2021-03-20 00:34
Kto będzie inwestował w najem instytucjonalny? © Bomix - Fotolia.com
Przeczytaj także: Najem mieszkania w Polsce. Jak daleko nam do Europy?
fot. Bomix - Fotolia.com
Kto będzie inwestował w najem instytucjonalny?
Mieszkaniami na wynajem interesują się inwestorzy reprezentujący kapitał zagraniczny.
Pomimo zawirowań związanych z COVID-19 ceny mieszkań na rynku pierwotnym i wtórnym w Warszawie i największych miastach regionalnych nie spadły. Jest to spowodowane przede wszystkim przez nadal stosunkowo wysoki popyt. Duża część zamożnych inwestorów indywidualnych inwestujących w obligacje skarbowe lub posiadających lokaty bankowe, które obecnie nie przynoszą praktycznie żadnych odsetek, stara się chronić wartość posiadanego kapitału i dlatego kupuje mieszkania za gotówkę – mówi Mira Kantor–Pikus Partner, odpowiedzialna w Dziale Rynków Kapitałowych Cushman & Wakefield za finansowanie kapitałowe, dłużne i inwestycje alternatywne.
Wszyscy inwestorzy szukają okazji inwestycyjnych i porównują stosunek zysków do ryzyka związanego z daną inwestycją. W Polsce interesująco przedstawia się dynamika popytu i podaży. To także duży rynek, który oferuje wiele możliwości inwestowania i ma nadal silne fundamenty ekonomiczne – komentuje Jeff Alson Partner na Europę Środkową, Grupa Rynków Kapitałowych, Cushman & Wakefield.
Inwestorzy i uczestnicy rynku działają obecnie bardziej elastycznie. Dzięki dostępności profesjonalnej wiedzy można szybko się dostosować. To prawda, że nie ma wielu doświadczonych operatorów wysokiej klasy, ale to się zmienia. Za trzy lata Polska będzie znacznie bardziej dojrzałym rynkiem z rosnącym udziałem tej klasy aktywów w wolumenie transakcji - mówi Jeff Alson.
Większość zagranicznych inwestorów będzie uwzględniała koszt zabezpieczenia przed tym ryzykiem, co może wpłynąć na obniżenie zysków netto. Z drugiej strony zakładając finansowanie dłużne inwestycji w oparciu o kredyt w złotych na poziomie 55-60%, inwestor musi zabezpieczyć tylko wolną gotówkę, co z kolei skompensowałoby część strat – mówi Mira Kantor – Pikus.
Sektor PRS znajduje się w kręgu zainteresowań wszystkich najważniejszych międzynarodowych firm zarządzających funduszami inwestycyjnymi współpracujących z funduszami emerytalnymi, towarzystw ubezpieczeniowych oraz funduszy państwowych pochodzących z Europy i USA, a nawet niektórych funduszy z regionu Azji i Pacyfiku. Nie wiemy jednak, ile z nich faktycznie zainwestuje w Polsce w ramach alokowania kapitału w Europie – mówi Jeff Alson.
oprac. : eGospodarka.pl
Inwestycja w mieszkanie - ilu Polaków to robi?
Indywidualny wynajem mieszkania: jakie perspektywy?
Wynajem mieszkania: spadki cen, średnia rentowność poniżej 4%
Wynajem mieszkania: dobry czas dla lokatorów, gorszy na właścicieli
Najem instytucjonalny: jakie mieszkania chcemy wynajmować?
Nowe mieszkania na wynajem zalewają rynek
Przez 3 lata przybyło ponad 160 tys. mieszkań na wynajem
Wynajem mieszkania, czyli 100% zarobku w 13 lat
Dlaczego warto zadbać o prywatny rynek najmu?
Witam, czy przestanie mnie obowiązywać ulga z podatku od darowanego mieszkania przez rodziców jeśli wynajmę to mieszkanie? Jeśli tak, to czy ...
Witam, proszę o poradę. Ja jestem współwłaścicielem kamienicy, moja część to parter, sklep pomieszczenie, które podnajmuję na ...
Instytucja czynnego żalu
Jednorazowe odszkodowanie z ZUS wyższe od 1 kwietnia
Monitor gamingowy Acer Predator X25
Kupno samochodu: ile lat mają auta Polaków?
Boom na obligacje skarbowe trwa w najlepsze
Najszybszy internet mobilny w III 2021. Play detronizuje Orange w wysyłaniu danych
Kiedy życie wróci do normy sprzed pandemii? Są wyniki badania EY