eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Rynek mieszkaniowy na przestrzeni ostatnich 10 lat

Rynek mieszkaniowy na przestrzeni ostatnich 10 lat

2019-06-06 10:06

Przeczytaj także: Na rynku nieruchomości w Polsce nie ma bańki


Grzegorz Woźniak, prezes spółki Quelle Locum


W ciągu ostatnich lat popularną praktyką stało się lokowanie kapitału w nieruchomościach. Sprzyjały temu niskie stopy procentowe, niski poziom bezrobocia, rosnące płace, a także wzrost bezpieczeństwa dokonywanych transakcji. Klienci coraz bardziej zaczęli zwracać uwagę na wygląd inwestycji, wykończenie części wspólnych, oferowane udogodnienia. W odpowiedzi na oczekiwania kupujacych, deweloperzy wprowadzali na rynek zróżnicowane cenowo inwestycje; zauważalny był również wzrost popytu na mieszkania premium.

Michał Wawrzyniak, przedstawiciel DRN Concept Deweloper


Ostatnia dekada na rynku nieruchomości przyniosła wiele pozytywnych zmian. Do najważniejszych z pewnością należy zaliczyć stałe zwiększanie zabezpieczeń nieruchomości i kredytów, a więc konieczność zawierania umów deweloperskich w postaci aktu notarialnego, posiadanie czy to zamkniętych, czy otwartych rachunków powierniczych. Klient na rynku z pewnością może czuć się bezpieczniej, ponieważ środki wpłacane na konto rachunków są odpowiednio chronione.

Kolejną, mającą istotny wpływ na koniunkturę, kwestią były uruchomione rządowe programy dopłat. Najpierw Rodzina na Swoim, później Mieszkanie dla Młodych. Deweloperzy dostosowywali ofertę mieszkań do wymogów i limitów cenowych Programów.

Co istotne, zmieniły się też preferencje mieszkaniowe Polaków, a tym samym oferta deweloperów. Buduje się więcej, bowiem z roku na rok widoczne jest większe zapotrzebowanie na własne M. Widać również spory udział w rynku osób, które kupują mieszkania z myślą o przychodzie pasywnym, bowiem nadal nieruchomość jest najatrakcyjniejszą formą lokowania nadwyżki kapitałowej.

Mateusz Glema z poznańskiego biura sprzedaży Grupy Inwest


Liczba mieszkań w Polsce szybko rośnie, ale wciąż jest ich za mało. W okresie od 2014 roku popyt był aktywnie wspierany przez rządowy program „Mieszkanie dla Młodych”. Jak pokazują statystyki, w ramach całego programu skorzystało ponad 100 tys. beneficjentów, co miało niebotyczny wpływ na nie tylko na liczbę budowanych i oddawanych lokali, ale też ceny.

Krystian Cebulski, inwestor osiedla Enklawa Winogrady


Rynek mieszkaniowy w Polsce, we wskazanym okresie z pewnością był zróżnicowany, bo mieliśmy do czynienia z takimi zjawiskami, jak wzrost cen, czy kosztów budowy i, oczywiście zmieniającą się podaż gruntów pod zabudowę. Patrząc w szerszej perspektywie, to bardzo pozytywna dekada, ponieważ zdecydowanie wzrósł popyt, a rynek został mocno ożywiony, na co wpływ miał, chociażby program MdM, czy duża dostępność kredytów mieszkaniowych.

Kinga Błaszkowiak, specjalista ds. sprzedaży i marketingu Greenbud Development


Ostatnie 10 lat to okres dynamicznych zmian na rynku deweloperskim. Przyczyniły się do tego m.in. dwa rządowe programy „Rodzina na Swoim” oraz "Mieszkanie dla Młodych", które stanowiły ogromne wsparcie dla młodych rodzin. Było to szczególnie widać przy uruchomieniu naszej inwestycji Zielone Rabowice pod Poznaniem. Innym, ważnym czynnikiem napędzającym popyt na mieszkania były także spadające stopy procentowe.

Agnieszka Jałoszyńska, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w firmie Sky Investments


W przeciągu ostatniej dekady można zaobserwować znaczący rozwój przedmieść, szczególnie na terenie Wielkopolski. Powstała grupa zainteresowanych, która już mieszkała w centrum miasta, a teraz szuka czegoś innego, to znaczy domu z własnym ogrodem w spokojnej, zielonej okolicy. Przykładem takiej lokalizacji mogą być Komorniki, graniczące od zachodu z Poznaniem. To tutaj realizujemy naszą inwestycję Rodzinne Komorniki, w ramach której powstaje 106 domów w zabudowie szeregowej. Co warte podkreślenia, po nieco ponad roku sprzedaży prawie wszystkie lokale znalazły już swoich właścicieli.

Marlena Zapalska, prezes spółki Proxin Ogrody


Ostatnie 10 lat było bardzo dynamiczne na rynku deweloperskim. Okres 2009 – 2013 to czas powolnego, ale wyraźnego spadku cen mieszkań we wszystkich największych ośrodkach miejskich w Polsce. A spadki te były spowodowane między innymi Programem „Rodzina na Swoim”. Natomiast od 2014 popyt na mieszkania wspierał rządowy Program „Mieszkanie dla Młodych” i podobnie jak jego poprzednik, miał on istotny wpływ na kształtowanie się wysokości popytu na mieszkania i ich wartość. Obecnie ceny powoli się stabilizują, a Polski rynek nieruchomości stał się znacznie bardziej transparentny.

Lidia Kostrzewska przedstawiciel Kos-Dom


Polski rynek mieszkaniowy stał się rynkiem bezpieczniejszym dla inwestorów. Przepisy tzw. Ustawy deweloperskiej nałożyły na deweloperów nowe obowiązki jak konieczność zawierania z klientami umów deweloperskich w formie notarialnej, czy prowadzenia powierniczych rachunków mieszkaniowych. Od wejścia w życie ww. Ustawy nabywcy otrzymali solidną gwarancję ochrony zarówno swoich praw, jak i wpłacanych deweloperom środków.

Izabela Letka z zielonogórskiego biura sprzedaży EBF Development


10 lat bardzo szeroki okres, wiele czynników kształtowało rynek mieszkaniowy, a wśród najważniejszych elementów możemy wymienić: wielkie bum mieszkaniowe – narastające od lat, ciągłe zapotrzebowanie na lokale - jest ich wciąż za mało oraz zarobi Polaków, które są coraz większe, a co za tym idzie, spora część klientów jest w stanie zakupić mieszkanie za gotówkę.

poprzednia  

1 2

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: