody – fontanna, która wraz z planowanymi w jej okolicy kawiarniami i strefami odpoczynku stworzy klimat przestrzeni miejskiej. Dominanta stanowić będzie zamknięcie nowo powstającej Osi Rydygiera, wokół której zaczyna skupiać się życie kulturalne Żoliborza, z kawiarniami, muzeami, miejscami spotkań mieszkańców stolicy.

Żoliborz Artystyczny to osiedle nowoczesne i spójne architektoniczne, zaprojektowane jako kontynuacja głównych założeń przyświecających projektantom pozostałych części Żoliborza – jest to osiedle z przyjaznymi koloniami, bulwarami i ulicami. Dużo zieleni oraz niska, pięcio-, sześcio- i siedmiopiętrowa (dominanta) zabudowa, pozwolą na stworzenie idealnej przestrzeni integrującej mieszkańców i pozwalającej na odpoczynek po wytężonym, twórczym dniu pracy.

Żoliborz Artystyczny wpisuje się również w historyczny trend nazewnictwa żoliborskiego i dołącza do Żoliborza Oficerskiego, Urzędniczego czy Dziennikarskiego. Patronami nowej przestrzeni publicznej będą zasłużeni dla kultury polskiej, znani i cenieni artyści, którzy związani byli z Żoliborzem: Czesław Niemen, Kalina Jędrusik, Zbigniew Zapasiewicz, Janusz Morgenstern, Jerzy Kawalerowicz, Andrzej Kurylewicz, Zofia Nasierowska, Monika i Edward Piwowarscy, Jerzy Mierzejewski, Barbara Zbrożyna, Jerzy Ficowski, Hilary Krzysztofiak. Patrona lub nazwę najwyższego budynku na osiedlu, siedmiopiętrowej dominanty, wybiorą warszawiacy.

fot. mat. prasowe

Wizualizacja inwestycji

Na terenie inwestycji, przy głównym bulwarze im. Czesława Niemena, powstaną punkty handlowo-usługowe, w których mieszkańcy załatwią codzienne sprawunki, czy też spotkają się ze znajomymi.


Żoliborz Artystyczny będzie promował patronów osiedla oraz ich twórczość, nie tylko w nazewnictwie ulic, bulwarów i kolonii, ale również poprzez wkomponowane i umieszczone na budynkach formy plastyczne nawiązujące do twórczości wybranych artystów. Nad formami plastycznymi czuwa żoliborska artystka Olga Wolniak, wraz z zespołem utalentowanych artystów-plastyków. Natomiast w pierwszej realizowanej kolonii, imienia Jerzego Kawalerowicza, wszystkie wejścia do budynków będą nosić nazwy tytułów wyreżyserowanych przez niego filmów, takich jak m.in. Pociąg, Austeria, Faraon czy Quo Vadis. Dodatkowo przy każdym wejściu, w szklanych taflach, zostaną artystycznie wkomponowane klatki z filmów reżysera. W kolejnej kolonii, imienia Jerzego Ficowskiego, mieszkańców będzie witał mural z fragmentem poezji artysty.

Żoliborz Artystyczny ma ambicje stać się kolejnym artystycznym ośrodkiem nie tylko Żoliborza, ale też całej stolicy – oprócz promocji twórczości patronów osiedla będzie ono miejscem wystaw, wernisaży, studyjnych i kameralnych koncertów. Pierwszym wydarzeniem kulturalnym będzie wystawa „Żoliborz w fotografii Andrzeja Jastrzembskiego”, która zostanie otwarta już 15 maja.

Autorem projektu osiedla Żoliborz Artystyczny jest pracownia mąka. sojka. architekci, natomiast generalnym wykonawcą I etapu firma Eiffage Budownictwo Mitex.

fot. mat. prasowe

Plan osiedla Żoliborz Artystyczny, z widocznymi koloniami, bulwarami oraz ulicami

W I etapie osiedla, powstaną trzy budynki – siedmiopiętrowa dominanta przy bulwarze im. Czesława Niemena oraz budynki B i C w Kolonii im. Jerzego Kawalerowicza.


 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: