eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Zakup mieszkania, czyli kredyt hipoteczny i wsparcie agenta

Zakup mieszkania, czyli kredyt hipoteczny i wsparcie agenta

2019-10-15 11:09

Zakup mieszkania, czyli kredyt hipoteczny i wsparcie agenta

Zakup mieszkania z pomocą agenta © goodluz - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Serwis Gumtree.pl przedstawia wyniki raportu "Jak Polacy kupują mieszkania? Oczekiwania, motywacje, obawy". Czego dowodzi opracowanie? Okazuje się, że na przestrzeni ostatnich trzech lat, aż 40% z nas zdecydowało się na zakup mieszkania na kredyt hipoteczny, a co druga osoba skorzystała przy tej okazji ze wsparcia doradcy finansowego. Ponadto co szósty z ankietowanych zadeklarował, że stał się właścicielem lub współwłaścicielem lokum zakupionego przez bliską osobę (np. rodziców czy partnera).

Przeczytaj także: Tylko brak zdolności kredytowej? Dlaczego rezygnujemy z zakupu mieszkania?

Mieszkania częściej kupowane osobiście


Nie jest żadnym zaskoczeniem, że zakup mieszkania, niezależnie od tego, jak zamierzamy go sfinansować, to decyzja, którą podejmujemy po głębokim namyśle. Z opracowanego przez Gumtree.pl raportu wyraźnie wynika, że w posiadanie nieruchomości wchodzimy na przeróżne sposoby, ale zdecydowana większość z nas (84%) po prostu kupuje ją osobiście, a pozostałe 16% staje się jej właścicielami lub współwłaścicielami w efekcie zakupu dokonanego przez kogoś bliskiego. Dla 72% respondentów zakupione na przestrzeni ostatnich trzech lat mieszkanie było pierwszą nieruchomością na własność. Osoby, które posiadały już inne lokum (28%), przed zakupem nowego mieszkania najczęściej decydowały się na sprzedaż poprzedniego (46%). 23% respondentów zachowało wcześniejsze mieszkanie i je wynajęło, a co siódmy z badanych (13%) przekazał je rodzinie w ramach darowizny.
- Oferty nieruchomości to jedna z dwóch najważniejszych i najpopularniejszych kategorii dla nas i naszych użytkowników, dlatego postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się temu, jak Polacy podchodzą do kwestii zakupu mieszkania. Przygotowaliśmy raport, który prezentuje ludzką, konsumencką perspektywę kupowania mieszkań – podkreśla Katarzyna Merska, Koordynator ds. Komunikacji Gumtree.pl

Zakup mieszkania, czyli częściej na kredyt niż za gotówkę


Biuro Informacji Kredytowej podaje, iż w ubiegłym roku udzielono 277 tys. kredytów mieszkaniowych, na łączną rekordową sumę 56,2 mld zł . To najwyższa od 10 lat kwota tego typu kredytów. Z raportu Gumtree.pl wynika, że badani, którzy w ostatnich trzech latach zdecydowali się na zakup mieszkania, najczęściej posiłkowali się kredytem hipotecznym (40%). Wśród nich przeważały osoby (47%) w wieku od 25 do 39 lat, mające już często ugruntowaną pozycję zawodową, ale mogące jeszcze wziąć kredyt nawet na 25 lub 30 lat. Nieco ponad ¼ Polaków mogła sobie pozwolić na zakup lokum wyłącznie za gotówkę. Drugie tyle osób wybrało opcję „część za gotówkę, część na kredyt”, charakteryzującą się wyższą wpłatą gotówkową niż w przypadku kredytu hipotecznego z wkładem własnym.

Niewielka część nabywców mieszkań (6%) zdecydowała się na finansowanie zakupu mało popularnym kredytem gotówkowym, wybieranym najchętniej przez osoby do 24 roku życia. Co trzeci Polak zadeklarował, iż spłaca kredyt samemu z własnych dochodów, a blisko 70% osób dokonuje spłaty wspólnie z małżonkiem lub partnerem. Na wkład własny ponad połowa badanych odłożyła pieniądze samodzielnie, 31% miała je od rodziny, a 32% wzięło w tym celu dodatkowy kredyt.

Sposób finansowania zakupu z podziałem na wiek

W grupie wiekowej do 24 lat jest najwięcej osób, które decydują się na sfinansowanie mieszkania kredytem innym, niż hipoteczny.


Zakup lokum z rynku pierwotnego częściej z pomocą agenta


Raport Gumtree.pl pokazuje również, na ile przy zakupie mieszkań Polacy są skłonni do korzystania z pomocy ekspertów, takich jak doradcy finansowi i agenci nieruchomości. Z usług tych pierwszych postanowiło skorzystać 52% respondentów, częściej były to osoby, które zdecydowały się na zakup mieszkania z rynku pierwotnego niż wtórnego. Wsparcie agenta wybrało z kolei 53% ankietowanych - to również usługa, na którą decyduje się większość osób, kupujących nowe mieszkanie (56%). Osoby, które wybierają mieszkanie z rynku wtórnego, rzadziej korzystają z tego typu pomocy (49%). Biura nieruchomości cieszą się największym zaufaniem w najmłodszej grupie badanych, tj. osób poniżej 24 r.ż. – na ten rodzaj wsparcia w podjęciu decyzji o zakupie lokum wskazało 61% Polaków w tej grupie wiekowej.
- Polacy coraz częściej wyrażają chęć realizacji tego typu transakcji przy pomocy profesjonalistów: doradców finansowych czy biur nieruchomości. Takie wsparcie jest nieocenione nie tylko ze względu na wybór konkretnej oferty, ale przede wszystkim sprawdzenie jej pod względem prawnym i technicznym co pozwala na bezpiecznie przeprowadzenie transakcji – mówi Tomasz Błeszyński, doradca rynku nieruchomości.

Skąd miał(a) Pan(i) pieniądze na wkład własny?

Niewątpliwie jednym ze znaczących problemów przy zakupie mieszkania jest konieczność wniesienia wkładu własnego.


Raport Gumtree.pl powstał na podstawie wyników badania ilościowego zrealizowanego przez agencję badawczą SW Research w czerwcu 2019 roku metodą CAWI (wywiady on-line) na grupie 1000 Polaków w wieku 18+, którzy w ciągu ostatnich trzech lat stały się właścicielami mieszkania.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • janusz.z / 2019-10-27 23:32:08

    Też skorzystaliśmy z usług doradcy żeby kupić mieszkanie od fabryki domów w Warszawie. Nie mieliśmy czasu biegać po bankach i porównywać ofert, z resztą oni mają jakieś specjalne upusty z uwagi na duże obroty odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: