eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Nowe mieszkania w Warszawie: wyższe ceny i podaż, niższy popyt

Nowe mieszkania w Warszawie: wyższe ceny i podaż, niższy popyt

2018-08-20 00:15

Nowe mieszkania w Warszawie: wyższe ceny i podaż, niższy popyt

Warszawa © Drone in Warsaw - Fotolia.com

W drugim kwartale br. wiodący na naszym rynku deweloperzy - dość zresztą nieoczekiwanie - zanotowali spadki sprzedaży. Ta sytuacja nie wywarła jednak żadnego wpływu na warszawski rynek mieszkaniowy. Z najnowszego raportu podażowego serwisu RynekPierwotny.pl wynika, że w badanym okresie dostępność stołecznych mieszkań delikatnie wzrosła, a popyt na nieco się obniżył.

Przeczytaj także: Większe szanse na Mieszkanie dla młodych w Warszawie?

Dynamiczne podwyżki cen mieszkań


II kwartał br. zaowocował w Warszawie nieco większą podażą nowych mieszkań (+2%), a także dość pokaźną podwyżką średniej ceny metra kwadratowego, która osiągnęła poziom 8 110 zł/mkw. Dla porównania, kwartał wcześniej było 7 860 zł. Powody tak dynamicznego wzrostu stawek były identyczne jak na innych rynkach - były one następstwem coraz to większych problemów z pozyskiwaniem atrakcyjnych gruntów pod zabudowę mieszkaniowych oraz rosnących kosztów materiałów budowlanych i robocizny.

Ekskluzywne Śródmieście i Żoliborz


Oferta najbardziej ekskluzywnych lokali powiększyła się najbardziej na terenie Śródmieścia i Żoliborza. Wśród żoliborskich nowych mieszkań aż 99% z nich kosztuje ponad 8 500 zł/mkw. W centralnej dzielnicy Warszawy pod koniec czerwca br. aż 35% lokali deweloperskich miało cenę ponad 1 mln złotych, co w dalszym ciągu daje Śródmieściu pozycję lidera wśród dzielnic posiadających najdroższe i największe mieszkania na rynku pierwotnym.

fot. Drone in Warsaw - Fotolia.com

Warszawa

Warszawski rynek mieszkań wciąż na stabilnym poziomie.


Najtańsze warszawskie dzielnice


Osoby szukające własnego lokum w Warszawie z ceną ofertową do 6 500 zł/mkw. powinny zainteresować się Białołęką, Rembertowem oraz Wesołą. To właśnie w tych dzielnicach mieszkania drożeją najwolniej, a główną przeszkodą do podwyżek cen mieszkań są w dużej mierze możliwości finansowe klientów firm deweloperskich. Popularne wśród mniej zamożnych klientów są również Ursus i Bielany. W tej ostatniej dzielnicy odnotowano znaczący spadek średniej ceny mkw. względem danych z I kwartału br. spowodowany rozbudową tańszych inwestycji z mieszkaniami kosztującymi do 7 500 zł/mkw.

Najchętniej wybierane metraże


W dalszym ciągu w większości dzielnic najpopularniejsze są mieszkania dwu- i trzypokojowe. Najwięcej M1 znajduje się na terenie Włoch, a także Żoliborza i Pragi -Północ. Tak duża popularność mieszkań jednopokojowych prawdopodobnie jest związana z zakupem mieszkań przez singli oraz inwestorów, którzy szukają mieszkań pod wynajem w dzielnicach dobrze skomunikowanych z centrum.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: