eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Nowe inwestycje mieszkaniowe. Czy smart home to już standard?

Nowe inwestycje mieszkaniowe. Czy smart home to już standard?

2020-06-08 10:05

Nowe inwestycje mieszkaniowe. Czy smart home to już standard?

Czy smart home to już standard? © Stockwerk-Fotodesign - Fotolia.com

Którzy deweloperzy oferują w swoich inwestycjach mieszkaniowych system smart home oraz czy nabywcy często pytają o to udogodnienie? Odpowiedzi na te pytania znajdą Państwo w najnowszej sondzie deweloperskiej przygotowanej przez portal RynekPierwotny.pl.

Grzegorz Smoliński, Dyrektor Sprzedaży w Dom Development


Rozwiązania typu smart home stosujemy przede wszystkim w zakresie części wspólnych. Na przykład na terenie Rezydencji Marina Mokotów zainstalowaliśmy system hands free dla wejścia na osiedle i wejść do klatki, który umożliwia bezdotykowe otwarcie drzwi dla osób posiadających kartę dostępu.

Inny przykład to inteligentne markizy na balkonach ostatnich kondygnacji Apartamentów Dolny Mokotów. Są one wyposażone w czujniki wiatru i przy powiewie zwijają się, aby zapobiec uszkodzeniu. W przypadku udogodnień stosowanych bezpośrednio w mieszkaniu klienci instalują je we własnym zakresie. Mają one z reguły formę elektronicznych systemów zdalnego zarządzania, więc nie wymagają ingerencji na etapie prac budowlanych. Kilka lat temu oferowaliśmy naszym klientom pakiety smart home od firmy zewnętrznej, ale zainteresowanie nimi było ograniczone.

Jeśli jednak rozmawiamy o trendach w budownictwie mieszkaniowym to warto zwrócić uwagę na rosnącą popularność rozwiązań przyjaznych środowisku. Klienci są coraz bardziej świadomi ekologicznie, więc w odpowiedzi na ich oczekiwania rozszerzamy ofertę w tym zakresie. Z myślą o ochronie środowiska tworzymy nasz wieloetapowy projekt na Bemowie – Dzielnicę Mieszkaniową Metro Zachód, gdzie na dachach budynków znajdą się instalacje fotowoltaiczne, które poza walorami ekologicznymi pozwalają także zmniejszyć wysokość opłat czynszowych. Dodatkowo, w dwóch nowych inwestycjach mieszkaniowych (Dzielnica Mieszkaniowa Metro Zachód i Rezydencje i Apartamenty Marina Mokotów) pojawią się stacje ładowania aut elektrycznych. W planach mamy kolejne innowacje, które sprawią, że nasze projekty będą coraz bardziej ekologiczne.

fot. Stockwerk-Fotodesign - Fotolia.com

Czy smart home to już standard?

Którzy deweloperzy oferują w swoich inwestycjach mieszkaniowych system smart home oraz czy nabywcy często pytają o to udogodnienie?


Nikodem Iskra, prezes zarządu Murapol SA


We wszystkich inwestycjach mieszkaniowych oferowanych od początku 2019 r. zostanie wdrożony autorski system infrastruktury i instalacji Home Management System, który pozwala nabywcom naszych lokali na montowanie rozwiązań smart home – Murapol Appartme. Klienci sami decydują czy chcą inteligentnych rozwiązań w swoim mieszkaniu, a także w jakim zakresie, gdyż system smart home podzielony jest na kilka pakietów z różnymi funkcjonalnościami. Pozwalają one m.in. na sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem, elektryką, zaworami wody w mieszkaniu czy roletami wewnętrznymi i można robić to zarówno z własnej kanapy, jak i zdalnie, spoza domu. To rozwiązanie jest nie tylko wygodne, ale dzięki funkcji raportowania, pozwala także na racjonalne zarządzanie mediami i realne oszczędności w ich eksploatacji.

Inteligentne rozwiązania od samego początku cieszą się dużym zainteresowaniem naszych klientów, dlatego postanowiliśmy dodać pakiet smart home w wersji premium, jako bonus w cenie wybranych mieszkań w naszej najnowszej kampanii promocyjnej Murowane Inwestycje.

Karolina Bronszewska, marketing manager Ronson Development


System smart home jest elementem standardowego wyposażenia w 2. etapie domów naszego osiedla Nova Królikarnia w sercu warszawskiego Mokotowa. Oferujemy tam 18 luksusowych domów z ogrodami i taki nowoczesny system stanowi doskonałe uzupełnienie oferty. Wcześniej testowaliśmy to rozwiązanie w kilku inwestycjach mieszkaniowych jako opcję dodatkową, ale klienci rzadko decydowali się na wprowadzenie systemu smart home w mieszkaniu. Z naszego doświadczenia wynika, że w domach takie rozwiązania mają znacznie szersze zastosowanie.

Joanna Chojecka, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu ROBYG SA


Grupa ROBYG zapewnia mieszkańcom swoich osiedli liczne, innowacyjne rozwiązania technologiczne – które wspierają ekologię i pozwalają zmniejszać koszty eksploatacyjne mieszkań. Jako jedyny deweloper oferuje systemy SMART HOUSE bez dodatkowych opłat. Klienci bardzo zwracają uwagę na innowacyjne rozwiązania stosowane w mieszkaniach.
Wszystkie osiedla mają doskonale zaprojektowaną zieleń niską i wysoką, aby redukować wpływ promieniowania słonecznego, przegrzewania otoczenia i retencjonowanie wody – przez system korzeniowy oraz liście – czyli powierzchnię biologicznie czynną. Ponadto:
  • pnącza na ścianach zewnętrznych to dodatkowa produkcja tlenu – z płaszczyzn pionowych – oraz pochłanianie CO2, a także obniżenie temperatury zewnętrznej na elewacji
  • dachy budynków w technologii stropodachu odwróconego z powierzchnią żwirową pozwalają na retencjonowanie wody oraz zmniejszenie przegrzewania
  • oświetlenie LED w częściach wspólnych w budynków zmniejsza zużycie energii elektrycznej

Na naszych osiedlach instalujemy pełną instalację światłowodową, panele fotowoltaiczne, klimatyzację, elektrycznie sterowane rolety zewnętrzne oraz system monitoringu znacząco podwyższający bezpieczeństwo. Wykorzystanie naturalnych zasobów (np. światła słonecznego) pozwala obniżyć czynsz i dbać o środowisko.

Każde mieszkanie w ROBYG jest jednocześnie inteligentnym domem – zaawansowane rozwiązanie technologiczne pozwalają sterować oświetleniem, multimediami i ochroną za pomocą urządzeń mobilnych. We wszystkich lokalach zainstalowany jest – bez dodatkowych opłat – system Smart House, który pozwala kontrolować domową elektronikę za pomocą urządzenia mobilnego.

SMART HOUSE zapewnia:


  • Niższe rachunki za energię elektryczną – nawet do 30%
  • Kontrole bezpieczeństwa – czujniki otwarcia drzwi wejściowych i balkonowych
  • Zdalne sterowanie oświetleniem
  • Zarządzanie multimediami przez smartfon lub tablet
  • Kontrole zasilania – kontroler podłączony do gniazda elektrycznego umożliwia zdalne sterowanie przepływem prądu
  • Kontroler rolet –umożliwia zdalne sterowanie roletami
  • Sterowanie grzejnikami

Istnieje możliwość rozbudowy systemu SMART HOUSE według indywidualnych potrzeb.

Wszystkie osiedla ROBYG posiadają także instalację fotowoltaiczną, która wytwarza energię elektryczną zużywaną na potrzeby stref wspólnych budynku – czyli oświetlenia między innymi korytarzy, klatek schodowych, lobby czy stref fitness i miejsc zabaw dla dzieci. Jest to rozwiązanie przyjazne środowisku – wykorzystuje naturalny sposób wytwarzania energii elektrycznej, ale nie pochłania zasobów, a dodatkowo zmniejsza koszty eksploatacji budynku, co mieszkańcy odczuwają w portfelu.

Zbigniew Juroszek, prezes ATAL


Obecnie przy podejmowaniu decyzji o zakupie własnego mieszkania klienci częściej, niż miało to miejsce jeszcze kilka lat temu, mają na uwadze udogodnienia podnoszące komfort i wpływające na poziom bezpieczeństwa, a także wykorzystywanie ekologicznych i energooszczędnych rozwiązań. Z naszych obserwacji wynika jednak, że na szeroką skalę potencjalni nabywcy nie są zainteresowani rozwiązaniami typu smart home. Ponadto mnogość dostępnych na rynku rozwiązań sprawia, że klienci szczególnie zainteresowani tego typu udogodnieniem wolą samodzielnie decydować o wyborze narzędzia dostosowanego do indywidualnych potrzeb. Dlatego nie zdecydowaliśmy się na wprowadzenie takich rozwiązań do standardowego wyposażenia mieszkań.

Zdecydowanie więcej zapytań dotyczy wykończenia „pod klucz” – z wykończenia mieszkania w programie ATAL Design korzysta ok. 40% naszych klientów – oraz wyposażenia nowych inwestycji mieszkaniowych w rozwiązania ułatwiające mieszkańcom proekologiczne zachowania. Przykładem takiego udogodnienia w inwestycjach mieszkaniowych ATAL są chociażby umieszczane w wybranych inwestycjach przy miejscach parkingowych punkty do ładowania samochodów elektrycznych.

Karolina Guzik, Menadżer Sprzedaży w Skanska


W Skanska od dawna oferujemy klientom systemy smart home, w wielu inwestycjach mieszkaniowych czynimy z tego rozwiązania standard. Od kilku lat obserwujemy stopniowy wzrost zainteresowania takim udogodnieniem. Z naszych doświadczeń wynika, że rynek na smart home dopiero się tworzy i na obecnym etapie jest raczej dodatkowym atrybutem niż czynnikiem decydującym o zakupie mieszkania. Jednak wszystko wskazuje na to, że tendencja wzrostowa się utrzyma i ten aspekt będzie zyskiwał na znaczeniu przy zakupie mieszkania.

Kupujący szukają komfortu w codziennym funkcjonowaniu i chętnie korzystają, np. z centralnych włączników czy rolet elektrycznych. Klienci są też coraz bardziej świadomi technologicznie. Nikt już – jak dawniej – nie operuje nieaktualnymi argumentami, że podobne udogodnienia mogą być „zbyteczne”, „wadliwe” albo „drogie”. Technologia w domu zaczyna być postrzegana już nie tylko jako innowacyjność, ale coś, co po prostu ułatwia nam życie. Teraz system smart home przemawia do klientów ze względu na zwiększone bezpieczeństwo, komfort i rozsądne zarządzanie konsumpcją energii.

W spółce mieszkaniowej Skanska stawiamy przede wszystkim na rozwiązania, których głównym zadaniem jest podniesienie efektywności energetycznej budynku – ma to bezpośredni wpływ na koszty eksploatacji, ale również długookresowe efekty środowiskowe nowych inwestycji mieszkaniowych. Warto mieć na uwadze, że statystycznie największy udział w kosztach mediów dostarczanych do mieszkania ma ogrzewanie, dlatego ważne, by system smart home uwzględniał zrównoważone zarządzanie dostawami ciepła, dbając o oszczędności mieszkańców i komfort użytkowania.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

1 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: