eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Budowa domu jednorodzinnego bez pozwolenia

Budowa domu jednorodzinnego bez pozwolenia

2013-07-23 20:19

Budowa domu jednorodzinnego bez pozwolenia

Budowa © Mikael Lever - Fotolia.com

Zamiast pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego będzie potrzebne tylko zgłoszenie budowy oraz dostarczenie projektu budowlanego - przewidują założenia do nowelizacji prawa budowlanego przyjęte przez rząd. Według rządu, zmiana ta oznacza, że nie trzeba będzie wydawać ok. 48 tys. pozwoleń na budowę rocznie. Uproszczenie prawa ma skrócić biurokratyczne procedury budowlane o 45 dni, a w dużych miastach nawet o 74 dni.
Rządowa propozycja przewiduje zniesienie obowiązku uzyskiwania pozwolenia na budowę domów jednorodzinnych, zamiast którego wprowadzone zostanie jedynie zgłoszenie budowy z dołączonym projektem budowlanym. Odpowiedni organ miasta lub gminy będzie miał 30 dni na ewentualne wniesienie sprzeciwu od takiego zgłoszenia. Zlikwidowany zostanie obowiązek zgłoszenia terminu rozpoczęcia robót budowlanych.

W przypadku domów jednorodzinnych uproszczenie prawa zmniejszy liczbę procedur formalnych o 4 (z 25 do 21). Według szacunków rządowych ułatwienia będą dotyczyć ok. 48 tys. inwestycji w których sąsiedzi nie są stronami postępowania.

Budowa budynków jednorodzinnych bez pozwolenia będzie jednak musiała uwzględniać miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub decyzje o warunkach zabudowy. Niezgodność zgłoszenia budowy domku jednorodzinnego z planem lub decyzją o warunkach zabudowy będzie podstawą do sprzeciwu wobec takiej inwestycji.

Ograniczenie formalności dla inwestorów będzie oznaczać oszczędności czasowe i finansowe, a dla urzędników mniej pracy. Urzędnicy będą reagować tylko w przypadku zastrzeżeń właściciela nieruchomości sąsiedniej, na przykład gdy nie zostaną zachowane odpowiednie odległości między budynkami.

Zawiadomienie o zakończeniu budowy zastąpi obecnie wydawane pozwolenie na użytkowanie wobec większej ilości obiektów. Zawiadomienie o zakończeniu budowy ma dotyczyć dodatkowo takich obiektów jak warsztaty rzemieślnicze, stacje obsługi pojazdów, myjnie samochodowe, garaże na pięć stanowisk, obiekty magazynowe (składy, chłodnie, hangary, wiaty), budynki kolejowe, a także place składowe, postojowe i parkingi oraz stawy rybne. W praktyce pozwolenie na użytkowanie będzie dotyczyć ograniczonej liczby obiektów. Czas oczekiwania na uzyskanie milczącej zgody na użytkowanie (brak sprzeciwu urzędów) zostanie skrócony do 14 dni (obecnie jest 21).

Uproszczone zostaną formalności dotyczące projektu budowlanego, do którego nie trzeba będzie dołączać oświadczeń o zapewnieniu dostaw energii, wody, ciepła, gazu, odbioru ścieków oraz o warunkach przyłączenia obiektu do sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych, elektroenergetycznych, telekomunikacyjnych.

Zobacz także


Więcej na ten temat: dom, budowa, Prawo budowlane, pozwolenie na budowę

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.