eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Czy MdM zyskuje na popularności?

Czy MdM zyskuje na popularności?

2015-04-04 01:10

Czy MdM zyskuje na popularności?

Wolne Miasto © fot. mat. prasowe

W minionym roku środki przeznaczone na dopłaty do kredytów mieszkaniowych nie zostały wykorzystane. Czy w tym roku osoby kupujące mieszkania częściej wybierają lokale, do których dopłaca państwo? Czy deweloperzy zauważają większe zainteresowanie programem Mieszkanie dla Młodych? Analitycy portalu nieruchomości Dompress.pl sprawdzili, w jakich inwestycjach wiodące firmy deweloperskie oferują mieszkania z dopłatą.

Przeczytaj także: Mieszkania trzypokojowe i większe: co oferują deweloperzy?

Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp


Niewątpliwie rola programu Mieszkanie dla młodych będzie rosła. Już teraz wykorzystano ponad 20 proc. budżetu, jaki został założony na 2015 rok. Za wzrostem zainteresowania programem przemawia kilka czynników, np. podniesienie wysokości wymaganego wkładu własnego do kredytu do 10 proc., który można sfinansować właśnie za pomocą rządowej dopłaty. Wzrosła także wysokość limitów cen za metr kwadratowy dla poszczególnych miast. W porównaniu do ubiegłego roku, różnice wynoszą od 188 zł/mkw. do nawet 700 zł/mkw. Także sama oferta mieszkań spełniających wymagania programu MdM jest dużo bogatsza niż na początku 2014 roku. Częściowo wiąże się to z wyższymi limitami, a częściowo z dostosowaniem oferty deweloperów do potrzeb rynku. Kolejnym ważnym czynnikiem stymulującym zainteresowanie rządowym programem jest planowany wzrost wysokości dopłat, nawet o 116 proc. Tak więc program staje się nie tylko łatwiej dostępny, ale także coraz bardziej opłacalny.

LC Corp we wszystkich miastach, w których realizuje inwestycje mieszkaniowe, posiada w ofercie lokale spełniające wymagania MdM. Stanowią one około 40 proc. aktualnej oferty. Lokale z dopłatą można kupić m.in. w Słonecznym Miasteczku w Krakowie, we wrocławskich inwestycjach Stabłowicka 77, Dolina Piastów i Graniczna, w Małej Pradze w Warszawie, Powstańców 33 w Ząbkach, czy w Osiedlu Przy Srebrnej w Gdańsku.

Tomasz Sznajder, wiceprezes zarządu Polnord


Mieszkania z dopłatą oferujemy w inwestycjach, które prowadzimy w Warszawie – w dzielnicy Wilanów i Wola, w podwarszawskich Ząbkach – Neptun Ząbki, w Gdańsku – Dwa Potoki i Dwa Tarasy, w Gdyni – Brama Sopocka, w Szczecinie – Ku Słońcu, w Olsztynie –Tęczowy Las i w Łodzi – City Park. W każdym z tych miast posiadamy mieszkania w ofercie MdM, ale szczególnie dużo takich lokali z dopłatą sprzedajemy w Gdańsku, gdzie około jedna trzecia klientów korzysta z rządowych subwencji. W ramach MdM można uzyskać dofinansowanie wkładu własnego, co jest praktycznym rozwiązaniem dla osób młodych, kupujących swoje pierwsze mieszkanie. Wzrost wymogów związanych z posiadaniem co najmniej 10 proc. wkładu własnego do kredytu nie odstraszył naszych klientów. Odnotowujemy bardzo dobre wyniki sprzedaży, ponieważ nasza oferta jest dobrze dopasowana do potrzeb klientów.

fot. mat. prasowe

Wolne Miasto

Grupa Eco oferuje mieszkania z dopłatą w swojej gdańskiej inwestycji Wolne Miasto


Jakub Zagórski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Skanska Residential Development Poland


Większe zainteresowane programem Mieszkanie dla Młodych obserwujemy już od października 2014 roku w związku z podwyższeniem limitów cenowych. Wówczas wiele nowych inwestycji, położonych blisko centrów miast i posiadających atrakcyjną przestrzeń wspólną, zostało objętych dofinansowaniem. Na jednym z naszych warszawskich osiedli – Park Ostrobramska – zostały już ostatnie, gotowe lokale, na które można uzyskać dopłaty sięgające nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

W związku ze zmianami w programie spodziewamy się wzrostu liczby osób zainteresowanych kupnem nowego mieszkania z dopłatą. Nowelizacja MdM jest korzystna przede wszystkim dla rodzin wielodzietnych. Większej aktywności transakcyjnej spodziewamy się przede wszystkim w drugiej połowie roku, kiedy w życie wejdą nowe regulacje MdM. Dodatkowo osoby, które rozważają nabycie mieszkania, będą chciały zdążyć z zakupem do końca 2015 roku, zanim minimalny wkład własny do kredytu wzrośnie o kolejne 5 proc.

Jarosław Jankowski, prezes zarządu Grupy Holdingowej Waryński


Popularność programu Mieszkanie dla Młodych z miesiąca na miesiąc zauważalnie wzrasta. Bez wątpienia duży wpływ na pobudzenie zainteresowania klientów dopłatami miało podwyższenie wymaganego poziomu wkładu własnego do kredytu. Jednak nie jest to jedyny czynnik, który o tym zadecydował. Korzystny wpływ miały również zmiany w ramach samego programu, które zostały wprowadzone lub zaplanowano ich implementację. Rozszerzyły one spektrum mieszkań, które mogą zostać objęte dopłatami, a dodatkowo zachęciły niektórych deweloperów do realizacji inwestycji sprofilowanych pod kątem MdM. Już niebawem zostaną ogłoszone również nowe limity w ramach programu, a na przełomie pierwszego i drugiego półrocza wejdą w życie zmiany, które zwiększą dopłaty i dostępność MdM dla rodzin wielodzietnych. Modyfikacje te powinny zwiększyć zainteresowanie programem.

W obecnie realizowanych przez nas etapach inwestycji Miasto Wola i Stacja Kazimierz nie ma mieszkań, które mogłyby zostać objęte dopłatami w ramach programu MdM. Nie wykluczamy jednak, iż w kolejnych fazach naszych projektów na warszawskiej Woli takie mieszkania zostaną uwzględnione w ofercie.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: