eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Wyższe opłaty za użytkowanie wieczyste

Wyższe opłaty za użytkowanie wieczyste

2010-12-14 11:41

Wyższe opłaty za użytkowanie wieczyste

Porównanie opłat za użytkowanie wieczyste i kosztów przekształcenia © fot. mat. prasowe

Od nowego roku użytkownicy wieczyści zapłacą nawet 2400% więcej za posiadany grunt - podaje Home Broker. Podwyżki takie można zaskarżyć do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Ponadto, aby nie ponosić opłat za użytkowanie można przekształcić posiadane prawo we własność - przez najbliższe pół roku można to zrobić 90% taniej. W przypadku gruntu o wartości 300 tys. zł można w ten sposób zaoszczędzić nawet ponad 150 tys. zł.

Przeczytaj także: Użytkowanie wieczyste zostanie wyeliminowane z polskiego porządku prawnego?

W kolejnym roku wielu użytkowników wieczystych będzie musiało odprowadzać za grunt znacznie wyższe opłaty. Zgodnie z ustaleniami Home Broker, normą są podwyżki rzędu 50 – 150%. Doskwierają one tym bardziej, że najczęściej dokonywane są co 3–4 lata. W przypadku rzadszych aktualizacji możemy się natomiast spodziewać horrendalnych podwyżek opłat przekraczających nawet tysiąca procent.

Sąsiad może płacić kilkanaście razy mniej za podobne mieszkanie

Poczucie niesprawiedliwości mogą ponadto potęgować opóźnienia w procedurach administracyjnych, prze które sąsiedzi obciążani są odmiennymi opłatami za użytkowanie wieczyste.

"Właściciel dwupokojowego mieszkania na ulicy Włościańskiej, na warszawskim Żoliborzu, musi płacić za użytkowanie wieczyste ponad 100 zł miesięcznie, podczas gdy na sąsiedniej ulicy za podobne mieszkanie taka opłata jest należna za 12 miesięcy" – wskazuje Anna Rećko, doradca Home Broker z Warszawy.

Od nowego roku nawet kilkanaście razy więcej za grunt

Jak duże mogą być podwyżki opłat za użytkowanie wieczyste? "W przypadku mieszkania o powierzchni 28 m kw. na warszawskim Śródmieściu roczna opłata za użytkowanie wieczyste wzrosła ze 120 zł rocznie do 900 zł, czyli o 650% więcej" - zauważa Grzegorz Chojnacki, doradca Home Broker z Warszawy. Nie jest to jednak górna granica możliwych podwyżek.

"Na poznańskim osiedlu Zygmunta Starego gmina wypowiedziała dotychczasowe opłaty i zaproponowała nowe o 1100% wyższe, natomiast przy ulicy Ratajczaka podwyżka sięgnęła 2400%" – wskazuje Rafał Stenclik, doradca Home Broker z Poznania. Takie podwyżki powodują, że Samorządowe Kolegia Odwoławcze są zasypywane lawiną wniosków o uznanie, że nowy poziom opłat jest nieuzasadniony. Warto taką procedurę wszcząć, ponieważ jest ona w pełni bezpłatna. Niezbędne jest jednak aby użytkownik wieczysty złożył dwa egzemplarze wniosków w terminie 30 dni od doręczenia wypowiedzenia. Ponadto należy zauważyć, że teoretycznie podwyżki takie są wynikiem wzrostu wartości gruntu przekazanego w użytkowanie wieczyste. Tym bardziej więc warto rozważyć przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności.

Co zrobić, gdy uznamy, że podwyżka opłaty jest nieadekwatna do zmian wartości gruntu oddanego w użytkowanie wieczyste? W każdym wypadku możliwe jest zakwestionowanie zaproponowanej np. przez gminę podwyżki. Otrzymane od gminy pismo jest bowiem tylko propozycją nowej opłaty. Użytkownik wieczysty, w odpowiedzi na pismo powinien, w przeciągu 30 dni od doręczenia wypowiedzenia, złożyć dwa egzemplarze wniosków do Samorządowego Kolegium Odwoławczego o ustalenie, że wzrost opłaty jest nieuzasadniony.

 

1 2 3

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: