eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Mieszkania deweloperskie z ochroną nabywców

Mieszkania deweloperskie z ochroną nabywców

2011-12-12 11:41

Mieszkania deweloperskie z ochroną nabywców

Rachunki powiernicze u deweloperów © fot. mat. prasowe

Chociaż ustawa o ochronie nabywców mieszkań deweloperskich wejdzie w życie dopiero za cztery miesiące, niektóre firmy już częściowo stosują się do jej zapisów. Rachunek powierniczy czy prospekt informacyjny to elementy, które mogą przyciągnąć klientów przywiązujących szczególną wagę do bezpieczeństwa transakcji. Deweloperzy liczą więc na efekt marketingowy - podaje Home Broker.

Przeczytaj także: Kupno mieszkania od dewelopera wciąż ryzykowne

Dokładnie 29 kwietnia przyszłego roku, czyli za ponad cztery miesiące, wejdzie w życie ustawa, która wprowadza specjalną ochronę nabywców mieszkań deweloperskich. Tworząc ten standard Polska dołączy do grona większości krajów Unii Europejskiej, gdzie rozwiązania takie już istnieją.

Kupujący będą lepiej chronieni dzięki zastosowaniu czterech głównych rozwiązań:
  1. pieniądze nabywców będą gromadzone na rachunkach powierniczych,
  2. kupujący otrzymają pełną informację o nabywanej nieruchomości w formie znormalizowanego prospektu informacyjnego,
  3. lepiej uregulowana będzie sama umowa deweloperska (np. obligatoryjna forma aktu notarialnego),
  4. powstaną procedury chroniące pieniądze nabywców na wypadek upadłości dewelopera.

Wszystkie powyższe wymagania będą obowiązywały od 29 kwietnia 2012 roku i będą dotyczyły zarówno nowych inwestycji, jak i tych, które są już w trakcie realizacji. Wyjątkiem są rachunki powiernicze. Jeśli bowiem deweloper przed wejściem w życie ustawy „ogłosi publicznie” rozpoczęcie sprzedaży mieszkań w danym projekcie, nie będzie musiał stosować rachunków aż do jego zakończenia. Przepis jest mało precyzyjny i daje deweloperom możliwość budowania bez rachunków.

Kupujący z pełną informacją

Wygląda na to, że najłatwiejszym do wprowadzenia wymogiem narzuconym przez nową ustawę będzie prospekt informacyjny. Jest to dokument o ustawowo określonej formie, który powinien zawierać kompletne i wyczerpujące informacje o inwestycji, okolicy, nabywanym mieszkaniu, a także dotychczasowych dokonaniach dewelopera i jego sytuacji finansowej. O szczegółowości i użyteczności tego opracowania może świadczyć fakt, że nabywca powinien dowiedzieć się z niego nawet tego, jakie zmiany w infrastrukturze zajdą w promieniu 1 km od danej inwestycji.

Nic więc dziwnego, że część deweloperów deklaruje chęć wykorzystania tego dokumentu marketingowo i przedstawiania go nabywcom zanim wymusi to ustawa. Z jednej strony z większej transparentności może wynikać przewaga konkurencyjna, a ponadto praca handlowców będzie łatwiejsza.

"Już dzisiaj klient, który przychodzi do dewelopera otrzymuje informacje z prospektu tyle, że znajdują się one w wielu różnych dokumentach. Optymalne jest więc zebranie ich wszystkich w jeden" – mówi Michał Okoń, dyrektor sprzedaży w firmie deweloperskiej Marvipol. Klienci tej firmy mają otrzymywać prospekt wcześniej niż będzie to wymagane prawem. Ewa Radojewska, dyrektor generalny firmy deweloperskiej Volumetric także przyznaje, że firma pracuje nad szybkim udostępnieniem prospektu. Inn a firma deweloperska – Pryzma - twierdzi, że już dziś nabywcy mieszkań otrzymują dokument bardzo zbliżony do prospektu.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: