eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Wtórny rynek nieruchomości w Warszawie VI 2013

Wtórny rynek nieruchomości w Warszawie VI 2013

2013-07-12 13:09

Wtórny rynek nieruchomości w Warszawie VI 2013

Warszawa © udra11 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

W czerwcu po raz kolejny spadła średnia cena ofertowa mieszkań wystawionych do sprzedaży na rynku wtórnym w Warszawie. Średnia stawka ofertowa wyniosła 8259 zł za m2 i była o 0,8% niższa niż maju br. i o 4,2%, tj. 359 zł, niższa niż przed rokiem. Co piąte czekające na nabywcę mieszkanie liczy maksymalnie 10 lat, a zaledwie co setne mieści się w ponad 100-letniej kamienicy – wynika z analizy portalu nieruchomości Domy.pl.
Mimo, że Warszawa wraz z przedmieściami stanowi największy lokalny rynek mieszkaniowy w Polsce, na którym zawieranych jest najwięcej transakcji, to jednak i tu kryzys odciska swoje piętno na popycie i co za tym idzie na cenach. Konsekwencją zanotowanego w ciągu 12 miesięcy ponad 30-procentowego spadku liczby klientów zainteresowanych zakupem mieszkań jest stale wydłużający się czas sprzedaży mieszkań i powolny spadek cen, którego końca wciąż nie widać.

W porównaniu z czerwcem ubiegłego roku obecnie średnie ceny ofertowe mieszkań wystawionych do sprzedaży w Warszawie są o 4,2% niższe. Spadek ten oznacza, że m2 używanego lokalu właściciele oferują dziś o prawie 360 zł taniej niż rok temu.

Najbardziej, bo aż o 9,6% (665 zł) spadły w ciągu ostatnich 12 miesięcy ceny mieszkań w peryferyjnej, zdominowanej przez budownictwo jednorodzinne dzielnicy Wesoła. Na drugim miejscu plasuje się Praga Południe, na której metr kwadratowy mieszkania staniał średnio o prawie 7%, tj. o 560 zł, a trzecia jest Wola ze spadkiem o 6,4%, tj. 539 zł. Spory – aż 600-złotowy (5,3%) – spadek średniej ceny ofertowej zanotowało także Śródmieście. Obecnie za m2 używanego lokalu w tej dzielnicy sprzedający żądają średnio 10626 zł, czyli o prawie 70% więcej niż wynosi średnia stawka w notującej największy roczny spadek cen, a zarazem najtańszej dzielnicy Warszawy – Wesołej.

fot. udra11 - Fotolia.com

Warszawa

W czerwcu po raz kolejny spadła średnia cena ofertowa mieszkań wystawionych do sprzedaży na rynku wtórnym w Warszawie. Średnia stawka ofertowa wyniosła 8259 zł za m2 i była o 0,8% niższa niż maju br. i o 4,2%, tj. 359 zł, niższa niż przed rokiem.


Na czele dzielnic z najmniejszymi rocznymi różnicami cen znalazły się także dzielnice oddalone od centrum – Wawer ze spadkiem o 0,6%, tj. przekładającym się na obniżkę ceny m2 o 46 zł i Rembertów – 0,9%, tj. każdym metrem tańszym o 65 zł. Większy spadek – sięgający 2% w skali ostatnich 12 miesięcy (o 185 zł na m2) – zanotował Żoliborz.

fot. mat. prasowe

Warszawa – średnie ceny ofertowe mieszkań (czerwiec 2013)

Na czele dzielnic z najmniejszymi rocznymi różnicami cen znalazły się także dzielnice oddalone od centrum – Wawer ze spadkiem o 0,6%, tj. przekładającym się na obniżkę ceny m2 o 46 zł i Rembertów – 0,9%, tj. każdym metrem tańszym o 65 zł.


Struktura wiekowa mieszkań na sprzedaż w Warszawie

W liczącej ponad 80 000 pozycji puli ogłoszeń sprzedaży mieszkań w Warszawie najwięcej jest ofert dotyczących lokali w budynkach liczących od 20 do 100 lat – mieszkania te stanowią ponad 58% całkowitej podaży. Znakomita większość z nich mieści się w wybudowanych po wojnie blokach – ok. 1/4 w solidnych, ceglanych budynkach wzniesionych po zakończeniu wojny, a przed 1960 rokiem; blisko 60% to sztandarowe osiedla z epoki PRL-u – głównie rama H i wielka płyta. Ok. 16% mieszkań z tego okresu to lokale w budynkach wybudowanych między rozpoczęciem pierwszej, a zakończeniem drugiej wojny światowej (1914-1945).

Z analizy portalu Domy.pl wynika, że co piąte oferowane na stołecznym rynku mieszkanie (21,3%) liczy sobie od 10 do 20 lat, tj. znajduje się w budynku wzniesionym w latach 1994-2003; prawie taki sam udział w podaży mają mieszkania najmłodsze – liczące do 10 lat (19,9%).

fot. mat. prasowe

Warszawa – podaż ofert sprzedaży mieszkań wg roku budowy

Wśród warszawskich ofert sprzedaży mieszkań bardzo mały odsetek stanowią te zlokalizowane w historycznych kamienicach liczących ponad 100 lat.


Wśród warszawskich ofert sprzedaży mieszkań bardzo mały odsetek stanowią te zlokalizowane w historycznych kamienicach liczących ponad 100 lat. O ile w Krakowie, Poznaniu czy Łodzi znalezienie takich nie stanowi problemu, o tyle w Warszawie mieszkanie w budynku wzniesionym przed 1914 rokiem trafia się zaledwie w jednej na 100 ofert.

 

1 2

następna

Zobacz także


Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.