eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Rynek mieszkaniowy III 2019

Rynek mieszkaniowy III 2019

2019-03-15 13:46

Rynek mieszkaniowy III 2019

Jaka sytuacja na rynku mieszkaniowym? © Tinnakorn - Fotolia.com

Expander i Rentier.io prezentują raport poświęcony bieżącej sytuacji na rynku mieszkaniowym. Z przedstawionych danych wynika, że ceny mieszkań - choć nie wszędzie - zaczęły notować spadki. I wprawdzie w ujęciu miesięcznym widać je jedynie w odniesieniu do nowych mieszkań w stolicy (-1,4%), to jeżeli jednak wziąć pod uwagę trzy ostatnie miesiące, tendencja spadkowa zaznacza się znacznie wyraźniej. Największe obniżki odnotowano na rynku wtórnym w Gdyni (-14%), Łodzi (-8%) i Katowicach (-7%).

Przeczytaj także: Rynek nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych II kw. 2015

Rodzimy rynek mieszkaniowy pozostaje we wzrostowym trendzie, ale w poszczególnych miastach dają już o sobie znać pewne oznaki ochłodzenia. Poza wspomnianymi już we wstępie przypadkami Gdyni, Łodzi i Katowic, spadki - i to zarówno a rynku pierwotnym jak i wtórnym - dotyczyły również Poznania. Ciekawie prezentuje się Kraków, gdzie nowe mieszkania staniały o 4%, a używane zdrożały o 9%. Odwrotną sytuację mamy w Gdyni - tu na przestrzeni trzech miesięcy ceny lokali z drugiej ręki spadły o 14%, a deweloperskich podskoczyła aż o 1/5.

W większości badanych rynków mieszkaniowych ceny nadal jednak pną się w górę. W porównaniu z listopadem 2018 roku największe podwyżki zaobserwowano w Trójmieście. Aż o 21% zdrożały używane mieszkania w Gdańsku i nowe w Gdyni. Inne miasta, w których wzrost cen jest nadal znaczący, to Bydgoszcz i Częstochowa. Tam ceny na rynku wtórnym wzrosły od listopada 2018 r. odpowiednio o 13% i 11%.

W Gdyni ceny w ofertach wyższe niż w Warszawie


Niezwykle ciekawa jest obecnie sytuacja w Gdyni.
– Mediana cen ofertowych dla nowych mieszkań wynosi tam aż 8 004 zł, a więc jest już wyższa niż w Warszawie (7 885 zł). Warto jednak zwrócić uwagę na publikowane przez nas dane na temat możliwej do wynegocjowania obniżki. W stolicy faktycznie płacona cena jest zbliżona do ofertowej, a w Gdyni można ją zbić aż o 16%. W rzeczywistości Warszawa wciąż jest więc zdecydowanie droższa. – tłumaczy Anton Bubiel z Rentier.io.

fot. Tinnakorn - Fotolia.com

Jaka sytuacja na rynku mieszkaniowym?

Rodzimy rynek mieszkaniowy pozostaje we wzrostowym trendzie.


Tanieją kredyty dla klientów z wysokim wkładem własnym


Dla osób planujących zakup mieszkania z pomocą kredytu mamy kilka dobrych informacji.
– Oddala się ryzyko podwyżki stóp procentowych, a więc i wzrostu rat. W najbliższych latach NBP prawdopodobnie pozostawi je na obecnym poziomie. Ponadto banki coraz mocniej rywalizują o klientów dysponujących wkładem własnym przekraczającym 20%. To powoduje spadek marż, które wraz ze stawką WIBOR wpływają na poziom oprocentowania kredytów. W minionym miesiącu obniżkę wprowadził Millennium. Dzięki temu średnia marża dla kredytów z wysokim wkładem własnym spadła do poziomu 1,98%. Dla porównania jeszcze w połowie 2017 r. było to 2,21%. W przypadku kredytów z najniższym (10%) wkładem własnym średnia marża to 2,36% i na mniej więcej takim poziomie jest już od ponad roku. – tłumaczy Jarosław Sadowski z Expandera.

Coraz mniej banków udziela kredytów hipotecznych


Złą informacją jest natomiast to, że z rynku znika coraz więcej banków. Z związku łączeniem się Raiffeisena i BGŻ BNP Paribas, oferta kredytów hipotecznych tego pierwszego została wyłączona 8 marca. Dla przypomnienia, we wrześniu zniknęła oferta Deutsche Banku. Istnieje też ryzyko podobnego scenariusza w przypadku Euro Banku, który został przejęty przez Bank Millennium. To wszystko sprawia, że mamy coraz mniejszy wybór. Z jednej strony ułatwia to porównywanie ofert. Z drugiej jednak mniejsze różnicowanie oznacza, że trudniej znaleźć ofertę dobrze dopasowaną do określonych potrzeb, a także trudniejszy dostęp do kredytów w niestandardowych przypadkach. Miejmy więc nadzieję, że proces łączenia się banków już się kończy.

Metodologia raportu
Mediany cen wyliczono na podstawie analizy 55 679 ogłoszeń cen sprzedaży mieszkań dostępnych w internecie w lutym 2019 r. Wartości są publikowane tylko dla rynków, na których liczba ogłoszeń przekracza 100.


oprac. : eGospodarka.pl

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Re: Rynek mieszkaniowy III 2019

    Jurek29 / 2019-03-21 09:46:10

    Ja na początku miesąca kupilem mieszkanie na osiedlu Mój Ursus z myślą pod wynajem. Myślę że szczególnie w stolicy inwestycja w mieszkanie to dobry pomysl bo tu chetnych nie brakuje.
    odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: