eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Zakup nieruchomości inwestycyjnej przez firmę

Zakup nieruchomości inwestycyjnej przez firmę

2009-05-20 13:19

Przeczytaj także: Zakup nieruchomości w Polsce przez cudzoziemca. Co trzeba wiedzieć?


4. Kolejne działania powinny być podjęte w celu zaplanowania sposobów i źródeł finansowania inwestycji. W tym celu należy:
  • rozplanować budżet przedsiębiorstwa, w szczególności uwzględnić zakup działki gruntu wraz z wybudowaniem obiektu gastronomicznego i związane z tym opłaty, takie jak koszty dokumentacji, opłaty notarialne;
  • zebrać informacje o ofertach kredytowych banków i instytucji finansowych;
  • ustalić czy istnieje możliwość dofinansowania przedsięwzięcia z budżetu Unii Europejskiej.
5. Piąta grupa działań powinna umożliwiać ustalenie innych działań, które należy podjąć przed zakupem gruntu na cele komercyjne.

Autorki w książce udzieliły również odpowiedzi na pięć szczegółowych pytań związanych z powyższymi krokami procesu inwestycji w nieruchomość gruntową.

Pytanie - Jak zaplanować działania inwestycyjne?

Odpowiedź - Proces inwestycyjny należy rozpocząć od decyzji dotyczącej lokalizacji inwestycji. Inwestor powinien przy tym uwzględnić odległość od siedziby firmy, czyli zaplecza produkcyjnego, oraz charakter miejscowości, którą wybierze za cel lokalizacyjny. Jeśli inwestycja będzie nastawiona na młodych odbiorców, zakup działki w Międzyzdrojach może okazać się bardziej zasadny, jeśli natomiast na odbiorców dojrzałych, a sam obiekt gastronomiczny (restauracja) będzie otwarty po sezonie, działka w Pogorzelicy, jako najdłużej funkcjonującej miejscowości, będzie korzystniejsza.

Ze względu na charakter działalności optymalną powierzchnię działki stanowi grunt o wielkości odpowiadającej powierzchni zabudowy budynku (obiektu restauracji) z dodatkowymi miejscami parkingowymi, drogami wewnętrznymi, placem zabaw dla dzieci oraz zapleczem technicznym. Tereny o funkcji komercyjnej komponują się najlepiej wśród zabudowy komercyjnej oraz terenów zielonych, które z kolei są neutralne. Ważnym aspektem staje się zatem sąsiedztwo zabudowy o funkcji handlowo-usługowej lub terenów zielonych. Niewskazana jest inwestycja w działkę gruntu na cele komercyjne, jeżeli w sąsiedztwie plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje funkcję mieszkaniową.

Pytanie -Jak zminimalizować ryzyko nieopłacalnej inwestycji w działkę gruntu?

Odpowiedź - Ceny gruntów w wybranej miejscowości inwestor może porównać w biurze obrotu nieruchomościami, prowadzonym przez licencjonowanego pośrednika nieruchomościami. Informacje zdobyte w biurze obrotu stanowią jednak ceny ofertowe, a nie rynkowe. Obligatoryjnie należy zapytać, przez jaki okres dana nieruchomość była wystawiona na sprzedaż. Jeśli okres ten jest krótki, wnioskować można, że cena ofertowa była adekwatna do cen rynkowych uzyskiwanych za podobne nieruchomości. Na podstawie takich transakcji inwestor otrzyma obraz rynku nieruchomości dla danej miejscowości. Przed podjęciem decyzji o inwestycji w działkę gruntu należy upewnić się, jaki jest stan prawny nieruchomości, sprawdzić zarówno zapisy w ewidencji gruntów i budynków, jak i zapisy w księdze wieczystej, ze szczególnym uwzględnieniem obciążeń z działu III (np. służebności). Kolejnym źródłem informacji o nieruchomości jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który określa przeznaczenie gruntu oraz możliwości jego zabudowy.

oprac. : Wydawnictwo C.H. Beck Wydawnictwo C.H. Beck

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: