eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Sprzedaż wierzytelności hipotecznych w 2014 r.

Sprzedaż wierzytelności hipotecznych w 2014 r.

2015-02-03 12:01

Sprzedaż wierzytelności hipotecznych w 2014 r.

Rekordowy rok dla europejskiego rynku wierzytelności hipotecznych © yellowj - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Firma Cushman & Wakefield opublikowała najnowszy raport dotyczący europejskiego rynku sprzedaży wierzytelności hipotecznych. Z zaprezentowanych w nim danych wynika m.in., że wartość ubiegłorocznych transakcji przewyższyła 80,5 miliarda euro, co jest wartością ponad dwa i pół razy większą od osiągniętej w 2013 roku. Szanse na powtórzenie tego wyniku w bieżącym roku są jednak nikłe.

Przeczytaj także: Sprzedaż wierzytelności hipotecznych III kw. 2014 r.

W ostatnim kwartale ubiegłego roku aktywność na europejskim rynku sprzedaży wierzytelności CRE i nieruchomości REO nabrała tempa. Taka sytuacja raczej nie zaskakuje - większość inwestorów i sprzedających obrała sobie za punkt honoru osiągnięcie wyznaczonych celów rocznych. Tylko w czwartym kwartale szacowana wartość transakcji sięgnęła niemal 24 mld euro, co jest wynikiem o 156% w porównaniu z wolumenem obrotów w 2013 r.

Jak czytamy w najnowszym raporcie międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield „Europejski rynek sprzedaży wierzytelności hipotecznych” (European Loan Sales Market), początek 2014 r. został na dobre zdominowany przez przedsięwzięcia irlandzkiego banku IBRC, jednak wzrost wolumenu obrotów w czwartym kwartale uwarunkowany był większą aktywnością kredytodawców brytyjskich, na których przypadło łącznie 59% wszystkich transakcji sprzedaży według wartości nominalnej.

Największą transakcją był zakup przez amerykańską firmę inwestycyjną Cerberus dużego portfela wierzytelności hipotecznych z Irlandii i Wielkiej Brytanii o nazwie Project Aran za 5,6 mld euro od banku RBS, który dąży do szybkiego zbycia portfela wierzytelności należącego do niego Ulster Banku. Natomiast dzięki nawiązaniu współpracy, firmy CarVal Investors i Goldman Sachs także zawarły kilka transakcji, wykupując irlandzkie wierzytelności CRE o wartości ok. 3 mld euro od grupy bankowej LBG (Lloyds Banking Group) oraz IBRC. Ponadto firma Cerberus kupiła Project Mermaid o wartości 970 mln euro od Finansiel Stabilitet - duńskiego banku likwidującego „złe” aktywa, co świadczy o wzroście aktywności na terenie całej Europy.

fot. yellowj - Fotolia.com

Rekordowy rok dla europejskiego rynku wierzytelności hipotecznych

Wartość ubiegłorocznych transakcji przewyższyła 80,5 miliarda euro, co jest wartością ponad dwa i pół razy większą od osiągniętej w 2013 roku.


Wartość transakcji w 2015 r. prawdopodobnie nie zbliży się do rekordowego wyniku 80 mld euro z ubiegłego roku, ale pierwsze tygodnie stycznia pokazują, że inwestorzy są nadal zainteresowani europejskimi aktywami o ograniczonej płynności. Według danych działu finansowania korporacyjnego w regionie EMEA firmy Cushman & Wakefield od początku roku zawarto już transakcje o wartości 2,7 mld euro, z czego ok. jednej trzeciej przypadło na irlandzką agencję państwową NAMA, co potwierdza jej zamiar przyspieszenia zakończenia działalności w bieżącym roku.

Ponieważ bank IBRC odpowiadał za prawie jedną czwartą obrotów w 2014 r., bieżący rok będzie uzależniony od aktywności instytucji takich jak NAMA i SAREB, które mogą stać się głównym źródłem podaży w Europie. Autorzy raportu prognozują, że w 2015 r. wartość sfinalizowanych transakcji sprzedaży wierzytelności CRE i nieruchomości REO w Europie wyniesie 60-70 mld euro.

Najwięksi inwestorzy w 2014 r.


Na pierwszym miejscu zestawienia największych inwestorów ubiegłego roku (tabela: Najwięksi inwestorzy w 2014 r.) znalazła się amerykańska firma inwestycyjna Cerberus, która nabyła w Europie wierzytelności CRE i nieruchomości REO o wartości ponad 17 mld euro. W ostatnich trzech miesiącach 2014 r. sfinalizowała sześć transakcji, które stanowiły 41% łącznego wolumenu obrotów w czwartym kwartale i prawie 22% całorocznych obrotów. Na kolejnym miejscu z 20% udziałem znalazła się firma Lone Star, która w pierwszych tygodniach roku zaznaczyła silną obecność na rynku irlandzkim ze względu na kilka transakcji z IBRC i wykazywała największą aktywność przez większą część ubiegłego roku.

fot. mat. prasowe

Najwięksi inwestorzy 2014

Największym inwestorem minionego roku była spółka Cerberus, która nabyła w Europie wierzytelności CRE i nieruchomości REO warte ponad 17 mld euro.

fot. mat. prasowe

Najwięksi sprzedający

Najwięksi sprzedający minionego roku to IBRC, NAMA oraz Royal Bank of Scotland.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: