eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Kamienica Pod Pelikanem we Wrocławiu niedługo w nowej odsłonie

Kamienica Pod Pelikanem we Wrocławiu niedługo w nowej odsłonie

2015-11-26 13:35

Kamienica Pod Pelikanem we Wrocławiu niedługo w nowej odsłonie

Kamienica Pod Pelikanem © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Nowa Papiernia rozpocznie niebawem prace nad nową inwestycją, która powstanie w miejsce dawnej kamienicy "Pod Pelikanem". Projekt wpisuje się w plan modernizacji Przedmieścia Oławskiego i zaoferuje 15 mieszkań typu studio.

Przeczytaj także: Panorama Park II w Kościelnej Wsi

Kamienica Pod Pelikanem Nowej Papierni to część kolejnego etapu tej inwestycji na Przedmieściu Oławskim. Dzięki temu zniknie luka po dawnej kamienicy przy ul. Kościuszki 130, której stan techniczny od lat nie pozwalał na jej użytkowanie.

Rewitalizacja przestrzeni


Kamienica czynszowa „Pod Pelikanem” powstała w 1861 r. Jej pierwotny wygląd jest znany tylko z rysunków. Fasada miała skromny wystrój, łączący elementy neorenesansowe i neogotyckie. W 1937 r. kamienicę zmodernizowano, w tym m.in. skuto tynk i położono nowy, ale już bez dekoracji.

Budynek był wpisany do ewidencji zabytków, ale ze względu na znaczne przekształcenia oryginalnej fasady oraz liczne spękania ścian nośnych i ogólny kiepski stan techniczny nie mógł być użytkowany. W 2011 r. wojewódzki konserwator zabytków wykreślił kamienicę z ewidencji. Kamienicę rozebrano i zaplanowano postawienie nowego budynku. Założeniem inwestora, firmy RED Real Estate Development, i pracowni architektonicznej AP Szczepaniak była rewitalizacja przestrzeni i przywrócenie dawnego blasku tej części ul. Kościuszki.
Kamienica Pod Pelikanem Nowej Papierni nawiązuje charakterem do dawnej zabudowy. Wykonaliśmy gruntowne badania i przejrzeliśmy dokumenty dotyczące starego budynku. Do dyspozycji mieliśmy tylko rysunki kamienicy „Pod Pelikanem” – mówi Andrzej Zora z pracowni architektonicznej AP Szczepaniak, która projektowała kamienicę Pod Pelikanem Nowej Papierni, a także pierwszy, już zakończony etap inwestycji. – W czasie projektowania porównywaliśmy je i nakładaliśmy na nowy projekt, starając się uwzględnić elementy elewacji, którą mieszkańcy oglądali tutaj ponad 100 lat temu.

Wysokość kamienicy została dopasowana do sąsiednich budynków. Fasada od strony ul. Kościuszki silnie nawiązuje do dawnej kamienicy „Pod Pelikanem”. Od strony podwórza elewacja bardziej przypomina budynki pierwszego etapu Nowej Papierni (lofty i budynek New Line – zlokalizowane właśnie w oficynie). Okna posiadają opaski ceglane i tynkowane. Przewidziano tu także balkony.

Początek większych zmian


W nowej kamienicy znajdzie się 15 mieszkań typu studio. Będą miały ponadprzeciętną wysokość – 2,71 m, powierzchnię od 31 do 36 mkw., a także wysokie okna. W budynku przewidziano dwa niewielkie lokale usługowe – jeden na parterze, drugi tuż nad nim – idealne miejsce na kawiarnię lub usługi.

fot. mat. prasowe

Kamienica Pod Pelikanem - Nowa Papiernia

Kamienica wypełni lukę między budynkami przy ul. Kościuszki 130


Działania Nowej Papierni wpisują się w rewitalizację Przedmieścia Oławskiego. W planach są też zmiany na podwórzu, a w najbliższym czasie ruszy nowy etap inwestycji.

Wrocławski magistrat zaplanował zmiany na całym osiedlu. Metamorfozę przejdą przestrzenie wspólne, w tym podwórza, zieleńce i nabrzeża Oławy, które staną się malowniczym miejscem spacerów i relaksu. Prace przy kamienicy Pod Pelikanem Nowej Papierni rozpoczną się w pierwszym kwartale 2016 roku.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: