eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Polski rynek nieruchomości przed Danią i Szwajcarią

Polski rynek nieruchomości przed Danią i Szwajcarią

2016-07-05 11:13

Przeczytaj także: Polski rynek nieruchomości transparentny. Mamy miejsce w TOP 20


Jeremy Kelly, Dyrektor Globalnych Programów Badawczych w JLL, autor raportu GRETI, komentuje:
„Przedstawione w indeksie wyniki pokazują procesy zachodzące na światowych rynkach nieruchomości. Postęp, jaki notuje branża wynika z takich czynników jak pojawienie się inicjatyw zwiększających dostępność i jakość danych rynkowych, przyjmowanie nowego ustawodawstwa w różnych krajach, wprowadzenie wysokich standardów etycznych czy szersza implementacja narzędzi i zasad związanych z tzw. zielonym budownictwem”.

Wnioski z tegorocznego raportu:


  • Najbardziej transparentnym rynkiem nieruchomości na świecie jest Wielka Brytania, a następnie Australia, Kanada, Stany Zjednoczone, Francja, Nowa Zelandia, Holandia, Irlandia, Niemcy i Finlandia. Państwa te należą do kategorii 10 rynków wysoce transparentnych, a w tegorocznej edycji w tej grupie zadebiutowały Niemcy. Kategoria jest w dalszym ciągu zdominowana przez kraje anglosaskie, ale rynki Europy kontynentalnej doganiają stawkę. Wielka dziesiątka wysoce transparentnych rynków nieruchomości przyciąga 75% globalnych inwestycji w tym sektorze.
  • Kolejne 20 krajów to rynki transparentne, z czego 14 to kraje europejskie. Na tę kategorię przypada 20% światowych inwestycji w nieruchomości. Polska (miejsce 13) wyróżnia się w tej grupie i jest na dobrej drodze, aby dołączyć do grupy rynków wysoce transparentnych. Singapur (miejsce 11) i Hong Kong (15) walczą o dominującą pozycję w Azji, natomiast Tajwan (23) po raz pierwszy znalazł się w grupie rynków transparentnych. Japonia (19) awansowała o 7 pozycji w górę.
  • Największy postęp odnotowano na 37 rynkach określanych jako półtransparentne. W takich krajach istnieje jednak duży rozdźwięk pomiędzy istniejącymi regulacjami a ich przestrzeganiem, szczególnie w zakresie planów zagospodarowania terenów, kontraktów oraz kodeksów budowlanych. Globalne metropolie Meksyku i Chin są u progu dołączenia do rynków transparentnych. Sytuacja w Indiach polepszyła się dzięki reformom ustawodawczym. Słowenia, Serbia i Bułgaria po raz pierwszy znalazły się w grupie rynków półtransparentnych.
  • Najmniej transparentnym krajem na świecie jest Libia. W kategorii rynków nieprzejrzystych dominują kraje Afryki i Ameryki Środkowej.

Prognozy na przyszłość


Jacques Gordon, Globalny Dyrektor ds. Badań i Strategii, LaSalle Investment Management, komentuje:
„Nasz indeks potwierdza stały postęp będący rezultatem starań zarówno ze strony sektora nieruchomości, jak i rządów. Nadal jednak jest zbyt wiele przykładów nieprzejrzystych praktyk, słabego ładu korporacyjnego oraz błędów w egzekwowaniu przepisów. To z kolei niesie za sobą poważne konsekwencje dla społeczeństw, aktywności gospodarczej oraz inwestycyjnej. Inwestorzy i najemcy pominą kraje, które nie są w stanie sobie poradzić z tymi błędami i skupią się na bardziej transparentnych rynkach.”

Raport definiuje czynniki, które będą miały wpływ na transparentność rynków nieruchomości w nadchodzących latach. Jeden z nich to tzw. Panama Papers. Wyciek danych na początku 2016 r. doprowadził do zwiększonych nacisków na podwyższenie przejrzystości na rynkach nieruchomości oraz włączył kwestie walki z korupcją do międzynarodowej agendy politycznej. Procedury ujawniania własności oraz zwalczania prania brudnych pieniędzy staną się powszechniejsze i bardziej rygorystyczne.

Wraz z implementacją nowych technik przetwarzania danych rośnie presja w kierunku osiągnięcia wyższych poziomów przejrzystości. Nacisk będzie kładziony na reformy ustawodawcze oraz egzekwowanie obowiązujących przepisów, szczególnie na rynkach półtransparentnych, w których obserwuje się rozdźwięk pomiędzy jednym a drugim.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: