eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Wykończenie mieszkania: pod klucz czy na własną rękę?

Wykończenie mieszkania: pod klucz czy na własną rękę?

2013-07-30 00:10

Przeczytaj także: Mieszkania "pod klucz" niepopularne


Po drugie, czas

Chociaż stosunkowo drogie, wykończenie mieszkania przez ekipy pracujące dla dewelopera ma niewątpliwą zaletę - można w miarę szybko się wprowadzić. Z danych firmy Home Broker wynika, że na odbiór mieszkania trzeba czekać średnio 43 dni, czyli 1,5 miesiąca. W niektórych przypadkach lokale pod klucz oddawane są w tym samym czasie, co te w stanie deweloperskim.

Tylko nieco więcej czasu zajmie urządzanie lokalu wyspecjalizowanej ekipie. Tutaj trzeba jednak pamiętać o sposobie pracy w tej branży: jedna firma pracuje często w kilku mieszkaniach i koordynuje wykonywanie różnych etapów tak, aby zmaksymalizować efektywność pracy. Zmaksymalizować ze swojego punktu widzenia.
Najwięcej czasu zajmie praca samodzielna. W zasadzie trudno tutaj mówić o jakiś ramach czasowych. Jeśli ktoś ma dużo czasu lub zdecyduje się poświęcić na remont urlop, skończy szybciej.

Po trzecie, jakość

Samodzielne urządzanie mieszkania to jednak ryzyko, które wynika choćby z faktu braku znajomości czy to techniki pracy czy po prostu specyficznych cech konkretnych elementów wyposażenia (choćby systemów mocowania sedesów). To, z czym niedoświadczony amator będzie mocował się przez cały dzień (bezskutecznie), fachowiec zrobi w godzinę.
Dodatkowo, wykonywanie pracy na własną rękę to brak jakiekolwiek gwarancji.

W przypadku ekip wynajmowanych za pośrednictwem sieci marketów budowlanych taka gwarancja (opiewająca najczęściej na 12 miesięcy) to już standard. Podobnie jest
w przypadku mieszkań "pod klucz" oferowanych przez deweloperów.

- Mieszkanie wykończone pod klucz wymaga tylko fachowego odbioru i od razu widać jaka jest jakość wykonanych prac, ale za to płacimy drożej - mówi Agnieszka Grotkowska - Decydując się na współpracę z architektem warto skorzystać z opcji gwarantującej nadzór wykonawczy. W zasadzie wszystkie opcje związane z gwarancją podnoszą koszty, ale też stanowią istotne zabezpieczenie na wypadek usterek czy błędów.

Po czwarte, definicje

Warto dodać, że zalety mieszkań "pod klucz", a więc gwarancja i czas wykonania, sprawiają, że w krajach zachodnich praktycznie nie spotyka się ofert lokali w stanie deweloperskim. Większość klientów jest w stanie dopłacić, byleby mieć pewność, że ich dom zostanie urządzony porządnie. W Polsce tacy klienci to wciąż mniejszość.
Najczęściej wybieranym standardem jest ten nazywany deweloperskim. To taki sposób urządzenia mieszkania, który oznacza coś więcej niż gołe ściany, ale na pewno nie sprawia, że nadaje się ono do zamieszkania. Najczęściej deweloperzy oferują w ramach tego standardu urządzenia wodno-kanalizacyjne, gładzie na ścianach, wylewki na podłogach
i doprowadzone instalacje. Raczej nie ma drzwi wewnętrznych, o białym montażu nie wspominając.
W przypadku mieszkania pod klucz standardy są już znacznie bardziej zróżnicowane.

I chociaż najważniejszy element - możliwość zamieszkania niemal od razu po odebraniu kluczy - jest taka sama dla wszystkich, to konkrety bardzo się różnią. Kto chce podjąć dobrą decyzję, powinien zacząć od sprawdzenia, jakie dokładnie rozwiązania proponuje deweloper.

Michał Świech

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: