eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Kupno mieszkania: co wybiera rodzina z dziećmi?

Kupno mieszkania: co wybiera rodzina z dziećmi?

2018-06-07 12:15

Kupno mieszkania: co wybiera rodzina z dziećmi?

Jakie mieszkania preferują rodziny z dziećmi? © Studio Romantic - Fotolia.com

Młode rodziny to dziś jedna z liczniejszych rzesz konsumenckich, odpowiadających za dzisiejszy popyt na nowe mieszkania. Nabywców z tej grupy charakteryzują specyficzne potrzeby. Czego szukają rodziny z dziećmi? Odpowiedzi na to pytanie dostarcza ankieta zrealizowana przez serwis RynekPierwotny.pl.

Przeczytaj także: Mieszkanie pod klucz czy w standardzie deweloperskim?

Nie jest zaskoczeniem, że rodzina z dziećmi kieruje się przede wszystkim ceną tak, aby móc zakupić możliwie największą powierzchnię. Z tego samego powodu raczej nie decyduje się na zakup mieszkania położonego w centralnej czy prestiżowej lokalizacji.
Za to preferowane są te dysponujące jak najdogodniejszym dostępem do komunikacji miejskiej, terenów rekreacyjnych i szeroko pojętej infrastruktury. Nieodzownym warunkiem jest oczywiście bliskość szkół i przedszkoli – tłumaczy Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.

Rodzina z dziećmi najczęściej decyduje się na co najmniej 3 pokoje, chociaż nie brakuje oczywiście amatorów na większe „dwójki”. Ukłonem w stronę młodych nabywców nieruchomości jest niewątpliwie to, że deweloperzy coraz częściej oferują mieszkania zaprojektowane w sposób, który umożliwia późniejszą zmianę aranżacji lub rozkładu, co jest szczególnie przydatne w momencie powiększenia rodziny.

Dziś nowoczesne osiedle mieszkaniowe bez zaaranżowanego miejsca zabaw dla najmłodszych należy raczej do rzadkości. W tego typu będące już powszechną normą atrakcje wyposażona jest już zdecydowana większość inwestycji deweloperskich. Co więcej, tradycyjny plac zabaw, dostępny dla najmłodszych mieszkańców tylko w cieplejszym okresie roku, okazuje się opcją zdecydowanie niewystarczającą. Dlatego też deweloperzy coraz częściej zaopatrują swoje inwestycje w specjalne przestrzenne sale zabaw i rekreacji dla dzieci oraz ich rodziców. Są one wyposażone w szereg atrakcji służących zabawie i rozwojowi sprawności fizycznej dzieci w różnym wieku, a także organizacji kameralnych imprez.

Ponadto jak wynika ze statystyk wyszukiwarki RynekPierwotny.pl, co dziesiąte mieszkanie deweloperskie ma dziś dostęp do wózkarni, co dwudzieste do sportowego boiska z prawdziwego zdarzenia, a co pięćdziesiąte do osiedlowego basenu przeznaczonego dla mieszkańców.

fot. Studio Romantic - Fotolia.com

Jakie mieszkania preferują rodziny z dziećmi?

Rodzina z dziećmi najczęściej decyduje się na co najmniej 3 pokoje, chociaż nie brakuje oczywiście amatorów na większe „dwójki”.


Według danych agencji Metrohouse rodzina z dziećmi w swoich poszukiwaniach mieszkania poza ceną i lokalizacją bierze pod uwagę takie czynniki jak bliskość szkół i przedszkoli, udogodnienia (winda, wózkownia, plac zabaw), czy przyjazne sąsiedztwo. Choć większość deweloperów poszukuje nabywców swoich mieszkań wśród rodzin z dziećmi, to nadal poziom przystosowania osiedli do rodzin z dziećmi bywa bardzo różny.
– Deweloperzy zdają sobie sprawę, że rodziny z dziećmi są klientami, którzy zapewniają sprzedaż także większych powierzchniowo mieszkań, dlatego starają się tak opracowywać ofertę sprzedaży, aby w pełni uwypuklała walory zakupowe przemawiające właśnie do takiej grupy docelowej, mówi Marcin Jańczuk z agencji Metrohouse.
Jednak, jak podkreśla, widoczna jest wyraźna dysproporcja w liczbie takich zachęt, w zależności od lokalizacji inwestycji.
– To prawda, że jeżeli inwestycja oddalona jest znacznie od centrum, walka o rodziny jest znacznie większa niż w centralnych lokalizacjach, gdzie deweloperzy nastawieni są coraz częściej na inwestorów, dla których ważniejsze od terenów rekreacyjnych jest jak najlepsze wykorzystanie powierzchni, tak aby dać możliwość osiągania jak najwyższej rentowności.

Wraz ze wzrostami cen mieszkań, rodziny coraz częściej rozpatrują inne możliwości zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych.
– Wysokie ceny mieszkań powodują, że zamiast podejmować decyzję o zakupie większego mieszkania, rozpatrujemy również możliwość kupna segmentu lub domu za miastem. W wielu lokalizacjach kupno niewielkiego domu to wydatek niewiele większy niż zakup trzy lub czteropokojowego mieszkania w mieście, dodaje Marcin Jańczuk.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: kupno mieszkania, zachowania konsumentów

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

  • leszekmarciniak / 2018-06-09 17:26:30

    Hmm no ja znam jedną młodą i powiększającą się rodzinkę, która teraz kawalerkę zmienia na 3 pokojowe mieszkanko w centrum miasta. Wcale się nie dziwię, dostali fajną pożyczkę pod kawalerkę (Financial home to firma z której korzystali jakby ktoś szukał takiej opcji, posiadając dwa mieszkania), drugie dziecko w drodze, a nawet z jednym było ciężko na 33 m2. odpowiedz ] [ cytuj ]

  • nikolet89 / 2018-07-04 11:13:47

    Ja też jestem młodą matko z jednym dzieckiem i kupiłam kilka miesięcy temu mieszkanie w Krakowie. Stwierdziłam, że pora skończyć z wynajmowaniem i pora mieć coś na własną rękę. Agent nieruchomości z ABC DOM znalazł mi bardzo fajne i w rozsądnej cenie mieszkanie. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: