eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Chętnych na najem okazjonalny brak

Chętnych na najem okazjonalny brak

2014-11-25 10:18

Chętnych na najem okazjonalny brak

Klienci niechętni wobec najmu okazjonalnego © goodluz - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Polska Federacja Rynku Nieruchomości podsumowała rezultaty kolejnej już, ogólnopolskiej akcji BEZPIECZNY NAJEM. Zdaniem ankietowanych pośredników głównymi odbiorcami tegorocznej akcji okazali się studenci. Najczęściej podpisywanym przy wynajmie dokumentem była standardowa umowa, na najem okazjonalny chętnych brak - aż 80 procent przepytanych agentów przyznało, że przygotowało mniej niż 5 procent tego rodzaju umów. Co stoi za takim obrotem spraw? Okazuje się, że niechęć jest spowodowana głównie koniecznością ponoszenia dodatkowych kosztów.

Przeczytaj także: Bezpieczny wynajem mieszkania

Bezpieczeństwo dla żaków


Tegoroczny BEZPIECZNY NAJEM 105 biur nieruchomości funkcjonujących na terenie z całego kraju. Tuż przed rozpoczęciem nowego roku akademickiego, a więc w okresie, kiedy na rynku nieruchomości aż roi się od żaków, pośrednicy oferowali studentom pomoc w zakresie znalezienia mieszkania i bezpiecznego przebrnięcia przez wszelkie niezbędne do sfinalizowania transakcji procedury. Pomoc ta cieszyła się sporym zainteresowaniem. Co piąty ankietowany odnotował wzrost klientów (średnio o 15-20 proc.), zaś ponad 60 proc. zaoferowało swoje usługi takiej samej licznie chętnych jak przed rokiem. Wśród nich dominowali studenci (według 63 proc. badanych), a także osoby rozpoczynające pracę w nowym mieście (21 proc. wskazań).
- Naszą akcję kierujemy głównie do żaków, bo to właśnie oni najczęściej padają ofiarą nieuczciwych praktyk. Podczas tegorocznych działań 45 proc. pośredników przyznało, że ich klienci zostali wcześniej oszukani. Najczęściej pobierano od nich nieuzasadnione opłaty za udostępnianie nieaktualnych już ofert. Akcja BEZPIECZNY NAJEM to gwarancja największej wiedzy i najwyższych kompetencji. Biorą w niej udział profesjonaliści posiadający licencję PFRN, instytucji z blisko 20-letnim doświadczeniem na rynku nieruchomości – zwraca uwagę Leszek A. Hardek, prezydent Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości.

fot. mat. prasowe

Obawy właścicieli

Największe obawy właścicieli wzbudza perspektywa zniszczenia bądź zadłużenia mieszkania.


Umowy korzystne dla każdego


Decyzji o wynajęciu lokum często towarzyszą obawy. 47 proc. ankietowanych pośredników zauważyło, że jest to najczęściej strach właścicieli przed usterkami i zniszczeniami, które obniżą standard mieszkania lub przed jego zadłużeniem (38 proc. odpowiedzi). Kolejnych 10 proc. wskazuje na możliwe trudności przy wypowiedzeniu umowy. Wynajmujący obawiają się, że trafią na nierzetelnych lokatorów, których nie będą mogli usunąć z mieszkania.

Większą ochronę właścicielom lokali gwarantuje podpisanie umowy najmu okazjonalnego.
- W razie jakichkolwiek problemów mogą oni łatwiej pozbyć się niechcianego lokatora. Tego rodzaju umowę zawiera się na czas określony, nie dłuższy jednak niż 10 lat. Zgodnie z przepisami do umowy należy dołączyć m.in. oświadczenie najemcy, w którym poddaje się on egzekucji i zobowiązuje opuścić mieszkanie w terminie wskazanym przez właściciela. Z kolei najemca nie musi się już obawiać nieuzasadnionej podwyżki czynszu. Może ona nastąpić wyłącznie na zasadach określonych w umowie – tłumaczy Leszek A. Hardek.

Pomimo tych korzyści konsumenci rzadko sięgają po umowy najmu okazjonalnego. Aż 80 proc. ankietowanych pośredników spośród wszystkich umów, podpisanych podczas trwania akcji BEZPIECZNY NAJEM, przygotowało mniej niż 5 proc. tego rodzaju dokumentów.

Dlaczego nie?


- Istnieje kilka przyczyn tego zjawiska. Konsumenci nie mają wystarczającej wiedzy na temat umów najmu okazjonalnego, a gdy już otrzymają od pośredników szczegółowe informacje, to niechętnie podchodzą do dodatkowych formalności, które ich zdaniem mogą odstraszyć potencjalnych najemców. Niechęć budzą też dodatkowe koszty. Oświadczenie najemcy
o poddaniu się rygorowi wykonalności spisywane jest w formie aktu notarialnego, co wiąże się z dodatkową opłatą ok. 250 zł – wylicza Leszek A. Hardek.

fot. mat. prasowe

Dlaczego klienci unikają podpisywania umów najmu okazjonalnego?

Niechęć do najmu okazjonalnego spowodowana jest głównie koniecznością uiszczania dodatkowych kosztów.


Przypuszczenia te potwierdzają obserwacje pośredników. 43 proc. badanych jako powodu unikania umów najmu okazjonalnego wskazuje niechęć do ponoszenia przez klientów dodatkowych kosztów, a 33 proc. – brak wystarczającej wiedzy. Co czwarty mówi o braku zgody na dodatkowe formalności.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • boją się wynająć oficjalnie

    Martula / 2015-10-23 12:52:50

    Wydaje mi się że właściciele po pierwsze nie chcą płacić notariuszowi, a po drugie trzeba sie zastanowić, ile osób wynajmuje na czarno? Najem okazjonalny to zaś droga oficjalna, a za zyski z mieszkania trzeba płacić podatki. o najmie okazjonalnym dowiedziałam się z ciekawego poradnika dla właścicieli mieszkań, jest sporo potrzebnych i praktycznych ifno http://mieszkanicznik.org.pl/kongres/vii-kongres/formularz-rejestracji-na-vii-kongres/ odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: