eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Nowe prawo budowlane wiele nie zmieniło

Nowe prawo budowlane wiele nie zmieniło

2015-07-27 11:59

Nowe prawo budowlane wiele nie zmieniło

Budowa domu © meryll - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Od 28 czerwca br. obowiązują znowelizowane przepisy ustawy Prawo budowlane. Czy w dużym stopniu wpłyną one na rynek nieruchomości? Z raportu „Puls Rynku PFRN” wynika, że ich wpływ będzie raczej znikomy. Jednocześnie pośrednicy zrzeszeni w Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości przyznają, że ani klienci, ani urzędnicy nie zaznajomili się jeszcze z najnowszymi regulacjami, na mocy których proces rozpoczęcia budowy domu ma zajmować jedynie 30 dni. Co więcej, rynkowi ciągle doskwierają dotychczasowe problemy: wysokie ceny, czasochłonny proces budowlany czy też konieczność posiadania coraz wyższego wkładu własnego przy kredycie hipotecznym.

Przeczytaj także: Kupno działki budowlanej najlepiej jesienią

Wprawdzie w wielu lokalizacjach dostrzegalne stało się większe zainteresowanie działkami budowlanymi, ale raczej jest ono pokłosiem ogólnego ożywienia na rynku niż nowych przepisów, o których mało kto jeszcze wie. Nie powinnyśmy się też spodziewać, że nowe prawo stanie się przedsionkiem rewolucji. Zdecydowanie powinniśmy je natomiast traktować jako ułatwienie.
- Pozostałe bariery, jak m.in. brak miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego w wielu miejscach Polski, wysokie ceny nieruchomości i długi czas oczekiwania na podłączenie do mediów wciąż mogą skutecznie zniechęcać do zakupu działek budowlanych tym bardziej, że dostępna jest szeroka oferta gotowych już domów – zwraca uwagę Leszek A. Hardek, prezydent Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości.

Bez większych zmian na rynku


Obowiązująca od 28 czerwca nowelizacja ustawy Prawo Budowlane zastępuje dotychczasowy obowiązek uzyskania pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego – zgłoszeniem, co znacznie skraca czas oczekiwania na uzyskanie decyzji. Nowe przepisy znoszą także obowiązek dołączenia do projektu budowlanego oświadczeń: o zapewnieniu dostaw energii, ciepła, wody i gazu, odbiorze ścieków czy o warunkach podłączenia domu jednorodzinnego do sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, ciepłowniczej, gazowej, elektroenergetycznej i telekomunikacyjnej oraz możliwości połączenia działki z drogą publiczną.

Ułatwienia te – zdaniem większości, bo aż 68,6 proc. pytanych przez PFRN pośredników – nie wpłyną jednak na sytuację na rynku nieruchomości. Tylko co czwarty prognozuje wzrost zainteresowania działkami budowlanymi na skutek zmiany przepisów.

Za wysokie ceny


Zainteresowanie zakupem działek budowlanych w wielu biurach pośrednictwa nieruchomościami pozostaje na stałym poziomie. 40 proc. pośredników określa je jako małe, podczas gdy 34,3 proc. jako duże. Wszystko zależy od regionu i zasobności portfeli lokalnych społeczności. Jednak zdaniem wszystkich ankietowanych do zakupu działek skutecznie zniechęcają konsumentów takie bariery jak: zbyt wysoka cena – 38,5 proc. wskazań; wymagający i czasochłonny proces budowlany – 23,1 proc. oraz wymagany większy, bo 10-procentowy wkład własny przy kredycie hipotecznym – 20,5 proc.
- Analizując oferty wystawionych na sprzedaż działek zauważam, że ceny są często przeszacowane i to w największym stopniu zniechęca do zakupu – potwierdza Michał Niewiński, pośrednik nieruchomości i właściciel firmy Mieszkanie24.com Nieruchomości. – Wciąż też niewiele wiemy o nowym prawie budowlanym. Z moich doświadczeń wynika, że nie tylko klienci nie mają pojęcia o zmianach, ale nowych przepisów nie znają także urzędnicy odpowiedzialni za proces budowlany. Dlatego potrzebna jest rzetelna informacja i edukacja wszystkich zainteresowanych stron – przekonuje Michał Niewiński.

fot. mat. prasowe

Jak na zmiany w prawie budowlanym zareaguje rynek nieruchomości?

Ponad 2/3 respondentów jest zdania, że zmiany nie wpłyną na rynek nieruchomościPortret idealnej działki


A gdy Polacy już decydują się na zakup działki budowlanej to jaka jest ta „wymarzona”? Zdaniem pośredników najczęściej wybieramy spośród tych o powierzchni do 1000 m2 (tak twierdzi 74,6 proc. pytanych pośredników), rzadziej te pomiędzy 1000 i 2000 m2 (14,3 proc.). Zlokalizowanych w odległości do 15 km od centrum miasta (82,9 proc.), rzadziej 15-20 km (17,1 proc.). Za działkę jesteśmy skłonni zapłacić do 100 zł za m2 (47 proc. wskazań) czy nawet do 50 zł za m2 (35,3 proc.). Rzadziej sięgamy do portfela po kwotę do 200 zł za m2 (17,7 proc.). To, na co zwracamy uwagę to także dogodny dojazd komunikacją miejską do centrum miasta; możliwość uzbrojenia działki w media, jeśli nie jest jeszcze uzbrojona; infrastruktura, w tym odległość od szkół podstawowych i gimnazjów, sklepów oraz przychodni lekarskich, a także dostęp do głównej drogi dojazdowej.

fot. mat. prasowe

Na jakiego rodzaju bariery najczęściej natrafiają kupujący?

Zbyt wysoka cena oraz czasochłonny proces budowlany to przeszkody, z którymi najczęściej muszą walczyć kupujący.


 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: