eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Ceny mieszkań w Warszawie, czyli wcale nie tak drogo?

Ceny mieszkań w Warszawie, czyli wcale nie tak drogo?

2020-08-22 00:44

Ceny mieszkań w Warszawie, czyli wcale nie tak drogo?

Warszawa wcale nie taka droga na tle Europy © FOTOWAWA - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Ceny mieszkań w Warszawie wzbudzają kontrowersje. RynekPierwotny.pl sprawdził, czy polska stolica pod tym względem odróżnia się od reszty kraju bardziej niż inne europejskie metropolie.

Przeczytaj także: Ceny mieszkań w Warszawie coraz wyższe. Gdzie najtaniej?

Dane portalu RynekPierwotny.pl wskazują, że pod koniec czerwca 2020 r. przeciętne ofertowe ceny mieszkań z warszawskiego rynku pierwotnego nadal przekraczały 10 000 zł/mkw. Oznaczało to bardzo dużą różnicę względem ogólnopolskiej średniej. Warto zatem sprawdzić, czy warszawski rynek pod względem cenowym jest bardziej „oderwany” od krajowych realiów niż na przykład praski lub budapesztański. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl odpowiedzieli na to pytanie posługując się danymi firmy Deloitte.

Stolica danego kraju nie zawsze musi być „najdroższa”


Firma Deloitte w swoim najnowszym raporcie poświęconym cenom mieszkań pokazuje koszt zakupu nowych M z różnych metropolii, a także jego różnicę względem krajowej średniej. Poniższa tabela prezentuje ten drugi wskaźnik dotyczący miast z wybranych krajów Starego Kontynentu.

Eksperci RynekPierwotny.pl wzięli pod uwagę nie tylko stolice. Jeżeli w jakimś kraju stołeczne miasto nie cechowało się najwyższym poziomem cen nowych mieszkań, to uwzględniono również „najdroższy” ośrodek miejski. Taka sytuacja wystąpiła w przypadku Niemiec (Berlin/Monachium), Włoch (Rzym/Mediolan) oraz Hiszpanii (Madryt/Barcelona). Warto też zwrócić uwagę na podział Londynu, czyli osobne uwzględnienie cen nowych mieszkań z zewnętrznej i wewnętrznej części tego miasta (Outer London oraz Inner London).

Podobne wyniki są notowane w Pradze i Budapeszcie …


Poniższe zestawienie wskazuje, że wynik Warszawy z 2019 roku, czyli poziom transakcyjnych cen 1 mkw. nowych „M” wynoszący 139% krajowej średniej wcale nie jest ewenementem na tle Europy. Podobne wartości odnotowano między innymi na terenie Budapesztu, Belgradu, Brukseli, Pragi oraz Rzymu. Wbrew pozorom, takie miasta jak np. Monachium, Paryż, Barcelona i Mediolan nie wyróżniały się zdecydowanie największą różnicą kosztów zakupu nowych lokali względem krajowej średniej.

Dane z 2019 r. informują natomiast, że na obszarze Lizbony przeciętne nowe „M” w przeliczeniu na 1 mkw. kosztowało aż 336% krajowej średniej.

fot. mat. prasowe

Ceny a PKB w stolicach europejskich

Rekordowo duża różnica cen lizbońskich mieszkań w stosunku do reszty kraju na pewno ma związek z wyludnianiem się portugalskiej prowincji.


Jeżeli zaś chodzi o najmniejszy wynik w poniższej tabeli, to dotyczy on Łodzi (89% krajowej średniej). Eksperci portalu RynekPierwotny.pl w przypadku Polski postanowili uwzględnić cztery miasta. Oprócz Warszawy i Łodzi, w tabeli znalazł się również Kraków (119%) oraz Wrocław (114%). Takie wyniki dla metropolii drugiego rzędu (znacznie mniejszych od stolicy) również nie są wyjątkowe na tle Europy.

Na ceny mieszkań W Warszawie wpływa wiele czynników


Rekordowo duża różnica cen mieszkań w Lizbonie w stosunku do reszty kraju na pewno ma związek z wyludnianiem się portugalskiej prowincji oraz wysokim udziałem stolicy w PKB całego państwa. Spore znaczenie może mieć też turystyczna popularność Lizbony. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że różnicę cen nowych „M” względem krajowej średniej nie zawsze można wytłumaczyć wpływem tych samych uwarunkowań. Przykładowo metropolia warszawska pod względem PKB na osobę osiąga około 200% krajowej średniej, co stanowi jeden z najwyższych wyników w całej Europie.

Mimo wspomnianej sytuacji, ceny mieszkań w Warszawie nie są rekordowo drogie w stosunku do ogólnokrajowej średniej. Może to wynikać między innymi z konkurencji innych dużych ośrodków miejskich, rozbudowanej oferty deweloperów i dostępności terenów pod zabudowę. Warto pamiętać, że Polska wyróżnia się obecnością kilku dość prężnych ośrodków metropolitalnych i znacznie mniejszym udziałem stołecznej metropolii w PKB (17%) niż takie kraje jak np. Węgry (46%), Dania (43%), Czechy (39%), Austria (34%), Wielka Brytania (33%), Belgia (31%), Szwecja (31%) oraz Słowacja (29%).

Andrzej Prajsnar, ekspert portalu

oprac. : eGospodarka.pl

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

 • wycena nieruchomości Łódź

  rzeczoznawca łódź wycena / 2020-09-02 00:25:52

  Komentarz edytowany 1 raz (ostatnio 2020-09-02 00:26:21)

  To kwestia punktu odniesienia. Nie drogo dlatego, że nie mamy realnej alternatywy. W pewnym momencie pojawi się i spekulacyjny chrakter nieruchomości będzie musiał opaść. ree.biz.pl odpowiedz ] [ cytuj ]

 • Re: Ceny mieszkań w Warszawie, czyli wcale nie tak drogo?

  karolinka / 2020-09-22 11:30:55

  Na pewno nie wszędzie jest koszmarnie drogo nawet w Warszawie bo na Białołęce można kupić od Atala mieszkanie z wykończeniem pod klucz i o wysokim standardzie za stosunkowo niewielkie pieniądze. Wiadomo, najdrożej jest zawsze w centrum odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: