eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Mieszkanie dla Młodych podpisane przez prezydenta

Mieszkanie dla Młodych podpisane przez prezydenta

2013-10-31 21:48

Mieszkanie dla Młodych podpisane przez prezydenta

Mieszkanie dla Młodych © Fotowerk - Fotolia.com

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał dziś ustawę o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez ludzi młodych w ramach rządowego programu „Mieszkanie dla młodych”. Państwowa pomoc będzie polegać na dofinansowaniu wkładu własnego. Program dodatkowo premiuje być rodziny wielodzietne.

Przeczytaj także: GUS: powstaje mniej mieszkań, ale deweloperzy budują więcej

„Mieszkanie dla młodych” jest programem skierowanym do zbliżonej grupy docelowej co jego poprzednik, program „Rodzina na swoim”. W nowym programie dopłata do rat kredytu została zamieniona na sfinansowanie części wkładu własnego do kredytu. Przyjęte rozwiązanie ma łagodzić wymogi dotyczące wysokości minimalnego wkładu własnego.

Program „Mieszkanie dla młodych” (MDM) adresowany jest do osób poniżej 35. roku życia, w przypadku małżeństw decydujący jest wiek młodszego małżonka. Skorzystać z niego będą mogły osoby lub rodziny kupujące swoje pierwsze własne mieszkanie, ale tylko na rynku pierwotnym. Osoby chcące skorzystać ze wsparcia nie będą mogły posiadać innego mieszkania, w tym także w przeszłości.

Dofinansowanie wkładu własnego dla osób samotnych oraz rodzin bezdzietnych będzie wynosić 10 procent wskaźnika związanego z przeciętnymi kosztami budowy mieszkań w danej lokalizacji. Dopłatą ma być objęte maksymalnie 50 metrów kwadratowych, ale mieszkanie nie będzie mogło mieć powierzchni większej niż 75 metrów kwadratowych, albo w przypadku domu jednorodzinnego - nie większej niż 100 m.kw.

Program MdM będzie obowiązywać w latach 2014-2018 i będzie łącznie kosztować budżet 3 mld 553 mln złotych.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: